Найсильніший шахіст Європи прожив у злиднях

ІСТОРІЯ
08 липня, 21:42
Найсильніший шахіст Європи прожив у злиднях
Фото: Останній Бастіон

Акіба (Ківа) Рубінштейн неперевершеним стратегом на дошці. Він став першим, кому присудили титул міжнародного гросмейстера посмертно.

Польський шахіст єврейського походження народився 1 грудня 1880 року у селі Ставіскі Російської імперії, — найменший із 14 дітей у сім'ї. Опановувати всі складнощі гри Ківа став у Бялистоцькій школі, наслідуючи старших учнів.

До Першої світової війни вважався головним суперником Емануїла Ласкера у боротьбі за звання чемпіона світу, проте 1918 року гра Рубінштейна не відрізнялася стабільністю: за гучними успіхами йшли не менш гучні провали. У цілому ж, мало хто з його сучасників міг похвалитися такою ж успішною турнірною практикою.

Безліч дебютних схем, розроблені ним (у ферзевому гамбіті, захисті Німцовича, французькому захисті, сицилійському захисті, анґлійському початку, дебюті чотирьох коней тощо), повною мірою зберегли свою актуальність і досі. З винятковим мистецтвом розігрував Рубінштейн закінчення, особливо з турою — найважчі у плані реалізації переваги.

Перед своєю смертю 1961 року найсильніший шахіст Європи переміг у 5 турнірах поспіль: у Сан-Себатьяні, Пістяні, Вроцлаві, Варшаві та Вільнюсі. Ківа Рубінштейн тримав у напрузі не лише суперників, а й глядачів.

1922 року кубинський гросмейстер, шаховий літератор і дипломат Хосе Рауль Капабланка-і-Граупера запропонував йому матч за звання Чемпіона Світу, якщо збере $10 000 (зараз це ~ $1 мільйон). Але Рубінштейн не зібрав, тож титул перейшов кубинцю.

1932 року психічне захворювання, що загострилося, змусило Ківу відмовитися від продовження шахової кар'єри. Він провів деякий час у психіатричному санаторії в околицях Брюсселя, а після Другої світової війни остаточно оселяється в Антверпені, де й відійшов у засвіти цілковитим бідняком.

А проте, як раніше повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», 1951 року у Швеції оголошено про найдовшу та найпрестижнішу велогонку в історії місцевого спорту. Вирішив взяти участь і 66-річний фермер Ґустаф Гоканссон, який полюбляв довгі подорожі.

Читайте також:
Історія
Він би прожив відносно спокійне емігрантське життя професора та винахідника, якби не Друга світова війна. Вона все змінила...
20 листопада, 09:36
Історія
Він був один з перших, хто детально вивчив всю історію запорозького козацтва та історію дніпрових порогів.
06 листопада, 11:24
Опінії
Ідейні спадкоємці Котляревського, Срезневського та Шевченка доклалися до епохальних змін. Україна завдячує за націоналізацію Святого Письма.
04 листопада, 20:34
Війна
Другий рік поспіль 1 листопада 1-й Окремий штурмовий батальйон зустрічає без свого командира-засновника. Дмитрові виповнилося б 29 років.
01 листопада, 13:41
Мистецтво
Щороку 27 жовтня відзначається день народження славетного композитора Ніколо Паґаніні (1782-1840). Віртуоз походив із роду торговців Ґенуї.
27 жовтня, 22:05
Історія
В трагічній долі якої відбилися жахіття совєтської доби.
25 жовтня, 09:25