День Української писемності та мови: нова дата, усталені традиції

ПОЛІТИКА
27.10.2023, 11:44
День Української писемності та мови: нова дата, усталені традиції

Нині відзначаємо день пам'яті преподобного Нестора. Ченця Печерського монастиря, який, як вважається, започаткував писемну українську мову.

Починаючи з 1997-го і до цього року святкування припадало на 9 листопада. Однак з із переходом Православної церкви України на новоюліанський календар дата змістилася вперед на 13 днів.

Віднині 27 жовтня щорічно відзначатиметься День української писемності та мови, а також вшанування Нестора Літописця. 28 липня 2023 року Президент України підписав відповідний указ.

Згідно з низкою історичних досліджень, чернець Печерського монастиря Нестор (1056-1114) заклав основи писемної української мови. Його перу належать такі важливі твори нашої давнини, як «Читання про Бориса і Гліба», «Житіє Феодосія Печерського» та «Повість минулих літ».

Його послідовники та спадкоємці доклалися до подальшого формування й розвитку української писемності, що була надбанням провідних верств тогочасного суспільства (аристократії й духівництва). І тільки з появою творів славетного полтавця Івана Котляревського українська літературна мова набуває теперішніх форм, охоплюючи майже все населення України.

Відтак сьогодні національна мова українців набула таких особливостей:

  • в українській мові близько 256 тисячі слів, але вона стрімко розвивається, тож насправді цей показник більший;
     
  • найбільш уживана літера в українській мові — «п», з неї починається найбільша кількість слів, найменш уживана — «ф»;
     
  • українська мова багата на зменшувальні форми, наприклад, її має навіть слово «вороги» — «воріженьки»;
     
  • державною українська стала 26 жовтня 1989 року, нині нею володіє понад 45 мільйонів людей у всьому світі.
Читайте також:
Кримінал
Кургани — не просто старезні могили, а найдавніші пам'ятки на території України. Саме тому їх необхідно берегти від брудних на руку ділків.
23 квітня, 08:23
Історія
Для українців участь у західних дискусіях на тему історії завжди неприємно. Неначе виправдовуємося, ніби мусимо доводити право на існування.
18 квітня, 20:34
Історія
Губернатор індійського штату Таміл Наду оголосив про рекордну винагороду. Її отримає особа, котра перекладе загадковий клинопис.
02 лютого, 19:52
Історія
Унікальний артефакт датовано серединою XIII століття, тобто коли Скандинавія була охрещена. Наразі знахідку вивчають науковці.
16 січня, 07:19
Книги
Відомий анґлійський окультист, поет і церемоніальний маг цікавився проблемою України на початку XX століття. Але досі про це мало знають.
20.12.2024, 14:52
Історія
Археологи виявили у Туреччині можливе місце поховання християнського священника грецького походження. Його переслідували у Римській імперії.
11.12.2024, 14:54