Геологи створили ідеальну модель внутрішнього ядра Землі

23 квітня, 21:41
Геологи створили ідеальну модель внутрішнього ядра Землі
Фото: Nature

Міжнародна команда науковців дослідила функціонал і зовнішність земного ядра. Їхня мета — з'ясувати, який у нього тип теплової конвекції.

Під час дослідження геофізики та геологи спільно працювали над пошуком найгарячіших і найхолодніших точок глибоко всередині нашої планети. Результати своєї кількамісячної роботи вони виклали на шпальтах галузевого видання Scientific Reports.

Фахівці зібрали дані про час і довжину пробігу хвиль PKIKP та PKiKP, які проходять крізь осердя Землі, тільки перші проникають під кордон внутрішнього ядра і виникають на сейсмограмах раніше, а другі відбиваються від неї та виникають пізніше. Вирахувавши різницю між часом двох хвиль (загалом їх 5477), вдалося створити тривимірну модель верхнього шару внутрішнього ядра Землі з його температурними відбитками.

Отримана томограма зовнішнього шару внутрішнього ядра глибиною 100 кілометрів виявила кілька особливостей. Хвилі стиснення (позначаються буквою P) проходили крізь Східну півкулю із більшою швидкістю, ніж Західну — хоча у цьому регіоні був виступ від центральної Атлантики до Центральної Америки, який долали швидко.

«Вимірявши температуру згасання хвиль, ми виявили найхолоднішу область під північною частиною Атлантичного океану — температура поверхні внутрішнього ядра там нижча за середню на 200 Кельвінів. Найгарячіші точки знаходилися з боків від холодної — у північній частині Південної Америки, там температура на 600 Кельвінів вища за середню, і широка область на півдні Азії від Середземномор'я до східної Австралазії, вона гаряча на 300 Кельвін. На основі цих даних ми припустили, що кристали заліза у внутрішньому ядрі, ймовірно, орієнтовані радіально у бік від гарячих точок уздовж поверхні», — прокоментували своє дослідження науковці.

Водночас уточнюється, що ці анізотропні особливості свідчать про складний пристрій теплової конвекції у центрі Землі: існують як внутрішні, локалізовані джерела нагріву, так і нелокалізовані. Своєрідну анізотропну орієнтацію кристалів заліза геологи пояснили тим, що у минулому, можливо, вся поверхня внутрішнього ядра піддавалася конвекції.

«Ми певні, що у результаті виникла стійка структура, а коли ядро охололо, його серцевина перестала здійснювати термоконвекцію. Натомість кристали застигли у тій орієнтації, яку засікли датчики наших сейсмографів, а зовнішня оболонка продовжує брати участь у теплообміні», — висновують дослідники.

Крім того, як раніше повідомляв «Останній Бастіон», майже 4,5 мільярда роки тому із Землею зіштовхнулося інше велике космічне тіло. На цьому наполягає команда астрофізиків і геологів, які знайшли відповідні докази.

Мапи температурного поля у зовнішній частині внутрішнього ядра з контурами та лініями течії
Мапи температурного поля у зовнішній частині внутрішнього ядра з контурами та лініями течії
Читайте також:
Історія
У долині Нілу робили спроби лікувати пухлини мозку хірургічним шляхом понад 4000 років тому. Проте невідомо, чи допомогло це пацієнтам.
вчора, 21:43
Історія
Предки українців були різного етнічного походження. І тільки за княжої влади у престольному Києві змогли перетопитися на єдину спільноту.
13 червня, 07:09
Історія
Цього дня народився відомий угорський єврей-винахідник Дéнніш (Ґюнсцберґ) Ґáбор. Він знаний у світі як «батько голографії».
05 червня, 21:43
Політика
Що відбувається з антарктичною наукою і чи потрібна вона нам?
01 червня, 17:34
Історія
За збігом обставин після 24.II.2022 серед українців поширилася ненависть до фіно-угорських народів. І це велика помилка, яку виправлятимемо.
29 травня, 21:37
Світ
Під час дослідження проаналізовано майже 8000 записів про смерть чотирилапих улюбленців. Їх взяли у британських ветеринарних клініках.
13 травня, 12:34