Швейцарія може залишитися без системи ППО/ПРО
Нової системи моніторингу ситуації у повітряному просторі країна ще немає. Стара настільки застаріла, що може вийти з ладу будь-якої миті.
Такі невтішні відомості для жителів нейтральної альпійської держави виклало провідне швейцарське видання Neue Zürcher Zeitung. При цьому тамтешнім збройним силам також не вистачає персоналу, здатного обслуговувати навіть наявне застаріле обладнання.
За планом міністерства оборони, захищати повітряний простір Швейцарії давно мала б французька система «Skyview» вартістю €320 мільйонів. Однак на початку 2024 року командування місцевої армії призупинило роботи із переведення системи ППО/ПРО на нове програмне забезпечення.
Однак станом на грудень 2024 року небо над Швейцарією боронять давно застарілі комплекси «Florako». Російська війна проти України надає цій проблемі додаткової терміновості, бо позаблокова альпійська держава вірить у свою виключність і сталість нейтралітету.
На думку наших швейцарських колег-журналістів, стара система ППО/ПРО ще теоретично здатна пропрацювати до 2030 року, але за 14 місяців на пенсію піде велика кількість фахівців, які знаються на «антикварних» комплексах типу «Florako». Ситуація патова.
«Будь-яке подальше скорочення відповідних штатів може поставити під питання ефективність усієї протиповітряної системи країни. Переконаний, небесна безпека Швейцарії перебуває під загрозою. Очевидно, що армії не вистачає скоординованого керівництва», — заявив член Швейцарської народної партії та колишній військовий льотчик Томас Гуртер.
Нова система «Skyview», за задумом армійського командування, повинна забезпечувати наявність цифрової моделі всього театру бойових дій. Тобто з'єднувати основні ланки, від кабіни найновішого винищувача «F-35» до ракетних систем «Patriot» і наземних командних пунктів, в єдину мережу моніторингу ситуації та прийняття оперативних рішень на основу обміну інформацією у режимі реального часу.
Між тим, як раніше вже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», армія Швейцарії взялася озброюватися німецькими «Піраньями». Міністерство оборони погодило закупівлю сучасних артилерійських систем від компанії «KNDS».