Кабмін пропонує зрівняти в правах державних та приватних виконавців
В уряді констатують низький рівень виконання рішення судів, приватні виконавці мають це виправити.
Кабінет міністрів України, а точніше Міністерство юстиції внесло до парламенту два пов’язані проєкти законів №4330 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень приватних виконавців» та №4331 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо розширення повноважень приватних виконавців».
Автори пишуть, що метою проєктів є розширення переліку рішень, які виконуватимуться приватними виконавцями.
Що пропонують чиновники?
Проєктами Законів пропонується розширити повноваження приватних виконавців щодо виконання рішень до ста тисяч гривень проти будь-якого боржника (включаючи державних юридичних осіб та юридичних осіб за участю держави) та щодо примусового виконання ними постанов у справах про адміністративні правопорушення.
Передбачається поступове зрівняння повноважень приватних та державних виконавців, тому пропонується запровадження таких змін з дня внесення до Єдиного реєстру приватних виконавців України відомостей про 1000 осіб, які розпочали діяльність приватного виконавця, але не пізніше 1 січня 2024 року.
Відстрочка запровадження зрівняння повноважень приватних та державних виконавців обумовлюється таким.
Автори пишуть, що потягом 2019 року органами державної виконавчої служби примусовому виконанню підлягало 4 347 798 виконавчих документів, з яких 1 155 492 (26,6 %) виконавчих документи про стягнення штрафів у справах про адміністративні правопорушення.
У зв’язку з тим, що фактична чисельність державних виконавців у 2019 році становила 4472 особи, з 5552 посад, передбачених штатним розписом, середнє навантаження на одного державного виконавця протягом 2019 року – 88 виконавчих проваджень на місяць, з яких: 24 виконавчих провадження про стягнення штрафів у справах про адміністративні правопорушення, 13 виконавчих проваджень із сумою коштів про стягнення сум до ста тисяч гривень.
При цьому слід звернути увагу, що протягом 2019 року діяло лише 217 приватних виконавців.
За вказаний період кількість виконавчих документів, що підлягали виконанню приватними виконавцями, становила 121 498 виконавчих документів, тобто в 35 разів менше, ніж кількість виконавчих документів, що перебували на примусовому виконанні в органах державної виконавчої служби.
З наведеного вбачається, пишуть автори, що середнє навантаження на одного приватного виконавця протягом 2019 року – 50 виконавчих документів на місяць.
При цьому слід звернути увагу, що таке навантаження було лише у двох виконавчих округах (м. Київ, Київська область) користуючись з того, що в м. Києві виявили бажання займатися діяльністю приватного виконавця 83 особи, в той час, як в більшості виконавчих округів чисельність приватних виконавців не сягає й п’яти.
Отже, середнє навантаження на одного приватного виконавця на місяць в більшості виконавчих округів – до 30 виконавчих проваджень, а в деяких виконавчих округах і не сягала 10 (наприклад, Чернівецька, Луганська, Рівненська, Тернопільська області).
Таким чином, автори сподіваються, що приватні виконавці розвантажать роботу державних.
Також приватні виконавці зможуть стягувати кошти з органів та установ, які були визнані в порушеннях Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ).
На думку авторів, це має сприяти виконанню судових рішень в Україні та рішень ЄСПЛ.
Єдине, приватні виконавці не зможуть займатися рішеннями про стягнення адміністративних штрафів.
Добре це, чи погано?
Очевидно, що в Україні гостро стоїть проблема виконання судових рішень та рішень ЄСПЛ, через що частими є повторні звернення і санкції до нашої держави.
Фактично, цими проєктами влада хоче перекинути виконання частини повноважень на приватних виконавців.
Таким чином, якщо суд присудив вам якісь стягнення, кошти, можете очікувати що за вас і ваше майно візьмуться приватні виконавці.