«Науковий блог. Тепер наша космонавтика відстає на 10 років»
російський журналіст і автор блогу «Зелений кіт» Віталій Єгоров про космічні перегони у державному форматі
Публіка зачарована передовсім зовнішніми атрибутами космічної програми SpaceX та Ілоном Маском персонально, але значення польоту Crew Dragon не обмежується суперуспішною піар-компанією: американці справді домоглися серйозного технологічного успіху, залишивши Росію далеко позаду. Науковий журналіст Віталій Єгоров пояснює, у чому справа.
Багато хто гадає, що сьогодні Америка наздогнала Росію в пілотованій космонавтиці. Насправді, сьогодні наша космонавтика відстала на 10 років. І йдеться тут не про модний білий корабель, стильні скафандри з гумовими чоботами і тачскрин на пульті управління. Навіть ноги на ракеті ні до чого. Справа в іншому кораблі та іншій ракеті.
Міжпланетний космічний корабель Orion вже практично готовий до польоту на Місяць, безпілотному, але технічно це вже завершений виріб. Наступний в серії – пілотований, вже монтується за готовими кресленнями. Надважка ракета SLS готується до випробувань блоку двигунів першої ступені, які продемонструють готовність ракети до виходу на навколомісячну орбіту. Надважка ракета Falcon Heavy вже літає.
Наш ПТК НП/«Федерація»/«Орел» наразі у тому стані, в якому Orion був десять років тому. Випробувальний політ нашого нового корабля, який обіцяють в 2023 році, Orion здійснив у 2014-му. Надважка ракета «Дон»/«Єнісей» там же, де SLS була десять років тому. А враховуючи курс нафти і наслідки невдало спожитого в Китаї кажана, навряд чи наша економіка дозволить Роскосмосу втілити ці проєкти у залізо навіть за десять років.
Сьогодні Росія в космосі стала третьою. Готуємося поділити це місце з Індією. Про автоматичні міжпланетні станції навіть згадувати не варто…
Єдине рішення – міжнародне співробітництво. Світові потрібна наша космонавтика більше, ніж нам самим. Якщо нам потрібен космос, то іншого шляху просто немає!
Переклад ОБ