Консервативне прочитання демократії

ПОЛІТИКА
21.11.2022, 19:23
Консервативне прочитання демократії
Фото: Facebook

Гіршою за демократію є олігархія, натомість гірше олігархії – тиранія. Ці форми правління пов'язані між собою...

Аристотель говорить, що існує принципово 3 типи правління, але які можуть бути розглянуті позитивно і негативно. За фактом існує: або правління одного, або правління декількох, або правління багатьох, – і все це у різних поєднаннях.

Названі моделі створюють певну матрицю, – топологію політичних систем, яка не змінилася досі. За допомогою цієї матриці й треба аналізувати будь-яку політичну систему, адже вони складають по суті, загальний закон політичної філософії.

Але далі Аристотель говорить, що існує гарне правління одного, гарне правління декількох і гарне правління багатьох. Водночас існує і погане (спотворене) правління одного, правління декількох і правління багатьох.

Правильними Аристотель вважає наступні системи правління:

  1. Монархія – влада людини, яка дійсно керується суспільним благом.
  2. Аристократія – втілення гідності, мужності, жертовності.
  3. Політія – сукупність відповідальних та розумово повноцінних, людей доброї волі, які здатні кваліфіковано приймати закони та правити самим собою.

Комбінації між монархією, аристократією та політією – позитивні. Відтак до спотворених форм правління Аристотель відносить:

  1. Тиранію – влада ідіота, який діє лише в ім'я себе.
  2. Олігархію – влада декількох, як антитеза чеснот аристократії.
  3. Демократію – правління розумово неповноцінних мас, як пародія на політію.

При цьому, гіршою за демократію є олігархія, а гірше олігархії – тиранія. Ці форми правління пов'язані між собою, бо тирани часто спираються саме на "демократію", так само як до "демократії" часто апелюють олігархи.

Актуальним на сьогодні було б звернути увагу на "політію", котра як і "демократія", є також владою багатьох. Однак не довільного набору мешканців, а лише громадян, серед яких присутня історична і культурна єдність та прагнення спільного майбутнього.

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Опінії
Крім українців в Україні ніхто не має права визначати та призначати з-за кордону органи державної влади
27.10.2022, 12:18
Політика
Кожен бачить і чує те, що хоче бачити й чути; в Україні таких вдосталь. Тá після 24.II.2022 нам потрібні критичне мислення і здоровий глузд.
07:01
Політика
Самі по собі ліберали на кшталт Міхаіла Свєтова чи Максіма Каца – євнухи, які нічого не можуть, тож за першої нагоди присягнуть чекістам.
вчора, 19:26
Політика
Ексгенерал НАТО виграє у мільярдера-популіста
вчора, 17:09
Політика
У Пентагоні зазначили, що коментарі Мініхана "не відображають точку зору Міністерства оборони США щодо Китаю".
вчора, 11:50
Політика
Але, Вова, може почнеш спочатку з себе і Оману?
вчора, 09:50