Головна таємниця Facebook, або хто роками стежить за користувачами мережі

ПОЛІТИКА
08 березня, 06:00
Головна таємниця Facebook, або хто роками стежить за користувачами мережі
Фото: WHYY News

Рівно 20 років тому Марк Цукерберґ разом з однокурсниками створили найбільшу соціальну мережу. Вона була покликана єднати людей у світі.

Але що насторожує, особливо конспірологів? За день до вказаної події у Пентаґоні закрито спеціальний проєкт тотального мережевого стеження за всіма користувачами під назвою «Life and Log».

Дослівний переклад «LifeLog» — запис усіх подій життя людини. Попервах це був великий текстовий файл, куди автоматично записується важлива інформація про роботу системи або програми, своєрідний журнал подій.

Спецпроєкт, керований дослідницьким підрозділом Міністерства оборони США (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA), прагнув зібрати в одному місці практично все, що людина каже, бачить або робить. Наприклад, телефонні дзвінки, переглянуті телепередачі, журнали, куплені квитки на літак, електронні листи.

З цього, здавалося б, нескінченного океану інформації науковці-комп'ютерники, як стверджується у журналістському розслідуванні видання WHYY News, прокладали різні маршрути у даних. Вони складали карти взаємозв'язків, спогадів, подій та досвіду.

Прихильники «LifeLog» натомість заявили, що всеосяжний цифровий щоденник міг би перетворитися на майже ідеальну пам'ять, надавши своїм користувачам комп'ютеризованих помічників із майже бездоганним спогадом про те, що вони робили в минулому. Не склалося.

А причина наступна: борці за права і свободи відразу ж накинулися на проєкт, коли він дебютував навесні 2003 року, стверджуючи, що «LifeLog» може стати ідеальним інструментом для портретів потенційних ворогів держави.

Анонімні джерела з Пентаґону через лояльну пресу (для видання Wired News — прим. ред.) почали виправдовуватися. Нібито громадські діячі не розуміють, від чого відмовилися: «Зміна пріоритетів — єдине обґрунтування».

Очевидно, що шпигунська програма «LifeLog» була скасована 3 лютого 2004 саме після критики, що стосується наслідків системи для приватного життя людини. Але далі сталися справжні дива.

Навіщо зберігати інформації, коли можна зробити все по-іншому? Нехай люди самі все роблять. Грубо кажучи: самі доносять на себе.

В університетському містечку Кембридж у штаті Массачусетс наступного ж дня було зареєстровано компанію «thefacebook.com» (сайт, на який користувачі добровільно викладають усі події свого життя, створюючи таким чином... докладний «Log of Life»). Але у всій цій ситуації за лаштунками лишилося  Агентство перспективних оборонних досліджень (DARPA).

Після 11 вересня DARPA у тісному співробітництві із розвідкою США (зокрема, ЦРУ) почала розробляти «позакримінальний» підхід у боротьбі проти тероризму, відомий як «Total Information Awareness» (TIA), мета якого — розробка «всевидячого» пристрою військового спостереження.

Спостереження виправдовувалися тим, що вони необхідні для попередження «терористичних атак» і спалахів хвороб. Керівник і дизайнер проєкту — Джон Пойндекстер, раніше обіймав посаду радника Рональда Рейґана із національної безпеки.

Коли ж 2003 року американська громадськість довідалася про цю програму, виник скандал, адже вона знищувала конфіденційність. Тому ТІА була закрита, а Конґрес США припинив її фінансувати.

Однак згодом вияснилося, що ніхто її не закривав, просто таємно розділили між іншими структурами, частину приватизували. Менеджер програми DARPA Даґлас Гейдж створив «LifeLog», а менеджер програми в Бюро інновацій DARPA Говард Шроб мав залучити розробки зі штучного інтелекту для автономної керованості та збору даних.

Хоча представники DARPA заперечували стеження, проте згодом його масове застосування для того, щоби змоделювати та передбачити поведінку людини, а отже мати потужні можливості для її контролю, було виявлено. Нині всіх критиків Пентаґон звинувачує у «надмірній конспірології».

Так, відомий спеціаліст у галузі штучного інтелекту із Массачусетського технологічного інституту професор Девід Карґер був певен, що DARPA використовує цей проєкт у «перепакованому» вигляді. Як уже йшлося раніше, «LifeLog» пішов, а його місце зайняв... «Facebook».

«Епоху Великого Брата», цитуючи Джорджа Орвелла, подали як проєкт студента-генія Марка Цукерберґа; така собі невинна випадковість. Нині «Facebook» виконує усі ті задачі, що міг би виконувати «LifeLog», збираючи все у мережі й, фактично, вимагаючи усі дані для реєстрації.

2015 року Гейдж сказав, що «станом на тепер «Facebook» є справжнім обличчям псевдо-«LifeLog» .Те, чого нам не вдалося досягнути, втілив у життя Марк».

2023 року на базі конгломерату інформаційно-технологічних компаній «Facebook», «Instagram», «Threads» та «WhatsApp» постала «Meta Platforms Co.», пов'язана із ФБР, АНБ, ЦРУ і самою DARPA. Щоби не бути голослівними, нижче наводимо перелік деяких дійсних працівників «Meta Platforms»:

  • Макс Келлі — агент ФБР і АНБ, а також співробітник цифрової служби США у виконавчій канцелярії президента. Його перехід в АНБ після офіційного звільнення із «Facebook» тримали у секреті 3 роки. Директор із безпеки «Facebook».
  • Шон Паркер — агент ЦРУ. Перший президент «Facebook». Дехто вважає, що це саме тá людина, яка привела у «Facebook» Пітера Тіля, засновника і колишнього директора «PayPal» з інвестиціями на суму $500 тисяч. Згодом Тіль координував свої дії із ЦРУ.
  • Реджіна Дуґан — агент DARPA. Керувала «стратегічними ініціативами у галузі соціальних мереж». Потім працювала у «Google» та «Facebook», де очолювала відділ «Building 8», який вважають відділом секретних проєктів «skunk-works».
  • Марін Левíн — невістка Джона Дойча, колишнього директора ЦРУ, який помічений в організації теракту 11 вересня. Дотичний до діяльності «Instagram». Раніше працював у міністерстві фінансів США.
  • Джоел Каплан — начальник штабів у Білому домі за президентства Джорджа Буша-молодшого, спеціальний радник із питань соціальної політики. У «Facebook» змінив Марін Левíн на посаді віцепрезидента із глобальної державної політики.

Численна кількість людей отримує зарплатню, щоби перевіряти мільйони створених профілів. Навіщо? Маючи всю інформацію, її можна використати як завгодно і коли завгодно.

Найпотужніший набір даних, який коли-небудь раніше можна було отримати про людей, тепер заходить просто і легко, й усе за згоди самих людей. Вони розуміють раніше те, що ми можемо робити та ніж зробимо.

Таких можливостей не мав жоден тоталітарний режим (окрім хіба комуністичного китайського), навіть совєцький. Психологічні, поведінкові, реляційні дані можуть тепер передаватися у квантовий комп'ютер для розрахунку будь-яких потреб і можливостей, тому остерігайтеся соціальних мереж.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що американські засоби масової дезінформації постійно беруть гроші за російські замовні публікації. Багаторічний авторитет і репутація для них ніщо.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Війна
Серед українських підлітків шириться небезпечний тренд – співпраця з ФСБ.
09 жовтня, 17:55
Політика
Про зв'язки Дурова з ФСБ годі й говорити.
31 серпня, 19:34
Політика
А сам Telegram використовує для передачі мережевого трафіку виключно російські компанії, які тісно співпрацюють із ФСБ.
29 серпня, 14:00
Війна
Росіяни розгорнули мережу вербування диверсантів у Польщі і країнах Балтії. Як це працює?
13 липня, 18:57
Війна
росія впливає навіть на освітній процес.
07 травня, 16:45
Світ
У разі успіху ця програма значно розширить можливості американського уряду і військових
16 березня, 19:00