Подарунок для науковців та любителів історії: унікальні архівні документи доступні онлайн

ІСТОРІЯ
04.04.2020, 10:33
Фрагмент грамоти гетьмана П. Скоропадського
Фрагмент грамоти гетьмана П. Скоропадського

Наразі колекція містить 435 документів.

Цифрові копії унікальних документів Національного архівного фонду з'явилися у вільному доступі онлайн.

Переглянути їх можна у спеціальній рубриці на сайті Державної архівної служби України.

Рукопис поезії Т. Шевченка
Рукопис поезії Т. Шевченка
Фото:archives.gov.ua

Наразі колекція містить 435 документів, які за рішенням Центральної експертно-перевірної комісії Укрдержархіву  становлять виняткову культурну цінність, мають вагоме значення для формування національної самосвідомості українського народу та всесвітньої культурної спадщини.

Серед них: універсали Української Центральної Ради, Універсал Директорії УНР про злуку із ЗУНР від 22 січня 1919 р., Заповіт Гетьмана Української Держави Павла Скоропадського від 3 серпня 1918 р., Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 р. та багато інших.

І. Франко теж був змушений писати курсові
І. Франко теж був змушений писати курсові
Фото:archives.gov.ua

Переважна більшість оригіналів унікальних документів (320), включно з колекцією берестяних грамот ХІІ століття, зберігається у Центральному державному історичному архіві України (м. Львів), решта – в інших центральних державних архівах та державних архівах областей.

Українське законодавство встановлює додаткові вимоги щодо збереження таких документів, зокрема обмежує експонування на виставках, копіювання та видачу до читального залу оригіналів унікальних архівних документів.

Грамота Франца Йосифа І про відкриття Чернівецького університету
Грамота Франца Йосифа І про відкриття Чернівецького університету
Фото:archives.gov.ua

Проте завдяки розміщенню онлайн цифрових копій документи стали доступними для всіх дослідників і поціновувачів архівної справи.

Зазначена рубрика на сайті Державної архівної служби буде постійно оновлюватися. 

Читайте також:
Історія
Державний архів Шведського королівства зберігає багато рідкісних документів пов'язаних з Україною та її історією козацької доби.
22 травня, 21:34
Історія
Офіційна вітчизняна історична наука існує у спотвореній парадигмі, бо більшість дослідників вірить джерелам, залишених московитами.
28 січня, 08:33
Історія
Засновник першого Гетьманату Богдан-Зиновій Хмельницький активно листувався з головою Антіохійської Православної ​Церкви.
17.11.2021, 09:33
Історія
Король польський, великий князь литовський, пан і дідич Русі Сиґізмунд I Старий щедро роздав козацтву землі на Запорожжі ще у 1510 році.
25.10.2021, 08:09
Історія
Доба Руїни другої половини XVII століття відома українцям як період занепаду Козацько-Гетьманської держави, але не тільки.
02.10.2021, 10:12
Історія
Король Карл XII мав особисте зобов'язання перед гетьманом Пилипом Орликом, укладене після смерті гетьмана Івана Мазепи.
09.09.2021, 12:46