Пласкі черви здатні перетворювати креветок на зомбі

05.09.2023, 17:22
Здорова (вгорі) та заражена креветка (знизу)
Здорова (вгорі) та заражена креветка (знизу)
Фото: Hightech

Американські науковці з'ясували, яким чином відбувається "злам" геному організму-носія і підкорення його паразиту.

Про це йдеться у висновках дослідження генетиків з Університету Брауна, передає медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "Hightech".

Науковці змогли вивчити молекулярні механізми, які дозволяють пласким шкідникам-трематодам захоплювати креветок й інших дрібних ракоподібних, перетворюючи на подобу зомбі.

Черви-паразити активують у креветок гени, які відповідають за функцію забарвлення, роблячи їх легкою здобиччю, як для птахів, так і для хижої океанічної риби.

«Під час низки експериментів ми виявили, що саме у пташиному кишківнику трематоди можуть розмножуватися. Відбулося багаторазове секвенування РНК креветок-амфіпод, які найчастіше стають жертвами паразитів.

Аналіз показав, що трематоди, потрапляючи в організм, втручаються у процеси пігментації та заважають реагувати на зовнішні подразники. Крім того, у креветок пригнічуються гени, що беруть участь в імунних реакціях», – прокоментували своє дослідження науковці з Університету Брауна.

Водночас уточнюється, що заражені "зомбі-креветки" стають яскравішими й помітнішими для хижаків, а відтак розуміння цього механізму допоможе боротися з патогенами, які вражають і людей.

Окремо медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує, як у лабораторії Кембридзького Університету вперше в історії науки у незайманих плодових мушок з'явилося на світ потомство.

Читайте також:
Полтава
Від початку року в області сталися 4 надзвичайні ситуації, коли вигоріла частина екосистеми. Займання виявляють у суху вітряну погоду.
01 травня, 13:45
Полтава
Невідомі особи без дозвільної документації здійснили геодезичні й вибухові роботи у ландшафтному парку «Гадяцький». Завдано збитків державі.
18 квітня, 19:14
Життя
Родина кілегрудих птахів, які уподобали життя у холодних широтах Південної півкулі Землі, мають дивні звички. Одна із них — стрибки в океан.
18 квітня, 14:45
Полтава
Фахівці обстежили ділянку проєктування поблизу бази відпочинку «Зóрі». Об'єкт розташований в Омельницькій громаді Кременчуцького району.
16 квітня, 14:45
Життя
Йдеться про Південний океан. Саме над ним виявлено низький рівень аерозолів — зважених у повітрі твердих частинок або крапель рідини.
12 квітня, 06:03
Життя
Рожева істота, яка має рукоподібні плавці, відзняли в уламках затонулого у XIX столітті корабля. Незвична зустріч сталася поблизу Тасманії.
07 квітня, 08:48