Переляк Заходу необґрунтований — президент Естонії

СВІТ
08 жовтня, 12:35
Переляк Заходу необґрунтований — президент Естонії
Фото: Politico

Європа з Америкою мусять нарешті зруйнувати стіну обмежень, яку звели навколо України. Якщо Київ програє Москві, постраждає весь континент.

Такий невтішний прогноз на шпальтах впливового західного видання Politico виклав чинний президент Естонії Алар Каріс. За його словами, накладені США, ЄС і НАТО обмеження на Україну несправедливі, аморальні та шкідливі.

«Наголошу, що застосовуючи їх, ми ніби зводимо стіну, де з одного боку доблесно допомагаємо Україні на словах, а з іншого — цілком реально своїми справами перешкоджаємо повноцінному використанню нашої власної допомоги. По суті, ми змушуємо Україну вести оборонні бої зі зв'язаною за спиною рукою.

Давайте зараз скасуємо ці обмеження. Я повторю те, що сказав у своїй промові на Генеральній Асамблеї ООН минулого місяця — ми можемо продовжувати засуджувати жорстокі злочини РФ, але без ефективних дій проти насильства історія засуджуватиме нас», — заявив пан Каріс.

Як зауважив очільник естонської держави, по завершенню Холодної війни та смерті СССР багато мрій тієї епохи втілилися в життя. Однак надії Заходу на міцний мирний світ і віра у неможливість війни в Європі впали після російської агресії проти країни.

«Коли восени 1989 року впала Берлінська стіна, я був 31-річним науковим співробітником Естонського біоцентру Академії наук із двома маленькими дітьми. І вдома, в окупованій совєцькими військами Естонії, всього за кілька кілометрів від авіабази із важкими ядерними бомбардувальниками. Я спостерігав за тим, як берлінці руйнують стіну, яка їх розділяла протягом трьох десятиліть. Я вірив і сподівався, що мої діти зможуть жити в Європі без стін — ментальних чи фізичних.

Це був час великих надій для багатьох, і для мене відновлення незалежності Естонії у серпні 1991 року стало його вершиною. Моральна міць вільного світу завалилася на повну силу, і вперше з часів Другої світової війни понад 220 мільйонів жителів Східної Європи отримали шанс стати на шлях свободи та процвітання. Нині ж видається, що все пекло спорожніло і дияволи вийшли на волю, що злі тіні XX століття — упирі, що втілюють тугу за сталінськими секретними пактами, сферами впливу та грубою силою замість міжнародного права — знову з'явилися на світ.

І в цей конфліктний період межі, які ми, як Захід, накреслили, посилюють проблему. Війна РФ проти України чорно-біла: росія — агресор, Україна — жертва. Жодна країна не є заднім двором іншої. Жодна країна не може скасувати право іншої на вибір незалежних цілей у сфері зовнішньої політики та безпеки», — наголосив президент Естонії.

Тому, якщо загарбник прагне розширити межі свого впливу на землі, то Захід мусить приходити на допомогу жертві та карати винуватця кривавої трагедії, бо цього вимагає міжнародне право і моральний авторитет. Коли ж росія перейшла всі дозволені «червоні лінії», зауважує естонський лідер, Захід обрав мовчання та споглядання за вбивством України.

«На жаль, існують інші обмежувальні лінії — ті, які західні суспільства вважають «червоними» для росії. І зробивши такі припущення про наміри РФ, ми звели власну стіну. Ми самі накреслили межі, вважаючи, що їхній перетин означатиме ескалацію. Це не так! Наш страх необґрунтований. У червні 1987 року президент США Рональд Рейґан виступив із промовою у Західному Берліні, в якій звернувся до вартових у бар'єру із простим, але потужним закликом: «Зруйнуйте цю стіну!».

І от, уже за два з половиною роки, 9 листопада 1989 року, берлінці зробили це. Тепер, як не парадоксально, самі споруджуємо стіну, змушуючи Україну вести боротьбу за нею, не маючи сил, зазнаючи нових російських атак і несучи з кожним днем ​​все більше втрат. Мусимо зруйнувати цю стіну обмежень, Україна повинна перемогти», — підсумував Алар Каріс.

Водночас медіаагенція «Останній Бастіон» уже повідомляла, що для розуміння дійсності західним інтелектуалам слід відвідати Україну. Це потрібне для усідомлення (а)морального, культурного і політичного вимірів російської агресії.

вибір редакції
Читайте також:
Світ
Кремлівський бункерний дід, звісно ж, вичікує слушної нагоди, щоби спровокувати Захід на конфлікт. Однак першим не завдаватиме удару.
12 грудня, 12:37
Світ
Вперше країни-учасниці блоку отримують фінансову підтримку у рамках проєкту із загальних військових закупівель. Краще пізно, ніж ніколи.
17 листопада, 14:03
Війна
Це прохання ґрунтується на бажанні Польщі використовувати свої засоби ППО також над українським повітряним простором.
30 жовтня, 17:25
Світ
У Брюсселі й Страсбурзі занепокоєні зростанням російського впливу на об'єднану Європу. Тому постало питання створення своєї розвідки.
27 жовтня, 14:03
Світ
Хто такий Марк Рютте і яка його позиція щодо України.
01 жовтня, 10:00
Політика
Поточна політика уряду США будується на ілюзіях про розклади сил у світі, де РФ досі є наддержавою. Насправді ж, — усе давно не так.
19 вересня, 19:24