Промисловість і зелена трансформація можуть іти пліч-о-пліч

Опінії
10 січня, 15:10
Промисловість і зелена трансформація можуть іти пліч-о-пліч
Фото: Facebook

Україні потрібно пройти кризу тут і зараз. Однак важливий елемент її вирішення – відповідь на питання «А що далі?»

Народний депутат Верховної Ради України

І тут так званий "зелений перехід" української енергетики та економіки – основа нашого відновлення та модернізації після Перемоги. Погляньмо, хоча б, на досвід Фінляндії, який може суттєво допомогти нашій економіці.

Норвезька компанія "Blastr Green Steel" будуватиме у Фінляндії завод із виробництва екологічно чистої сталі. Звичне виробництво сталі покладається на викопні палива і дає значні викиди: на 1 тонну сталі припадає 1,9 тонни CO₂.

Компанія хоче замінити вугілля на водень на додачу до інших методів скорочення вуглецевого сліду за всім виробничим ланцюгом. Що це дає норвезькій компанії?

  1. Конкурентну перевагу, адже в Європейському союзі працює система торгівлі викидами, плюс за декілька років запрацює CBAM, що прирівняє імпортерів до внутрішніх виробників у питанні плати за викиди CO₂. Нагадаю, CBAM – це майбутній механізм вуглецевого регулювання, що зобов'яже експортерів до ЄС платити за викиди CO₂ при виробництві свого товару.
  2. Відкриє доступ до додаткового фінансування. Адже "зелені проєкти" – пріоритет кредитування від міжнародних фінансових інституцій та й великих комерційних банків.

Тепер розберемося, а що це, власне дає самій Фінляндії?

  • Прямі інвестиції в країну на суму близько €4 мільярди.
  • Мінімум 1200 робочих місць – і це тільки залучених безпосередньо у виробництві.
  • Розвиток допоміжних секторів.

Слід зауважити, що виробництво сталі потребує купи постачальників. А отже створює додатковий попит на проміжні товари, що буде зокрема спрямований на внутрішній ринок Фінляндії.

Цей випадок чітко показує, що "sustainable industry and energy" – це й про можливості для розвитку. Думати про це нам потрібно вже зараз!

Якщо ж Президент України (наразі ці функції виконує Володимир Зеленський) заявляє, що ми збудуємо надсучасну децентралізовану енергетичну систему, то це, вочевидь, має бути частиною нашої великої перебудови країни з акцентом на "Green Transition". Чи станеться, покаже час...

Читайте також:
Економіка
Довгострокові проєкти у галузі ядерної енергетики посилюють вплив ресурсної федерації московії, якій вдається обходити західні санкції.
15 лютого, 20:53
Економіка
Ресурсна федерація московії остаточно втратила енергетичний ринок Старого світу через воєнну агресію проти України.
10 лютого, 17:18
Опінії
Останній міцний форпост російської корупції – атомна енергетика. Запровадження обмежень проти "Росатому" і прокладок на часі!
09 лютого, 08:37
Економіка
Рим і Триполі уклали важливу стратегічну угоду десятиліття у галузі енергетики на загальну суму $8 мільярдів заради порятунку цілої Європи.
29 січня, 20:28
Світ
Лінднер звернув увагу, що Німеччина спромоглася збудувати новий термінал із приймання скрапленого газу за рекордні вісім місяців.
19 січня, 10:37
Опінії
Хроніки українських фрілансерів
14 січня, 16:25