Нове дослідження пов’язує нерегулярний сон зі шкідливими кишковими бактеріями

05.08.2023, 09:23
Нове дослідження пов’язує нерегулярний сон зі шкідливими кишковими бактеріями
Фото: google

Навіть 90-хвилинна зміна розкладу сну може спричинити зміни кишкових бактерій, підсилюючи ризики розвитку ожиріння та серцевих захворювань.

Висновки, нещодавно опубліковані в The European Journal of Nutrition, є результатом співпраці вчених з Королівського коледжу Лондона та ZOE, компанії з персоналізованого харчування. Це перше дослідження, яке визначає численні зв’язки між внутрішнім зсувом біологічного годинника, що відбувається, коли режим сну змінюється між робочими та вихідними днями — та такими факторами, як якість дієти, харчові звички, запалення та склад кишкового мікробіому в одній когорті.

Попередні дослідження показали, що робочі зміни порушують біологічний годинник і можуть збільшити ризик розвитку надмірної ваги, серцевих проблем і діабету. Старший автор доктор Венді Холл з Королівського коледжу Лондона сказала: «Ми знаємо, що серйозні перебої зі сном, такі як позмінна робота, можуть серйозно вплинути на ваше здоров’я. Це перше дослідження, яке показало, що навіть невеликі відмінності у тривалості сну протягом тижня, здається, пов'язані з відмінностями у видах кишкових бактерій».

Склад бактерій у кишківнику (мікробіом) може негативно або позитивно впливати на здоров’я людини, виробляючи токсини або корисні метаболіти. Конкретні види мікробів можуть відповідати індивідуальному ризику довгострокових захворювань, таких як діабет, хвороби серця та ожиріння. На мікробіом впливає їжа, що дозволяє регулювати різноманітність вашого кишківника.

У когорті з 934 осіб, які брали участь у дослідженні ZOE PREDICT, найбільшому поточному дослідженні харчування такого роду, дослідники оцінили зразки крові, калу та мікробіому кишківника, а також вимірювання рівня глюкози в тих, хто спав нерегулярно, порівняно з тими, хто спав регулярно. У той час як попередні дослідження зв’язку між соціальною часовою затримкою та метаболічними факторами ризику проводилися в популяціях з ожирінням або діабетом, ця когорта складалася в основному з худих і здорових людей, більшість з яких спали понад сім годин на добу протягом тижня.

Дослідники виявили, що лише 90-хвилинна різниця в часі середини сну – середини між часом сну та часом пробудження – пов’язана з відмінностями в мікробіомі кишківника.

Наявність соціальної часової затримки асоціювалася з нижчою загальною якістю дієти, більшим споживанням підсолоджених напоїв і меншим споживанням фруктів і горіхів, що може безпосередньо впливати на велику кількість певної мікробіоти у кишківнику.

Три з шести видів мікробіоти, які були більш поширені в групі соціального часового відставання, мають «несприятливий» зв’язок зі здоров’ям. Ці мікроби пов’язані з показниками ожиріння та кардіометаболічного здоров’я, а також маркерами у крові, пов’язаними з вищим рівнем запалення та ризиком серцево-судинних захворювань.

Перший автор Кейт Бермінгем, доктор філософії з Королівського коледжу Лондона та старший науковець з питань харчування в ZOE, сказала: «Сон є ключовою запорукою здоров’я, і це дослідження є особливо своєчасним, враховуючи зростаючий інтерес до циркадних ритмів і кишкового мікробіому. Навіть 90-хвилинна різниця в середині сну може стимулювати види мікробіоти, які мають несприятливий зв’язок із вашим здоров’ям».
Дослідження показали, що нерегулярний сон пов’язаний зі збільшенням ваги, хронічними захворюваннями та розумовою втомою.

вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Упродовж 8-15 лютого у місті зареєстровано 1163 випадки захворювань. Більшість із них — 768 дітей віком до 17 років із діагнозом ГРВІ.
16 лютого, 07:16
Світ
У російських газованих напоях виявили підсолоджувачі, які можуть викликати рак.
19.10.2023, 14:21
Життя
Через те, що амброзія – особливий алерген, вона має дуже високу (одну з найсильніших) негативну дію на організм людини.
29.08.2023, 19:04
Життя
Якщо діти віком до 3-х років понад 4 години дивляться у планшет, ноутбук чи телевізор, вони можуть вирости інтелектуально обмеженими.
25.08.2023, 19:04
Життя
Це важливий внесок у вдосконалення імунотерапії раку.
15.08.2023, 13:33
Життя
Чи дійсно кров молодих людей здатна продовжувати життя та омолоджувати?
04.08.2023, 11:27