Консервативне прочитання демократії

ПОЛІТИКА
21.11.2022, 19:23
Консервативне прочитання демократії
Фото: Facebook

Гіршою за демократію є олігархія, натомість гірше олігархії – тиранія. Ці форми правління пов'язані між собою...

Аристотель говорить, що існує принципово 3 типи правління, але які можуть бути розглянуті позитивно і негативно. За фактом існує: або правління одного, або правління декількох, або правління багатьох, – і все це у різних поєднаннях.

Названі моделі створюють певну матрицю, – топологію політичних систем, яка не змінилася досі. За допомогою цієї матриці й треба аналізувати будь-яку політичну систему, адже вони складають по суті, загальний закон політичної філософії.

Але далі Аристотель говорить, що існує гарне правління одного, гарне правління декількох і гарне правління багатьох. Водночас існує і погане (спотворене) правління одного, правління декількох і правління багатьох.

Правильними Аристотель вважає наступні системи правління:

  1. Монархія – влада людини, яка дійсно керується суспільним благом.
  2. Аристократія – втілення гідності, мужності, жертовності.
  3. Політія – сукупність відповідальних та розумово повноцінних, людей доброї волі, які здатні кваліфіковано приймати закони та правити самим собою.

Комбінації між монархією, аристократією та політією – позитивні. Відтак до спотворених форм правління Аристотель відносить:

  1. Тиранію – влада ідіота, який діє лише в ім'я себе.
  2. Олігархію – влада декількох, як антитеза чеснот аристократії.
  3. Демократію – правління розумово неповноцінних мас, як пародія на політію.

При цьому, гіршою за демократію є олігархія, а гірше олігархії – тиранія. Ці форми правління пов'язані між собою, бо тирани часто спираються саме на "демократію", так само як до "демократії" часто апелюють олігархи.

Актуальним на сьогодні було б звернути увагу на "політію", котра як і "демократія", є також владою багатьох. Однак не довільного набору мешканців, а лише громадян, серед яких присутня історична і культурна єдність та прагнення спільного майбутнього.

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Історія
Понад 100 років тому в Україні відбувся державний переворот. Самопроголошених лівих змінили праві консерватори за допомогою німецької сили.
29 квітня, 06:02
Опінії
Обираючи популістів (не важливо, лівих чи правих), приводять до влади хунту. Це відомо від часів навіть не Гітлера, а радше Робесп'єра.
10.11.2024, 09:27
Опінії
Те, що не вдалося Леонідові Кучми та Віктору Януковичу, втілив у життя Володимир Зеленський. Прислуга червоних регіоналів відновила УРСР.
08.11.2024, 21:41
Історія
Прагнемо більшого — отримаємо менше... 1710 року в України не вийшло, то маємо все ж колись нарешті втілити філософські настанови Платона!
25.10.2024, 20:30
Політика
Кожна демократія через свою конечність виснажується і вбиває себе. Ще ніколи не було демократії, яка б не здійснювала самогубства.
30.06.2024, 18:41
Політика
Як показує історія, найчастіше покидькам щастить у виборній демократії. Вони використовують свободу слова, щоби набити кишені за кошт інших.
26.02.2024, 07:18