Подарунок для науковців та любителів історії: унікальні архівні документи доступні онлайн

ІСТОРІЯ
04.04.2020, 10:33
Фрагмент грамоти гетьмана П. Скоропадського
Фрагмент грамоти гетьмана П. Скоропадського

Наразі колекція містить 435 документів.

Цифрові копії унікальних документів Національного архівного фонду з'явилися у вільному доступі онлайн.

Переглянути їх можна у спеціальній рубриці на сайті Державної архівної служби України.

Рукопис поезії Т. Шевченка
Рукопис поезії Т. Шевченка
Фото:archives.gov.ua

Наразі колекція містить 435 документів, які за рішенням Центральної експертно-перевірної комісії Укрдержархіву  становлять виняткову культурну цінність, мають вагоме значення для формування національної самосвідомості українського народу та всесвітньої культурної спадщини.

Серед них: універсали Української Центральної Ради, Універсал Директорії УНР про злуку із ЗУНР від 22 січня 1919 р., Заповіт Гетьмана Української Держави Павла Скоропадського від 3 серпня 1918 р., Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 р. та багато інших.

І. Франко теж був змушений писати курсові
І. Франко теж був змушений писати курсові
Фото:archives.gov.ua

Переважна більшість оригіналів унікальних документів (320), включно з колекцією берестяних грамот ХІІ століття, зберігається у Центральному державному історичному архіві України (м. Львів), решта – в інших центральних державних архівах та державних архівах областей.

Українське законодавство встановлює додаткові вимоги щодо збереження таких документів, зокрема обмежує експонування на виставках, копіювання та видачу до читального залу оригіналів унікальних архівних документів.

Грамота Франца Йосифа І про відкриття Чернівецького університету
Грамота Франца Йосифа І про відкриття Чернівецького університету
Фото:archives.gov.ua

Проте завдяки розміщенню онлайн цифрових копій документи стали доступними для всіх дослідників і поціновувачів архівної справи.

Зазначена рубрика на сайті Державної архівної служби буде постійно оновлюватися. 

Читайте також:
Історія
Славетний французький мислитель доби Просвітництва відверто співчував волелюбному українському народу, якого поневолила Московія.
05.06.2023, 16:09
Історія
Натомість росіяни (великороси) були відомі цивілізованому світові до початку століття XIX-го не інакше як московити з дикої Татарії...
13.09.2022, 09:56
Історія
272-сторінкова середньовічна хроніка про діяння німецьких хрестоносців на Сході Європи невдовзі стане доступною для українських читачів.
09.06.2022, 18:01
Історія
Державний архів Шведського королівства зберігає багато рідкісних документів пов'язаних з Україною та її історією козацької доби.
22.05.2022, 21:34
Історія
Офіційна вітчизняна історична наука існує у спотвореній парадигмі, бо більшість дослідників вірить джерелам, залишених московитами.
28.01.2022, 08:33
Історія
Засновник першого Гетьманату Богдан-Зиновій Хмельницький активно листувався з головою Антіохійської Православної ​Церкви.
17.11.2021, 09:33