«Орел не ловить мух»: сьогодні професійне свято відзначають українські контррозвідники
27 грудня 1991 року – день створення контррозвідки незалежної української держави.
Саме цього дня тодішній голова Служби Національної безпеки України Євген Марчук своїм наказом затвердив організаційно-штатну структуру Головного управління контррозвідки (ГУК), згодом перетвореного на Департамент контррозвідки СБУ.
Як ідеться на сайті спецслужби, лише в 2019 році за підсумки роботи Департаменту контррозвідки було розпочато 239 кримінальних проваджень за злочини проти основ національної та громадської безпеки.
Із них 57 відкрито за статтею 111 Кримінального кодексу України (державна зрада), 7 – за статтею 114 (шпигунство), 4 – за статтею 110 (посягання на територіальну цілісність та недоторканність України) і 54 – за статтями 113, 258, 258-3, 258-5, 260, 263 (терористична та диверсійна діяльність).
До різних термінів і видів покарань за рік завдяки діяльності контррозвідки СБУ було засуджено 90 осіб, зокрема 24 – за державну зраду, 35 – за терористичну діяльність.
Серед виявлених терористів були і колишні співробітники МВС.
За рік СБУ викрила шістьох шпигунів, які працювали під прикриттям дипломатичних представництв, вони стали в Україні персонами нон ґрата.
У рамках контррозвідувального забезпечення військово-технічного співробітництва та експортного контролю розпочато 51 кримінальне провадження, 22 людини засуджено за порушення правил здійснення міжнародних перевезень.
Попереджено незаконне вивезення товарів військового та подвійного призначення на понад 50 млн грн.
Окрім того, СБУ виявила і блокувала корупційні зловживання у сфері військово-технічного співробітництва на загальну суму понад $110 млн. Було не допущено привласнення майже 750 млн грн під час виконання державного оборонного замовлення.