Консервативне прочитання демократії
Гіршою за демократію є олігархія, натомість гірше олігархії – тиранія. Ці форми правління пов'язані між собою...
Аристотель говорить, що існує принципово 3 типи правління, але які можуть бути розглянуті позитивно і негативно. За фактом існує: або правління одного, або правління декількох, або правління багатьох, – і все це у різних поєднаннях.
Названі моделі створюють певну матрицю, – топологію політичних систем, яка не змінилася досі. За допомогою цієї матриці й треба аналізувати будь-яку політичну систему, адже вони складають по суті, загальний закон політичної філософії.
Але далі Аристотель говорить, що існує гарне правління одного, гарне правління декількох і гарне правління багатьох. Водночас існує і погане (спотворене) правління одного, правління декількох і правління багатьох.
Правильними Аристотель вважає наступні системи правління:
- Монархія – влада людини, яка дійсно керується суспільним благом.
- Аристократія – втілення гідності, мужності, жертовності.
- Політія – сукупність відповідальних та розумово повноцінних, людей доброї волі, які здатні кваліфіковано приймати закони та правити самим собою.
Комбінації між монархією, аристократією та політією – позитивні. Відтак до спотворених форм правління Аристотель відносить:
- Тиранію – влада ідіота, який діє лише в ім'я себе.
- Олігархію – влада декількох, як антитеза чеснот аристократії.
- Демократію – правління розумово неповноцінних мас, як пародія на політію.
При цьому, гіршою за демократію є олігархія, а гірше олігархії – тиранія. Ці форми правління пов'язані між собою, бо тирани часто спираються саме на "демократію", так само як до "демократії" часто апелюють олігархи.
Актуальним на сьогодні було б звернути увагу на "політію", котра як і "демократія", є також владою багатьох. Однак не довільного набору мешканців, а лише громадян, серед яких присутня історична і культурна єдність та прагнення спільного майбутнього.