Віднайдено таємні протоколи першої «Стамбульської угоди»

ІСТОРІЯ
07.11.2024, 19:23
Віднайдено таємні протоколи першої «Стамбульської угоди»
Фото: Facebook

Йдеться про двосторонній мирний договір між Річчю Посполитою й Османською імперією. Він офіційно завершив Хотинську воєнну кампанію.

Відповідним архівним документом із медіаагенцією «Останній Бастіон» поділився козакознавець, доктор історичних наук, учасник бойових дій Тарас Чухліб. Дослідник стверджує, що таємні статті між Варшавою і Стамбулом вирішували долю козацької України XVII століття.

Текст Хотинської мирної угоди 1621 року давно відомий дослідникам, але тільки зараз академічна спільнота отримала доступ до секретних протоколів. Виявилося, що їх запропонували представниками польського короля Жиґмонта III делегації від султана Османа II.

Окрема цікавинка, що у цьому офіційному дипломатичному міжнародному документі вживається назва «Україна» (Ucraina) поряд із назвою Волоського князівства (Principatus Valachiae). Оригінал зараз зберігається у Теках Нарушевича варшавської Бібліотеки Народової.

«Перед вами історичний документ, який називається «Пункти до укладення миру із Султаном Турецьким». У ньому 7 пунктів, але цікаво, що перші 2 стосуються безпосередньо нашої України. Наведу їх нижче у перекладі:

  • Козаки, щоби не мали можливості на Турецьку державу нападати і її землі, а щоби цього свавільства не допустити...
  • Султан Турецький, щоби не освоював, ані будував замки в Україні, ні у Волощині (нині південна чатсна Румунії — прим. ред.), понад ті, котрі зараз має...

Бачите, на скільки важливою була тогочасна геополітична роль нашої України! Але знаєте, що вражає? Та те, що тогочасні поляки, просто «здали» нас туркам. Адже у Хотинській війні 1621 року основну роль відіграли українські козаки, яких було 42 000 шабель, а поляків із литовцями ледве набралося 31 000 вояків. De jure нашому козацтву заборонялося воювати турецькі міста і фортеці, проводити військовий промисел та здобувати собі «козацький хліб». От вам і західні союзники», — заявив Тарас Чухліб.

Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що оцифрована науковцями спадщина українського етнографа Хведора Вовка допомагає наново відкривати минуле. Зокрема, історію рідної Полтавщини.

Віднайдено таємні протоколи першої «Стамбульської угоди»_1
Читайте також:
Мистецтво
Класична п'єса Івана Котляревського була поставлена на сцені далекого 1819 року. Проте лише нині став доступним громадськості її рукопис.
01.11.2024, 14:52
Історія
Славетний французький мислитель доби Просвітництва відверто співчував волелюбному українському народу, якого поневолила Московія.
05.06.2023, 16:09
Історія
Натомість росіяни (великороси) були відомі цивілізованому світові до початку століття XIX-го не інакше як московити з дикої Татарії...
13.09.2022, 09:56
Історія
272-сторінкова середньовічна хроніка про діяння німецьких хрестоносців на Сході Європи невдовзі стане доступною для українських читачів.
09.06.2022, 18:01
Історія
Державний архів Шведського королівства зберігає багато рідкісних документів пов'язаних з Україною та її історією козацької доби.
22.05.2022, 21:34
Історія
Офіційна вітчизняна історична наука існує у спотвореній парадигмі, бо більшість дослідників вірить джерелам, залишених московитами.
28.01.2022, 08:33