Депутатам пропонують підтримати на державному рівні річницю виходу газети на Полтавщині

ПОЛТАВА
10.06.2020, 11:53
Депутатам пропонують підтримати на державному рівні річницю виходу газети на Полтавщині

Часопис «Хлібороб» видавався з листопада по грудень 1905 року.

На сайті Верховної Ради опублікували проєкт змін №3599 до Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році». Автором є народний депутат від фракції «Слуга народу», мешканка Лубенського району Анастасія Ляшенко.

Метою даного проєкту Постанови є доповнення переліку найважливіших подій в суспільно-політичному житті України, які у 2020 році повинні відзначатися на загальнодержавному рівні, створення належних умов для організаційної підготовки до їх відзначення.

Що пропонує народний депутат?

До переліку відзначення ювілейних дат пропонується включити: «115 років з дня видання першої україномовної газети «Хлібороб» у Російській імперії (12.11.1905 р.)».

Як пише автор, газета відіграла значну роль у вироблені політичних поглядів українського селянства та мала важливе історичне значення, оскільки у її статтях та публікаціях простежується суспільно-політична спрямованість видання, його соціальні пріоритети, протестні настрої, україноцентричний характер.

Перша україномовна газета у Наддніпрянській Україні «Хлібороб» дала початок видавництву україномовних друкованих засобів масової інформації та була чинником згуртування українського суспільства в національно-визвольній боротьбі на початку ХХ ст.

Екскурс в історію

Газета «Хлібороб» вважається першою україномовною газетою Наддніпрянської України, що виходила в Лубнах протягом листопада-грудня 1905 року. Її редакторами були брати Шемети: Володимир і Микола.

Доклався до створення видання і відомий адвокат, патріот, автор альманаху «Самостійна Україна» Микола Міхновський. Поява газети стала можлива завдяки підтримці української громади, а також послаблення цензури в Російській імперії в умовах революції 1905-1907 років.

Газету видавали накладом у п’ять тисяч примірників. Тематика була найрізноманітніша: друкували офіційні маніфести царя, новини революції, обговорювали земельне питання, приділяли увагу вивченню минулого українського народу та питанню нашої культури.

Російська царська влада побачила для себе небезпеку в існуванні такої газети, тому вже в грудні 1905 року «Хлібороб» заборонили. Побачити світ встигло лише 5 номерів газети, причому четвертий випуск був конфіскований владою.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Економіка
Верховна Рада IX скликання підтримала пропозицію щодо заборони трансжирів у харчових продуктах. Здоров'я нації повернулася у порядок денний.
09 вересня, 14:52
Опінії
Навіть найдовша дорога починається зі справді доленосного кроку! Дарма, що для московських чортів у рясах цей крок не буде останнім.
23 серпня, 20:31
Кримінал
Відповідний законопроєкт розроблено для доповнення Кримінального кодексу України статтею 374-1. Певно, слуг Феміди очікують кадрові чистки.
26.10.2023, 17:37
Політика
«Слуги народу», уламки забороненої ОПЗЖ, «Голос» і «Довіра» синхронно виступили проти української нації. Обранцям ближче власна кишеня.
17.10.2023, 17:42
Політика
Попри небажання Зеленського і Єрмака, ЄС і США допомогли Україні підписати закон про декларування.
10.10.2023, 12:15
Економіка
Ай, да Володька Зеленський, переграв усіх, не тільки відвертих критиків, але, що найголовніше, власних урядовців-профанів.
01.06.2023, 17:09