Ветеран ЗСУ віднайшов оригінальний нотний стан для «Наталки Полтавки»

МИСТЕЦТВО
01 листопада, 14:52
Ветеран ЗСУ віднайшов оригінальний нотний стан для «Наталки Полтавки»
Фото: Facebook

Класична п'єса Івана Котляревського була поставлена на сцені далекого 1819 року. Проте лише нині став доступним громадськості її рукопис.

Відповідним архівним документом із медіаагенцією «Останній Бастіон» поділився козакознавець, доктор історичних наук, учасник бойових дій Тарас Чухліб. Дослідник стверджує, що слова були викладені Ізмаїлом Срезневським 1838 року у Харкові, а от оригінальна музика до неї десь загубилася.

З'ясувалося, що нотний стан (пісні) були записані українським композитором чеського походження Алоїзом Єдлічкою. Він закінчив Празьку консерваторію і працював музикантом при дворі козацько-старшинської родини Родзянків на Полтавщині від 1845 року.

«Лише у 1889 році наш славетний композитор Микола Лисенко написав оперу «Наталка Полтавка», де подав усі пісні до неї у своїй авторській обробці. І саме так ми зараз сприймаємо цю класичну оперу-п'єсу. І от, працюючи в одному з архівів Польщі, мені вдалося віднайти слова, а головне (!) записані ноти до пісні у виконанні Петра, коли він викликає Наталку.

Так от, композитор і етнограф Алоїзій Єдлічка не лише зробив свою авторську музичну композицію пісні «Сонце низенько...», а й переписав її з оригіналу 1819 року, опублікувавши у польському журналі «Ruch Muzyczny» 1860 року у Варшаві. Тобто задовго до Лисенка! Ось така історія однієї нашої пісні, яка невмируща», — заявив ветеран війни, сержант запасу Збройних Сил України, професор Тарас Чухліб.

Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що вітчизняні музейники та етнографи знайшли у книзі, видану у XVII столітті, унікальний запис. Він не релігійного змісту українською мовою.

Ветеран ЗСУ віднайшов оригінальний нотний стан для «Наталки Полтавки»_1
Читайте також:
Історія
Йдеться про двосторонній мирний договір між Річчю Посполитою й Османською імперією. Він офіційно завершив Хотинську воєнну кампанію.
07 листопада, 19:23
Історія
Славетний французький мислитель доби Просвітництва відверто співчував волелюбному українському народу, якого поневолила Московія.
05.06.2023, 16:09
Історія
Натомість росіяни (великороси) були відомі цивілізованому світові до початку століття XIX-го не інакше як московити з дикої Татарії...
13.09.2022, 09:56
Історія
272-сторінкова середньовічна хроніка про діяння німецьких хрестоносців на Сході Європи невдовзі стане доступною для українських читачів.
09.06.2022, 18:01
Історія
Державний архів Шведського королівства зберігає багато рідкісних документів пов'язаних з Україною та її історією козацької доби.
22.05.2022, 21:34
Історія
Офіційна вітчизняна історична наука існує у спотвореній парадигмі, бо більшість дослідників вірить джерелам, залишених московитами.
28.01.2022, 08:33