Пласкі черви здатні перетворювати креветок на зомбі

05.09.2023, 17:22
Здорова (вгорі) та заражена креветка (знизу)
Здорова (вгорі) та заражена креветка (знизу)
Фото: Hightech

Американські науковці з'ясували, яким чином відбувається "злам" геному організму-носія і підкорення його паразиту.

Про це йдеться у висновках дослідження генетиків з Університету Брауна, передає медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "Hightech".

Науковці змогли вивчити молекулярні механізми, які дозволяють пласким шкідникам-трематодам захоплювати креветок й інших дрібних ракоподібних, перетворюючи на подобу зомбі.

Черви-паразити активують у креветок гени, які відповідають за функцію забарвлення, роблячи їх легкою здобиччю, як для птахів, так і для хижої океанічної риби.

«Під час низки експериментів ми виявили, що саме у пташиному кишківнику трематоди можуть розмножуватися. Відбулося багаторазове секвенування РНК креветок-амфіпод, які найчастіше стають жертвами паразитів.

Аналіз показав, що трематоди, потрапляючи в організм, втручаються у процеси пігментації та заважають реагувати на зовнішні подразники. Крім того, у креветок пригнічуються гени, що беруть участь в імунних реакціях», – прокоментували своє дослідження науковці з Університету Брауна.

Водночас уточнюється, що заражені "зомбі-креветки" стають яскравішими й помітнішими для хижаків, а відтак розуміння цього механізму допоможе боротися з патогенами, які вражають і людей.

Окремо медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує, як у лабораторії Кембридзького Університету вперше в історії науки у незайманих плодових мушок з'явилося на світ потомство.

Читайте також:
Полтава
Земельні ділянки із червонокнижним шафраном сітчастим виявили у Полтавському районі. Тепер їх хочуть зробити охоронною зоною.
18 червня, 20:38
Полтава
Столичні фахівці продовжують мандрувати з користю нашою областю. Днями вони натрапили на чергову місцевість з унікальною вітчизняною флорою.
16 червня, 14:58
Життя
Птахи використали оптоволокно під власні потреби.
06 червня, 15:23
Полтава
Луки біля річки Оріль на Полтавщині вкриті не лише різнотрав'ям. Днями природоохоронці виявили популяції червонокнижних квітів.
30 квітня, 06:01
Політика
Ця маленька тварина живе під землею і використовує нори та тунелі. Основною їжею кротам служать дощові черв'яки й комахи, а не рослини.
24 квітня, 07:09
Життя
Прополіс – від брунькової смоли до «антибіотика широкого спектра».
19 квітня, 10:04