НАБУ та САП викрито міжнародну корупційну схему на пів мільярда гривень збитків

КРИМІНАЛ
21.07.2023, 16:39
Максим Степанов
Максим Степанов

В НАБУ Забули додати, що схема організована Юрою (Краматорським) Сидоренком за підтримки голови фракції СН Давида Арахамії.

Масштабну схему заволодіння коштами держпідприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» на суму понад 450 млн грн викрили НАБУ і САП. Це стало результатом співпраці у межах міжнародної слідчої групи зі слідчих України, Естонії та Франції під егідою Євроюсту. 

Про це повідомляє пресслужба НАБУ.

21 липня 2023 року про підозру повідомлено 5 особам: колишньому директору та ексначальнику відділу ДП «Поліграфкомбінат», фізичній особі-пособнику злочину. Також до Естонії скеровано документи для повідомлення про підозру двом громадянам цієї країни (директору та менеджеру підконтрольної  компанії). 

Кваліфікація: ч. 5 ст. 191 КК України. Ексдиректору додатково інкримінують легалізацію коштів отриманих злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209 КК України).

НАБУ та САП викрито міжнародну корупційну схему на пів мільярда гривень збитків_1

Схема злочину

У 2013 році тодішній очільник «Поліграфкомбінату» придбав на підставних осіб естонську компанію, висловивши іноземним партнерам обов’язкову вимогу співпраці – постачання продукції через «потрібну» компанію. Надалі організував закупівлю матеріалів для виготовлення бланків документів (паспорти громадян України, ID-карти, посвідчення водія тощо) через цю компанію.

Компанія-прокладка закупляла матеріали напряму у виробників, після чого перепродавала їх держпідприємству за завищеною у 4-6 разів вартістю. Упродовж 2013-2016 років, через цю схему група зловмисників заволоділа коштами на суму близько пів мільярда гривень. 

НАБУ та САП викрито міжнародну корупційну схему на пів мільярда гривень збитків_3

Відмивання коштів

Ексдиректор «Поліграфкомбінату» замаскував як продаж 45% своїх акцій у підприємстві, що фактично не працювало  (фактична ринкова вартість близько 100 тис. доларів США) іншій підконтрольній компанії за 1,35 млн доларів США. Далі їх задекларував, чим фактично отримав можливість їх використовувати. Частину коштів у сумі 150 тисяч доларів США переведено безпосередньо на рахунки близьких осіб ексдиректора.  

Також ексдиректор запатентував на підконтрольну компанію (яка використовувалась для закупівель) право інтелектуальної власності на імплантовані захисні елементи, що використовуються в українських паспортах. Таким чином кожен громадянин, отримуючи документи, не лише переплачував вартість внаслідок завищень при закупівлях, але й «донатив» чиновника за його «інтелектуальний внесок».

Однак, детективи вжили заходів до ліквідації цієї схеми. На початку 2022 року Уряд підтримав ініціативу НАБУ, змінив технічні вимоги та зображення захисних елементів українських документів, що надало можливість позбавитись залежності від результатів «інтелектуальної праці» екскерівника Поліграфкомбінату.

Міжнародна співпраця

Ефективності розслідування НАБУ і САП сприяла конструктивна співпраця з естонськими колегами, зокрема, комплексні слідчі (розшукові) дії на території обох країн. 

Естонія

Докази отримані з Естонії дозволили встановити усі деталі схеми вчинення злочину та легалізації грошових коштів. Зі свого боку, в межах спільного розслідування естонськими правоохоронцями притягнуто до відповідальності чотирьох осіб за легалізацію коштів, викрадених з «Поліграфкомбінату». Серед них двоє – це керівник та менеджер підконтрольної ексдиректору компанії, а також ще двоє пособників злочину. 

Франція

На цей час правоохоронцями Французької Республіки проводиться робота, спрямована на перевірку своїх громадян до цього злочину. 

Співпраця в Україні

Активну участь у відслідковуванні та аналізі банківських транзакцій відіграла Державна служба фінансового моніторингу України.

З 2011 по 2016 рік ДП "Поліграфкомбінат "Україна" Очолював Максим Степанов.

НАБУ та САП викрито міжнародну корупційну схему на пів мільярда гривень збитків_5

У 2013 році він придбав на підставних осіб естонську компанію Inte Graph International FZE. Власниками фірми є Ігор та Олександр Іллєнки (батько та син), Ігор давній бізнес-партнер Степанова.

За Порошенка, в 2017 – 2019 роках, був губернатором Одещини.

За Зеленського, в 2020-2021 роках був міністром охорони здоров'я.

Наразі Степанов перебуває за кордоном, виїхав туди на початку року.

В НАБУ Забули додати, що схема організована Юрою (Краматорським) Сидоренком за підтримки голови фракції СН Давида Арахамії.

Очевидно, що про цю схему знали у Офісі Президента.

Як зазначав Геннадій Москаль :

Арахамія – смотрящий від «Слуг народу» за цим поліграфкомбінатом «Україна». У нього специфічні стосунки з таким собі паном Юрієм Сидоренком, який переховується від слідства в ОАЕ.

Саме контроль над поліграфкомбінатом «Україна» їх і поєднує.

Так от Сидоренко зараз контролює ЄДАПС, сидячи в ОАЕ.

Арахамія їздить до Сидоренка, аби бізнес розділити: кому прибуток, кому частку, кому які там і т.п. Те, що він виїжджав у Дубаї, є дані, отримано мною негласно з Державної прикордонної служби.

Читайте також:
Кримінал
Злочинцям допомагав працівник правоохоронних органів: він супроводжував транспорт зі зрубаною деревиною.
28 березня, 11:32
Кримінал
Тримання під вартою на 2 місяці з альтернативою застави в 13,4 мл дол. Зеленський за г+г йому більше платить
02.09.2023, 19:30
Кримінал
Дніпровська міськрада вкотре не допустила аудиторів до перевірок
28.08.2023, 19:06
Кримінал
Завтра Вищий антикорупційний суд України почне обирати запобіжні заходи фігурантам корупційної справи
27.10.2022, 14:30
Кримінал
Співробітники СБУ затримали зловмисника на пункті пропуску.
15.06.2021, 16:01