Помічника «слуги» Касая підозрюють у розкраданні 27 млн гривень

Тим часом Касай виключив його зі списку своїх помічників одразу після того, як йому оголосили підозру.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід для Дмитра Пархісенка — помічника народного депутата від «Слуги народу» Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала державі збитків на понад 27 млн грн.
За даними НАБУ і САП, у 2022 році підрозділи Сил логістики ЗСУ уклали контракт на закупівлю авіаційних шин, які насправді мали значно нижчу вартість. Вироблені в Китаї колеса коштували трохи понад 1 млн доларів, тоді як для армії їх реалізували майже вп’ятеро дорожче.
Пархісенко, за даними слідства, виконував роль координатора між учасниками схеми — військовими посадовцями Володимиром Висоцьким і Костянтином Бутом, а також постачальником. Він забезпечував оплату за контрактами, передавав телефони для конспірації та, ймовірно, був знайомий з іншими фігурантами — це підтверджується їхнім спільним листуванням і фотографіями, пояснює ЦПК.
Під час обшуку Пархісенко намагався втекти на Toyota Land Cruiser, а його телефони iPhone 16 Pro Max були скинуті до заводських налаштувань. Доступу до них він не надав.
Суддя ВАКС Віктор Ногачевський призначив Пархісенку запобіжний захід у вигляді застави в 8 млн грн.
Тим часом Касай виключив Пархісенка зі списку своїх помічників одразу після того, як йому оголосили підозру.
Це не перший скандал, пов’язаний з оточенням Касая. Раніше він фігурував у журналістських розслідуваннях про закупівлю зимових курток для військових за завищеними цінами. Саме тоді донька й племінник нардепа придбали елітну нерухомість у Дубаї на 37 млн грн.
У відповідь на критику голова комітету Федір Веніславський заявляв, що Касай «не знав» про діяльність свого племінника, який також фігурував у згаданій справі.
Окрім того, нардеп є співавтором законопроєкту, який передбачає амністію за корупцію в оборонних закупівлях і обмеження повноважень НАБУ та САП щодо таких справ.
За даними слідства, керівники двох структурних підрозділів Центрального управління забезпечення авіації та протиповітряної оборони Озброєння Командування Сил логістики ЗСУ зловжили службовим становищем на користь приватного товариства для його перемоги в тендерах на закупівлю авіаційних комплектуючих. За сприяння посадовців на розгляд комісії подавалися цінові пропозиції наперед визначеного кола учасників, що мало створити видимість конкурентної боротьби. Натомість більш вигідні комерційні пропозиції ще одного учасника або умисно викривлювали, або зовсім ігнорували. Інтереси «потрібного» товариства лобіював помічник чинного народного депутата України, який після його перемоги забезпечував безперешкодну оплату Міноборони за укладеними контрактами.
За схемою власник товариства, використовуючи підконтрольну та зареєстровану в ЄС компанію, закуповував шини для військової авіації напряму у виробників та реалізовував їх через товариство за цінами, завищеними у 2–3 рази.
У результаті оборудки Сили логістики ЗСУ переплатили за продукцію 27,3 млн грн, які її учасники легалізували та використали на власний розсуд.
Дії власника приватного товариства кваліфіковано за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України, помічника народного депутата України — за ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України. Ще двом учасникам злочину — чинному та колишньому службовцю Сил логістики ЗСУ — повідомлено про підозру в листопаді 2024 року.
Нині триває досудове розслідування, досліджується весь ланцюг закупівлі авіаційних комплектуючих та зростання їхньої вартості.