Financial Times: європейські праві популісти працюють на китайських комуністів

СВІТ
17.12.2023, 11:15
Financial Times: європейські праві популісти працюють на китайських комуністів
Фото: Financial Times

Брудні гроші не пахнуть. Це доведено продажними західними політиками, депутатами та чиновниками, які служать Москві та Пекіну.

Відповідну інформацію на основі власних джерел оприлюднило впливове міжнародне видання Financial Times. З'ясувалося, що китайські шпигуни понад 3 роки використовували бельґійського політика крайньоправого спрямування як агента розвідки у справі, котра демонструє: Пекін роками здійснює операції впливу, намагаючись сформувати політику на свою користь.

Даніель Ву — офіцер шпигунського агентства Міністерства державної безпеки комуністичного Китаю (далі — КНР), підштовхував Франка Креєльмана, колишнього бельґійського сенатора, впливати на дискусії в Європі із різних питань. Йшлося про зухвалі дії від утисків демократії у Гонконзі до переслідування уйґурів в окупованому китайцями Східному Туркестані.

Оскільки канцлер Німеччини Олаф Шольц збирався відвідати КНР наприкінці 2022 року, то Ву попросив Креєльмана переконати двох правих депутатів Європейського парламенту публічно заявити, що нібито США і Об'єднане Королівство (Великої Британії та Північної Ірландії) підривають європейську енергетичну безпеку. Це виявилося брехнею.

«Наша мета — розділити американо-європейські відносини», — написав Ву у текстовому повідомленні Креєльману. Зв'язок між китайським куратором і його бельґійським агентом задокументований у текстових повідомленнях від початку 2019-го по кінець 2022-го, які були отримані від надійного західного джерела із питань безпеки під час спільного розслідування видань Financial Times, Der Spiegel та Le Monde.

Креєльман не відповідав на спроби зв'язатися з ним за допомогою смс, телефону та електронної пошти. Ці обміни детально показують, як китайська розвідка намагається маніпулювати політичними дискусіями в усьому світі на користь Пекіна — проблема, на яку дедалі частіше звертають увагу західні спецслужби.

Хоча шпигунством займається більшість великих країн, операція МДБ в Європі висвітлює одну з визначальних рис китайського шпигунства: широкомасштабні операції впливу, спрямовані на формування політичних дебатів, які охоплюють Оттаву, Лондон і Канберру. Вашинґтон також неодноразово попереджав про приховані спроби Пекіна втрутитися у вибори.

«МДБ десятиліттями намагається формувати політику і глобальний дискурс щодо КНР. Вербування і маніпулювання науковцями, політиками, бізнес-лідерами та, як показує цей випадок, навіть політиками є частиною цього», — прокоментував ситуацію консультант «McGrathNicol» і автор книги «Шпигуни та брехня», присвяченої МДБ, пан Алекс Йоске.

За словами представників розвідки чотирьох західних країн, Ву працює у Чжецзянській філії МДБ КНР; західні розвідки також відстежили його діяльність у Польщі та Румунії. Під час одного з обмінів у 2021 році Ву сказав Креєльману, що йому доручили «атакувати Адріана Зенца», дослідника, який допоміг розкрити, як китайський режим затримав сотні тисяч представників переважно мусульманської уйґурської меншини у сумнозвісному регіоні Сіньцзян.

Ву також попросив Креєльмана допомогти зірвати конференцію по Тайваню, і пара обговорила оплату посереднику, щоб той вплинув на католицького кардинала і застеріг від політизації Covid-19, оскільки КНР опинилася під тиском через вірус, який з'явився в Ухані. Колишні співробітники американської розвідки, які мають досвід роботи у МСС і були поінформовані про обмін повідомленнями, сказали, що ці повідомлення мали ознаки класичної опери політичного впливу.

«Вони відображають одержимість МДБ КНР тим, що США були «чорною рукою», яка стояла за протестним рухом у Гонконзі, бажання постійно шукати можливості для зриву протайванських конференцій і заходів у третіх країнах. А також його місію із дискредитації тих, хто повідомляє про порушення прав людини у Сіньцзяні», — заявив колишній провідний аналітик ЦРУ із китайських питань Денніс Вайлдер, який зараз працює в Джорджтаунському університеті.

Пітер Меттіс — колишній аналітик контррозвідки ЦРУ, сказав, що ця справа також ілюструє особливість китайської розвідки: як МДБ надає автономію своїм регіональним підрозділам. «Цей випадок показує, що Пекін і МДБ КНР задають напрямок, але офіцери розвідки й джерела працюють разом над тим, як досягти своїх цілей», — сказав Меттіс, голова аналітичного центру Джеймстаунського фонду.

Один колишній співробітник ЦРУ із досвідом роботи в Європі сказав, що оперативники МДБ КНР, як правило, зосереджуються на вербуванні або кооптації політиків нижчого рангу на континенті, «які симпатизують справі китайського режиму або отримують вигоду від китайської щедрості». За Сі Цзіньпіна вказані процеси тільки зросли та збільшилися кратно.

«Ці політики нижчого рангу мають доступ до вищих посадових осіб, регулярно обговорюють із ними делікатні теми. А потім, свідомо чи мимоволі, діляться із МДБ КНР тим, що ж вони дізналися», — сказав колишній співробітник ЦРУ.

Одна з розмов між Ву і Креєльманом яскраво розкрила цю стратегію. Китайський офіцер згадав про минулі зусилля, спрямовані на Мартіна Зельмайра, колишнього генерального секретаря Європейської комісії, який колись був одним з найвпливовіших чиновників у Брюсселі.

Немає жодних доказів того, що Пекін досяг успіху в цій справі. Зельмайр, який нині очолює представництво ЄС в Австрії, категорично заперечував будь-яку обізнаність у цій ситуації, додавши, що це не входить до його обов'язків «пояснювати досить сумнівні розмови між людьми, які мають очевидно сумнівний характер».

Незрозуміло, як і коли Креєльман був завербований. Його стосунки із Ву, схоже, відбувалися дистанційно, за винятком поїздки до Саньї — пляжного курортного міста на острові Хайнань — у 2019 році, щоб зустрітися зі своїм куратором із розвідки.

Ветеран бельґійського крайньоправого фламандського націоналістичного руху від 1977 року, Креєльман працював у федеральному Сенаті у 1999-2007 роках. А зараз є почесним членом регіонального автономного фламандського парламенту.

До п'ятниці, 15 грудня, він був ще й лідером партійного осередку сепаратистської політичної сили Vlaams Belang у своєму місті Мехелен. Том Ван Ґрикен — очільник Vlaams Belang — на тижні заявив, що дії Креєльмана «суперечать меті та суті, навіть назві нашої партії», і оголосив про його негайне виключення з партії.

Найджел Інкстер, колишній керівник оперативного відділу МІ-6 і експерт із китайської розвідки, заявив, що МДБ КНР проводило більшу частину свого шпигунства через провінційні відділи, а Чжецзян має «першість» в операціях в Європі. Одне західне розвідувальне джерело повідомило, що підрозділ МДБ КНР у Чжецзяні, східній провінції Китаю, налічував приблизно 5 000 розвідників і зазвичай проводив зустрічі з активами на острові Саньї.

«Комуністичний Китай, як би ми до нього не ставилися, має значний людський та електронний потенціал для збору інформації у Брюсселі, який розглядається як багате на мішені середовище через концентрацію міжнародних організацій, включаючи Європейську комісію та НАТО», — наголосив Інкстер. Ексрозвідник зараз працює в консалтинговій компанії «Enodo Economics».

Колишній оперативник ЦРУ зазначив, що МДБ КНР також схильне до більшого ризику в Європі, оскільки вважає, що наслідки викриття є менш серйозними, ніж у США. Один колишній високопоставлений офіцер західної розвідки сказав, що Брюссель був у центрі уваги, оскільки його служби безпеки не мали достатніх ресурсів.

«Бельґія стала головним центром розвідувальних операцій різних ворожих держав через те, що там легко працювати», — сказав колишній високопоставлений офіцер. Бельґійського прем'єр-міністра Александера де Кроо запитали про цю новину, коли він прибув на саміт лідерів ЄС у Брюсселі в п'ятницю, і він відповів наступне:

«Я вважаю це дуже проблематичним. Це фактично означає, що деякі люди саботують наше процвітання, нашу безпеку, нашу демократію зсередини, з боку партії, яка засідає в парламенті нашої країни, у Сенаті... Сенатор від Vlaams Belang на першій шпальті Financial Times — весь світ це бачив. Це ганьба для нашої країни».

Александер де Кроо повідомив пресу, що знав про викриття вже кілька тижнів і був «шокований». Він сказав, що це свідчить про те, що «крайні праві можуть становити небезпеку для нашого суспільства».

Ву кілька разів обговорював гроші в біржах, зокрема суми, які він заплатить Креєльману або іншим за їхню допомогу, а одного разу Ву навчив Креєльмана користуватися додатком для переказу криптовалюти. Схоже, що Креєльман не мав особливого успіху у виконанні завдань, які Ву ставив перед ним у текстах.

У червні 2021 року, наприклад, він зізнався, що «безуспішно намагався протистояти [...] резолюції в бельгійському парламенті, яка оголосила уйґурів під загрозою геноциду. Раніше, у 2019 році Ву попросив Креєльмана організувати публікацію статті, в якій він виступав проти продемократичних протестів у Гонконзі; Креєльман сказав, що може заплатити журналісту-фрилансеру, який візьме щонайменше €2000.

Брюссельський журналіст Джеймс Вілсон заявив, що Креєльман звертався до нього з пропозицією «попрацювати над Китаєм», але він «ввічливо відмовився» і що написання статей за гроші «суперечить моїм принципам». В останньому повідомленні отриманих текстів Ву сказав, що він покладався на Креєльмана, щоби переконати двох членів Європейського парламенту від партії Vlaams Belang — Тома Вандендрісхе і Філіпа де Мана — виступити із заявами перед візитом Шольца.

«У мене були деякі проблеми з роботою на інших каналах, тому поки що я розраховую на те, що ваші євродепутати принесуть хороші новини. [Сміх, сміх, сміх]»; але жодних заяв не виникло. Вандендрісхе сказав, що не обговорював це питання з Креєльманом, а де Ман відмовився коментувати, чи обговорював він це питання з Креєльманом.

З Ву журналістам не вдалося зв'язатися за кількома номерами телефонів та адресами електронної пошти, які він використовував. Посольство комуністичного Китаю у Брюсселі заявило, що йому нічого не відомо про ці події.

А проте, як раніше вже інформував «Останній Бастіон», у так званій позірно «нейтральній» Швейцарії давно отаборилися шпигуни ФСБ РФ. У країні зараз перебуває близько 80 російських агентів, які схиляють місцевих депутатів, чиновників і підприємців не втручатися у російсько-українську війну.

Читайте також:
Світ
Америка, що роками забезпечує грошима і зброєю сіоністську окупацію Палестини, проти геополітичної суб'єктності палестинського народу.
04 квітня, 19:18
Світ
Люди від природи завжди хочуть тримати голову глибоко у піску наче ті страуси. А ще краще — у мармеладі.
01 квітня, 19:31
Війна
Після візиту яструба миру Джейка Саллівана до Києва виявилося, що не КНР стане на захист РФ, а США. За океаном уже готують «ніжки Байдена».
24 березня, 09:33
Війна
Черговий «яструб миру» з берегів Потомаку пропонує зійтися жертві з агресором «десь посередині». Про наслідки цього у Вашинґтоні не думають.
05 березня, 14:56
Світ
Прорубана Пєтром I хвіртка насправді не була чимось новим для колишнього ординського улусу. Погляди на Захід у Кремлі виношували й раніше.
25 січня, 07:19
Опінії
Чому колективний Захід не вивчив урок?
06 січня, 14:37