Бджоли гинуть із приголомшливою швидкістю, – науковці

СВІТ
11.08.2023, 17:53
Бджоли гинуть із приголомшливою швидкістю, – науковці

Якщо ми втратимо бджіл, – втратимо багато рослин. А це означає, що людство втратить місця свого проживання та врожаї; і це дуже тривожно.

Той факт, популяції бджіл страждають, особливо які живуть у населених людьми районах або поблизу них, – не новина. Але згідно із недавнім дослідженням, опублікованим у журналі "Current Biology", навіть ті трудяги-запилювачі, які мешкають у віддалених, вільних від діяльності людини лісах і не зазнають прямого впливу шкідливих факторів (використання хімічних пестицидів та руйнування середовища проживання) почали гинути у великій кількості.

За словами міжнародної групи інсектологів – це ще одна тривожна ознака того, що необхідні для природної рівноваги та біорізноманіття бджоли зникають із загрозливою швидкістю. Хоча саме ці комахи «забезпечують основу нашого виживання».

Інтенсивні сільськогосподарські процеси залежать від цих цінних маленьких запилювачів, які відіграють найважливішу роль у вирощуванні культур, які їмо ми та худоба. Бджоли також залучені у природні харчові системи, про що більшість людей навіть не знає.

«Якщо ми втратимо бджіл, – ми втратимо багато рослин, а це означає, що ми втратимо багато тварин, а ще: місця проживання та майбутні врожаї, яких просто не буде через відсутність головних запилювачів. І це дуже тривожно. Впродовж нашого 15-річного дослідження, яке завершилося восени 2022 року, ретельно відстежувалися популяції бджіл і метеликів у трьох різних віддалених лісових районах у Національному лісі Оконі у північній частині штату Джорджія.

Проаналізувавши отримані дані, ми дійшли висновку, що приблизно 62,5% первісної популяції бджіл було втрачено. Натомість популяція метеликів скоротилася на приголомшливі 57,6%. Кількість видів бджіл також скоротилася, а сама територія втратила до 39% свого видового біорізноманіття. Наші результати дозволяють припустити, що різке скорочення чисельності комах-запилювачів уже не обмежується землями, що зазнають прямих антропогенних впливів. На жаль, людина повпливала і на, задавалося б, недоторканні "дикі" місцевості», – невтішні у своїх прогнозах науковці.

Водночас наразі немає чіткого пояснення, чому скорочуються популяції бджіл і метеликів навіть у віддалених від місць проживання людини, дослідники висунули кілька гіпотез. Наприклад, присутність інвазивних видів, зокрема, деревно-гніздової мурашки, може бути шкідливим для популяції бджіл-"теслярів".

Ще однією з причин загибелі комах указано "підвищення мінімальних температур", – іншими словами, беззупинна планетарна зміна клімату. «І з огляду на те, що ми не зовсім контролюємо цю проблему, важко уявити собі сценарій, за якого бджоли та метелики відновляться у значній кількості, тим більше у короткостроковій перспективі», – висновують інсектологи.

Варто зазначити, що найбільше постраждали бджоли, які будують свої гнізда над землею, тоді як їхнім підземним родичам пощастило трохи більше. Але, у будь-якому разі всі популяції показали різке зниження; і що найгірше, – дослідники не можуть знайти причини катастрофи, що відбувається не тільки у США, але на всій Землі.

Також медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує, що в Україні наявний власний механізм охорони бджіл у разі застосування в сільському і лісовому господарстві засобів захисту рослин, який, на жаль, не працює.

Читайте також:
Полтава
Досвідчені люди, які із року у рік добувають живильну рідину, знову заполонили ліси та лісосмуги. Важливо не нашкодити березам.
12 квітня, 14:52
Полтава
Застосування засобів захисту рослин повинно здійснюватися згідно із переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених законодавством.
05 березня, 12:34
Полтава
У зв'язку з ракетною загрозою з боку росії селянам Полтавщини радять підготувати підвали та погреби для збереження продовольства.
05.08.2022, 20:07
Економіка
Вітчизняні парламентарі хочуть загнати у боргове ярмо українців, примусивши сплачувати 1500 гривень за кожен 1 гектар.
02.12.2021, 08:12
Економіка
Середня ціна за 1 гектар вітчизняної ріллі поки не надто висока; у липні вартість землі становила 26 тисяч гривень.
09.08.2021, 13:41
Економіка
За січень-червень 2021 року у вітчизняному аґрарному секторі виявлено скорочення виробництва у порівнянні з аналоґічним періодом 2020 року.
22.07.2021, 11:44