Чому дорожчають яйця?

ЕКОНОМІКА
14.10.2022, 17:23
Чому дорожчають яйця?
Фото: Telegram

Віднедавна вартість яєць викликають резонанс у соціальних мережах. Цінники змінюються ледь не щодня, причому у бік шаленого зростання.

В украънцыв на слуху знову конспірологічні теорії про бариг, які лишень то і хочуть нажитися на зубожілих українцях, забравши у них останні пів вареника. Але поміж цих домислів ми упускаємо пару важливих факторів, які й пояснюють причину здорожчання цього товару.

  • Перша – сезонне падіння обсягів виробництва.

Близько половини всіх яєць в Україні виготовляється домогосподарствами, а не птахофабриками. В Україну прийшли холоди, почала зменшуватися довжина світлового дня, відповідно, яйценосність у домогосподарствах впала.

Це спричинило падіння пропозиції, що за сталого попиту на товар призводить до зростання ціни. В ЄС ціни на яйця також коливаються: якщо влітку 100 кілограмів яєць коштувало 180 євро, то зараз – 212 євро.

Але, як бачите, це не зростання в рази, як в Україні. Бо в ЄС цей ринок забезпечують в основному птахофабрики та фермери, на які фактор сезонності майже не впливає.

  • Другий фактор – воєнні/бойові дії.

На окупованій рашистами території знаходяться підприємства, частка яких у виробництві яєць складала 17%. Для прикладу можна згадати Чорнобаївську птахофабрику, одну з найбільших в Україні.

Негативно на обсяги виробництв яєць повпливало і те, що в умовах весняної невизначеності, птахофабрики не запустили інкубаційні процеси. Оскільки вже до осені впало поголів'я курей-несучок.

  • Третій фактор – зростання цін.

За останні місяці в Україні значно зросли ціни на паливно-мастильні матеріали. Варто і не забувати про тарифи на електроенергію, які в Україні для підприємств у рази вищі за тарифи для населення – від 4 до 5,5 гривень за кіловат-годину.

Мало того, невдовзі НКРЕКП планує підвищити тарифи на розподіл електроенергії для підприємств. Також, через зростання курсу, зросли витрати на імпортне обладнання та складові кормів.

  • Четвертий фактор – відсутність імпорту.

Україна майже ніколи не була імпортером яєць, ми навпаки були їх найбільшим експортером до ЄС – наша частка становила близько 50%. У ЄС ціни на яйця зараз майже ідентичні українським.

Тому, враховуючи витрати на пальне та черги на кордонах, імпорт яєць є нерентабельним. Він ніяк не впливає на пропозицію!

  • Чого ж варто очікувати?

Незабаром ринок стабілізується і вийде на рівноважну ціну. Суттєвого падіння цін до початку весни не буде, навпаки, перед новорічними святами вони знову можуть вирости.

Запроваджувати державне регулювання цін – шлях або до дефіциту, або до збільшення навантаження на наш й так на половину дефіцитний бюджет. Але, є і хороші новини.

Через низьку пропускну здатність експортних коридорів, багато зерна лишилося в Україні, через що ціни на нього на внутрішньому ринку впали. Це призвело до того, що підприємства тваринництва почали нарощувати поголів'я скоту через здешевлення корму.

Тож у наступному році пропозиція на ринку товарів тваринництва буде більшою, у тому числі яєць. Такі коливання цін на яйця будуть постійно переслідувати Україну, поки на половину потужностей виробництва буде впливати фактор сезонності.

З однієї сторони, велика частка домогосподарств обвалює ціну влітку, з іншої – вона збільшує ціну в холодні пори року. Така ось монета з двома сторонами.

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

Читайте також:
Економіка
Держава-агресор наближається до соціально-економічного колапсу, чиї контури вже проглядаються. А російський агробізнес дихає на ладан.
22.10.2023, 10:27
Життя
Головна причина нестачі — велика посуха у регіонах-постачальниках. Для задоволення попиту продукцію замовляють із Південної Америки.
30.09.2023, 21:06
Економіка
Уряд Єґипту відновив прямі перемовини із російським режимом. Жителі країни фараонів потребують дешевого хліба.
26.09.2023, 20:36
Економіка
Головна причина – мінливі погодні умови та бактеріальна хвороба рослин, відома як "позеленіння цитрусових" (лат. Candidatus Liberibacter).
14.07.2023, 20:18
Економіка
У морських вантажоперевезеннях існує 100 і 1 схема як обійти заборони. Власне, росіяни змогли знайти та скористатися зерновою шпариною.
18.10.2022, 20:54
Світ
В організації побоюються через можливу продовольчу кризу, яка може виникнути внаслідок закриття портів
18.06.2022, 11:25