Про українську націю європейці знали ще у XVII сторіччі

ІСТОРІЯ
13.09.2022, 09:56
Про українську націю європейці знали ще у XVII сторіччі
Фото: Facebook

Натомість росіяни (великороси) були відомі цивілізованому світові до початку століття XIX-го не інакше як московити з дикої Татарії...

Одна з перших письмових згадок про "Націю Українську" датована 1660 роком. Саме за цей рік маємо запис київського студента в італійській Падуї, як представника "нації української".

Ось історичний текст на підтвердження: «Joz. Daniel Dzik, wikaryuz katedralny lucki, natione Vkrainensis de districtu Kiiouiensi», тобто, «українець з округу київського». Або, якщо за оригіналом першої розвідки та перекладу від чудового дослідника Григорія Нудьги: «Йозеф Данило Дзик, катедральний вікарій луцький, національність – українець, Київський дистрикт».

Вдалося з'ясувати в архівах, що Дзики вказані у документі "Нарахування поселень і будинків воєводства Брацлавського для стягнення податку "podymnogo i mlynowego" у 1664 році. У В'ячеслава Липинського знайшов ще одну згадку про старого Миколу Дзика, який йде з військом Брацлавщиною, а також про синів його: «Петро служить у Війську Запорізькому, як полковник хвастівський, а Мелетій... ректор Могилянської академії».

Мелетій був видатною персоною нашої історії, багаторічним ректором Могилянки. Він – інтелектуал і просвітник, який виховав під своєю опікою цілу плеяду українських геніїв.

А ще він також до останніх днів життя відстоював незалежність української Церкви від московських імперських атак. До самої смерті Мелетія Дзика в 1682 році московитам так і не вдалося анексувати українську Церкву та нав'язати імперську волю нашим інтелектуалам.

Можемо зробити висновки, що походили Дзики з Брацлавщини, служили, хто у Фастові, хто в Києві, хто у Луцьку. А Данило досить однозначно підписався в списках Падуанського університету, що він з Київщини (Kiiouiensi).

Таким чином, в давньому записі за 1660 рік піднімається не тільки тема модерного визначення – "української нації". Але і прив'язка київського столичного статусу не лише до назви "Русь", але і до назви "Україна", як її безпосередньої правонаступниці.

Бібліотека Падуанського університету (наші дні)
Бібліотека Падуанського університету (наші дні)
Автор : Ігор Полуектов
Читайте також:
Історія
Славетний французький мислитель доби Просвітництва відверто співчував волелюбному українському народу, якого поневолила Московія.
05.06.2023, 16:09
Історія
272-сторінкова середньовічна хроніка про діяння німецьких хрестоносців на Сході Європи невдовзі стане доступною для українських читачів.
09.06.2022, 18:01
Історія
Державний архів Шведського королівства зберігає багато рідкісних документів пов'язаних з Україною та її історією козацької доби.
22.05.2022, 21:34
Історія
Офіційна вітчизняна історична наука існує у спотвореній парадигмі, бо більшість дослідників вірить джерелам, залишених московитами.
28.01.2022, 08:33
Історія
Засновник першого Гетьманату Богдан-Зиновій Хмельницький активно листувався з головою Антіохійської Православної ​Церкви.
17.11.2021, 09:33
Історія
Король польський, великий князь литовський, пан і дідич Русі Сиґізмунд I Старий щедро роздав козацтву землі на Запорожжі ще у 1510 році.
25.10.2021, 08:09