Депутатам пропонують підтримати на державному рівні річницю виходу газети на Полтавщині

ПОЛТАВА
10 червня, 11:53
Депутатам пропонують підтримати на державному рівні річницю виходу газети на Полтавщині

Часопис «Хлібороб» видавався з листопада по грудень 1905 року.

На сайті Верховної Ради опублікували проєкт змін №3599 до Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році». Автором є народний депутат від фракції «Слуга народу», мешканка Лубенського району Анастасія Ляшенко.

Метою даного проєкту Постанови є доповнення переліку найважливіших подій в суспільно-політичному житті України, які у 2020 році повинні відзначатися на загальнодержавному рівні, створення належних умов для організаційної підготовки до їх відзначення.

Що пропонує народний депутат?

До переліку відзначення ювілейних дат пропонується включити: «115 років з дня видання першої україномовної газети «Хлібороб» у Російській імперії (12.11.1905 р.)».

Як пише автор, газета відіграла значну роль у вироблені політичних поглядів українського селянства та мала важливе історичне значення, оскільки у її статтях та публікаціях простежується суспільно-політична спрямованість видання, його соціальні пріоритети, протестні настрої, україноцентричний характер.

Перша україномовна газета у Наддніпрянській Україні «Хлібороб» дала початок видавництву україномовних друкованих засобів масової інформації та була чинником згуртування українського суспільства в національно-визвольній боротьбі на початку ХХ ст.

Екскурс в історію

Газета «Хлібороб» вважається першою україномовною газетою Наддніпрянської України, що виходила в Лубнах протягом листопада-грудня 1905 року. Її редакторами були брати Шемети: Володимир і Микола.

Доклався до створення видання і відомий адвокат, патріот, автор альманаху «Самостійна Україна» Микола Міхновський. Поява газети стала можлива завдяки підтримці української громади, а також послаблення цензури в Російській імперії в умовах революції 1905-1907 років.

Газету видавали накладом у п’ять тисяч примірників. Тематика була найрізноманітніша: друкували офіційні маніфести царя, новини революції, обговорювали земельне питання, приділяли увагу вивченню минулого українського народу та питанню нашої культури.

Російська царська влада побачила для себе небезпеку в існуванні такої газети, тому вже в грудні 1905 року «Хлібороб» заборонили. Побачити світ встигло лише 5 номерів газети, причому четвертий випуск був конфіскований владою.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Автори проєкту закону переконані, що він розвантажить суди.
13 липня, 12:39
Відповідний законопроєкт внесли представники фракції "Голос".
02 липня, 12:27
Проєкт закону прирівнює борги за комуналку до аліментних.
26 червня, 12:12
Законопроєкт запроваджує більш ліберальні норми для розмитнення авто.
24 червня, 12:35
Авторами проєкту закону є представники кількох різних фракцій.
18 червня, 12:24
За перешкоджання роботи представників ЗМІ пропонують карати в’язницею від 7 до 14 років.
16 червня, 12:34