Діабет 1-го типу: діти під загрозою!
В Україні налічується майже 10 тисяч дітей, які страждають на діабет.
У більшості з них спостерігається інсулінозалежний діабет 1 типу, який називають ще "дитячим" або "підлітковим" діабетом. Інсулінозалежний тип діабету належить до аутоімунних захворювань, тобто до тих, що викликані агресивною реакцією імунітету по відношенню до власних клітин організму. На жаль, причини такої реакції досі невідомі.
Найчастіше діабет першого типу проявляється у дитячому чи підлітковому віці, рідше – у зрілому. Діабетична кома є крайнім проявом захворювання, коли не було вчасно поставлено діагноз та здійснено медичну допомогу, адже близько половини пацієнтів не знають про своє захворювання до появи серйозних ускладнень.
Як розпізнати діабет 1 типу? Несвоєчасно встановлені діагнози та тяжкі ускладнення є наслідком того, що на первинні симптоми часто звертають недостатньо уваги. Серед основних первинних симптомів можна перерахувати:
- відчуття сухості у роті;
- постійна спрага;
- часте сечовипускання;
- порушення сну через часті позиви до сечовипускання;
- загальна слабкість, млявість, швидка стомлюваність;
- втрата ваги;
- погіршення зору.
Як розпізнати кетоацидоз? Одне з частих ускладнень діабету першого типу – кетоацитоз – є спробою організму заповнити нестачу енергії (адже глюкоза не засвоюється) спалюванням жиру, у якому виділяються кетонові тіла. Кетоацидоз (присутність у крові великої кількості токсичних кетонових тіл) проявляється такими симптомами:
- запах ацетону з рота;
- запаморочення;
- блювота;
- болі в животі;
- пришвидшене серцебиття;
- втрата свідомості;
- кома.
Часто до лікаря звертаються лише після появи симптомів кетоацитозу, адже це ускладнення несе загрозу життю. Тому важливо знати та відслідковувати появу первинних симптомів діабету першого типу у себе чи своїх близьких, особливо дітей.
Матеріал надано пресслужбою Центру громадського здоров'я України