Пласкі черви здатні перетворювати креветок на зомбі

05.09.2023, 17:22
Здорова (вгорі) та заражена креветка (знизу)
Здорова (вгорі) та заражена креветка (знизу)
Фото: Hightech

Американські науковці з'ясували, яким чином відбувається "злам" геному організму-носія і підкорення його паразиту.

Про це йдеться у висновках дослідження генетиків з Університету Брауна, передає медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "Hightech".

Науковці змогли вивчити молекулярні механізми, які дозволяють пласким шкідникам-трематодам захоплювати креветок й інших дрібних ракоподібних, перетворюючи на подобу зомбі.

Черви-паразити активують у креветок гени, які відповідають за функцію забарвлення, роблячи їх легкою здобиччю, як для птахів, так і для хижої океанічної риби.

«Під час низки експериментів ми виявили, що саме у пташиному кишківнику трематоди можуть розмножуватися. Відбулося багаторазове секвенування РНК креветок-амфіпод, які найчастіше стають жертвами паразитів.

Аналіз показав, що трематоди, потрапляючи в організм, втручаються у процеси пігментації та заважають реагувати на зовнішні подразники. Крім того, у креветок пригнічуються гени, що беруть участь в імунних реакціях», – прокоментували своє дослідження науковці з Університету Брауна.

Водночас уточнюється, що заражені "зомбі-креветки" стають яскравішими й помітнішими для хижаків, а відтак розуміння цього механізму допоможе боротися з патогенами, які вражають і людей.

Окремо медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує, як у лабораторії Кембридзького Університету вперше в історії науки у незайманих плодових мушок з'явилося на світ потомство.

вибір редакції
Читайте також:
Полтава
Від завтра (15 лютого) рибалкам не дозволено виловлювати прісноводного хижака. Заборона триватиме до 31 березня включно.
14 лютого, 21:47
Полтава
Диких звірів виявили напередодні під час проведення обліку у Вороньківському лісництві. Вони рухалися врізнобіч, тікаючи від дронів.
12 лютого, 06:01
Світ
Мікроскопічні залишки комах виявили ірландські студенти під час розкопок у графстві Нортумберленд. Знахідка неабияк здивувала науковців.
06 лютого, 12:23
Життя
Усі висаджені інвазійні дерева зарахували до президентської програми Зеленського «Зелена країна»
22 січня, 18:20
Світ
Столиця і найбільше місто Ісландії вперше у XXI столітті може зазнати значних руйнувань. Причина — виверження вулкана Фаґрадальсф'ядль.
12.11.2023, 15:03
Життя
Екоцид, який чинять загарбники в Україні, набуває загрозливих масштабів. Ворог нищить усе живе, до чого може дотягнутися.
09.11.2023, 10:12