День Української писемності та мови: нова дата, усталені традиції
Нині відзначаємо день пам'яті преподобного Нестора. Ченця Печерського монастиря, який, як вважається, започаткував писемну українську мову.
Починаючи з 1997-го і до цього року святкування припадало на 9 листопада. Однак з із переходом Православної церкви України на новоюліанський календар дата змістилася вперед на 13 днів.
Віднині 27 жовтня щорічно відзначатиметься День української писемності та мови, а також вшанування Нестора Літописця. 28 липня 2023 року Президент України підписав відповідний указ.
Згідно з низкою історичних досліджень, чернець Печерського монастиря Нестор (1056-1114) заклав основи писемної української мови. Його перу належать такі важливі твори нашої давнини, як «Читання про Бориса і Гліба», «Житіє Феодосія Печерського» та «Повість минулих літ».
Його послідовники та спадкоємці доклалися до подальшого формування й розвитку української писемності, що була надбанням провідних верств тогочасного суспільства (аристократії й духівництва). І тільки з появою творів славетного полтавця Івана Котляревського українська літературна мова набуває теперішніх форм, охоплюючи майже все населення України.
Відтак сьогодні національна мова українців набула таких особливостей:
- в українській мові близько 256 тисячі слів, але вона стрімко розвивається, тож насправді цей показник більший;
- найбільш уживана літера в українській мові — «п», з неї починається найбільша кількість слів, найменш уживана — «ф»;
- українська мова багата на зменшувальні форми, наприклад, її має навіть слово «вороги» — «воріженьки»;
- державною українська стала 26 жовтня 1989 року, нині нею володіє понад 45 мільйонів людей у всьому світі.