День Української писемності та мови: нова дата, усталені традиції

ПОЛІТИКА
27.10.2023, 11:44
День Української писемності та мови: нова дата, усталені традиції

Нині відзначаємо день пам'яті преподобного Нестора. Ченця Печерського монастиря, який, як вважається, започаткував писемну українську мову.

Починаючи з 1997-го і до цього року святкування припадало на 9 листопада. Однак з із переходом Православної церкви України на новоюліанський календар дата змістилася вперед на 13 днів.

Віднині 27 жовтня щорічно відзначатиметься День української писемності та мови, а також вшанування Нестора Літописця. 28 липня 2023 року Президент України підписав відповідний указ.

Згідно з низкою історичних досліджень, чернець Печерського монастиря Нестор (1056-1114) заклав основи писемної української мови. Його перу належать такі важливі твори нашої давнини, як «Читання про Бориса і Гліба», «Житіє Феодосія Печерського» та «Повість минулих літ».

Його послідовники та спадкоємці доклалися до подальшого формування й розвитку української писемності, що була надбанням провідних верств тогочасного суспільства (аристократії й духівництва). І тільки з появою творів славетного полтавця Івана Котляревського українська літературна мова набуває теперішніх форм, охоплюючи майже все населення України.

Відтак сьогодні національна мова українців набула таких особливостей:

  • в українській мові близько 256 тисячі слів, але вона стрімко розвивається, тож насправді цей показник більший;
     
  • найбільш уживана літера в українській мові — «п», з неї починається найбільша кількість слів, найменш уживана — «ф»;
     
  • українська мова багата на зменшувальні форми, наприклад, її має навіть слово «вороги» — «воріженьки»;
     
  • державною українська стала 26 жовтня 1989 року, нині нею володіє понад 45 мільйонів людей у всьому світі.
Читайте також:
Історія
Цей давньогрецький мислитель зі стоїчної школи жив після великих подій. Однак попри це мав багато чого додати до своєї галузі знань...
01 травня, 21:41
Світ
Серед пагорбів на сході смарагдового острова височіють стародавні земляні вали. Вони схожі на ті, що знаходяться в анґлійському Стоунхенджі.
28 квітня, 19:49
Історія
Московія немає жодного стосунку до давньоруської спадщини. Цей болотно-лісистий улус держави Чинґізидів забув своє справжнє минуле.
05 квітня, 21:39
Історія
Харків'янин Юрій Кнорозов першим у світі дешифрував писемність жителів півострова Юкатан. Опісля нього цивілізацією майя зацікавилися інші.
31 березня, 17:20
Опінії
Російсько-українська війна триває як за землі, так і за людей та нашу культурно-історичну спадщину. Ворог знову хоче привласнити чуже.
28 березня, 13:38
Історія
Навесні 1099 року київський князь Святополк своїми військами атакував Червону Русь. Перед тим він осліпив князя-галичанина Василька.
12 березня, 08:28