Операція «Незламна свобода»

СВІТ
08.10.2023, 21:56
Операція «Незламна свобода»

Американські морські котики — володарі моря, повітря й землі. Свою славу вони здобули у кровопролитних боях серед пустель і гір Афґаністану.

Після найбільшого у сучасній історії людства терористичного акту 11 вересня 2001 року, загони морських котиків спрямували до Кабулу і Кандаґару, боротися проти «Аль-Каїди» і «Талібану». Тоді ж президент США Джордж Буш-молодший оголосив про початок операції «Незламна свобода».

На знімку вище — американські вояки, котрі серед перших ступили на багатостраждальну афґанську землю після теракту. Майже всі вони, крім одного, полягли у нерівному бою проти талібів 28 червня 2005 року; зліва направо:

  • 29-річний Метью Аксельсон із Купертіно, штат Каліфорнія — наземний технік із гідроакустики 2-го класу;
  • 36-річний Деніел Гілі з Екзетера, штат Нью-Гемпшир — старший головний технік з інформаційних систем;
  • 28-річний Джеймс Су із Дірфілд-Біч, штат Флорида — квартирмейстер 2-го класу;
  • 27-річнний Маркус Латтрелл — санітар військового шпиталю 2-го класу з Г'юстона, штат Техас;
  • 22-річний Ерік Паттон із Бавлдер-Сіті, штат Невада —помічник механіка 2-го класу;
  • 29-річний Майкл Мьорфі із Патчоґи, штат Нью-Йорк — лейтенант.

Єдиним морським котиком, хто вижив у тій різанині посеред Афґаністану був санітар Латтрелл. Невдовзі по поверненню на батьківщину сам президент США нагородив його орденом «Пурпурове серце».

Операція «Незламна свобода» офіційно розпочалася 7 жовтня 2001 року з американських і британських бомбардувань позицій «Аль-Каїди» та «Талібану» в Афґаністані. Згодом режим талібів усунули від влади у Кабулі, а «Аль-Каїда» зазнала серйозного удару.

2 травня 2011 року спецпризначенці ВМС США (вони ж морські котики — прим. ред.) здійснили рейд на резиденцію Усами бін Ладена у пакистанському місті Абботтабад. Лідера горезвісної ісламської терористичної організації й винуватця трагедії 11 вересня 2001 року було знищено.

Операція «Незламна свобода» офіційно завершилася 28 грудня 2014 року, хоча сили коаліції залишилися в Афґаністані для підтримки національної безпеки, правопорядку та вишколу місцевого війська. Виявилося, що афґанцям до душі режим талібів, які знову захопили владу після виведення західних військ із країни 30 серпня 2021 року.

Читайте також:
Історія
Більшовицькі загарбники завжди відрізнялися своїм дикунським ставленням до поневолених народів. Не тільки європейців мордували, а й азійців.
27 березня, 13:27
Історія
Влітку 1912 року у піщаних дюнах між Новими Санжарами та Кустоловим випадково знайдено історичний скарб. 800 предметів із золота та срібла!
18 березня, 20:28
Опінії
Геннадій Геннадійович Москаль – це була, напевно, найяскравіша людина з тих, кого я знав.
18 березня, 10:22
Історія
Геройський Чин крізь призму часу, який по сьогодні надихає на борню за свободу і державність. Вклонімося незламним карпатським січовикам!
15 березня, 13:49
Історія
З нагоди 210-ї річниці від Дня народження славетного українського поета, письменника, митця і пророка нації.
09 березня, 11:15
Опінії
Відтепер, проїжджаючи повз цей обласний центр, кожен охочий може прийти до світлого образу Тараса Бобанича. Низький уклін тобі, «Хаммере»!
21 лютого, 20:31