Крути — не забути: українці сьогодні вшановують героїв

ПОЛІТИКА
29 січня, 15:48
Крути — не забути: українці сьогодні вшановують героїв
Фото: УІНП

“Герої Крут стали взірцем захисника Батьківщини – як і “кіборги“ в новітній історії України.

Ще юнаки, ще майже діти,
А навкруги і смерть, і кров...
“На порох смерти, перебити”-
Іде на Київ Муравйов.
Полків його не зупинити,
Та рано тішаться кати:
Коли стають до зброї діти,
Народ наш не перемогти!

В цей день 29 січня 1918 року поблизу селища Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва, близько 500 київських курсантів і козаків “Вільного козацтва“, звели бій з 5 тисячною російською ордою на чолі із Муравйовим. 

З історичних хронік та спогадів очевидців відомо, що українським захисникам вдалося на 4 доби зупинити наступ сил противника, що переважали в 10 разів. Знищивши близько 300 загарбників. Втрати українських сил становили близько 100 воїнів. З поміж них 27 юнаків, які відступаючи потрапили в полон. 

Крути — не забути: українці сьогодні вшановують героїв_1

З полонених спочатку знущалися, а потім розстріляли. Поширеною є інформація, що вороги пропонували полоненим перейти до них на службу, але жоден з юнаків не погодився зрадити Україну.

Учень 7-го класу Григорій Піпський зі Старосамбірщини перед розстрілом перший почав співати“Ще не вмерла Україна”, і решта студентів підтримали спів.

Після розстрілу місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих.

Бій під Крутами став успішною оборонною операцією з переважаючими силами ворога, наступ якого зупинив на декілька днів. 

Це дало змогу представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу, який означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

Сьогодні українці вшановують незабутній подвиг наших героїв.

“Війна з Росією царською, більшовицькою, а сьогодні путінською триває досі.
На жаль, досі на українській землі. Але в цій війні ми переможемо, бо нині Росії протистоять не кілька сотень добровольців, а багатотисячна і високопрофесійна українська армія”
, — написала користувач ФБ Галина Осарчук.

“Герої Крут стали взірцем захисника Батьківщини – як і “кіборги” в новітній історії України... ми не знаємо поіменно всіх хлопців, які там загинули, але пам"ятаємо, що вони захистили Батьківщину у найважливіший момент, коли цього не захотіли чи не змогли зробити інші”, — написала Лідія Іванюк, яка нагадала, що сьогодні війна триває з тим самим ворогом і знову ллється українська кров.

Крути — не забути: українці сьогодні вшановують героїв_2

Лариса Ніцой

“Я (колись) не знала, що той лад, що в нас був аж до 1991 року —  насправді, окупація. Я не знала, що 1991-го ми відновимо Незалежність, але щоб це вважалося відновленням, а не проголошенням, для цього нам знадобляться такі важливі історичні угоди, які були укладені в ті дні, коли Крутяни тримали московитів під Крутами і не пускали в Київ. Не знала...Тепер знаю. Знають мої діти. Знають українці і діти українців. Ми невпинно йдемо до української України”, — цитує слова письменниці Лариси Ніцой у мережах дружина загиблого добровольця ДУК ПС Андрія Широкова Ганна Счасна.

Відзначимо, що геройський чин крутян створив навколо них легенду і, відповідно, став прикладом для наслідування і підставою для увічнення.

Так, сьогодні в Україні – один із найвідоміших закладів (ліцей) первинної ланки загальної системи військової освіти України має ім'я Героїв Крут.

Великою пошаною крутяни користувалися і у воїнів УПА. Деякі з повстанських підрозділів мали ім'я “Крути”.

Саме підрозділ УПА "Крути" в часі від 24 квітня до 30 червня 1945 року відбув військово-пропагандивний рейд із заходу України по північній частині Правобережної України, доходячи в околицях Києва до Дніпра.

Загалом, повстанці, які окрім всього несли ідею гідно прославити підрозділ названий на честь “крутян”, за 70 днів пройшли 900 кілометрів. За цей час відділ мав 11 збройних сутичок з ворогом, в яких знищено 28 енкаведистів.

Читайте також:
Попри щорічні істерики московитів та євреїв — ми пам'ятаємо українських дивізійників, а також про свої історичні землі на Закерзонні.
28 квітня, 21:09
Про соціологію ватяної субстанції.
21 квітня, 11:26
Російськомовна громада Латвії, що складає чи не половину населення країни, боляче сприймає правду на тему окупації та русифікації Балтії.
13 квітня, 10:23
"Людина високої внутрішньої культури, закоханий у свою родину і Україну".
05 квітня, 16:45
Він відомий у всьому світі як «парох концтабору Майданек».
25 березня, 22:25