«Реформи йдуть і приносять плоди»

07.04.2020, 20:27
Єгор Фірсов
Єгор Фірсов

Єгор Фірсов про перші місяці роботи на чолі Держекоінспекції

OBOZREVATEL поспілкувався з виконуючим обов'язки глави Державної екологічної інспекції Єгором Фірсовим про те, чим живе його відомство і як він реагує на критику всередині «Слуги народу».

Ви очолюєте екологічну інспекцію п'ять місяців, це доволі невеликий термін як для чиновника. Але з іншого боку, за цей час вже помінявся уряд. Що вам вдалося за цей період, назвіть три досягнення.

Перше, нам вдалося оновити керівництво інспекції практично на 90 відсотків, прийшли нові керівники до територіальних організацій, з енергією і сучасним підходом до справи. Інспекція знову націлена на результат, а не на процес. Ми хочемо показати, як треба працювати, і як наслідок – наступне досягнення: сума стягнутих до бюджету коштів. За 4 місяці моєї роботи, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, сума стягнень збільшилася більше ніж удвічі – з 16 млн до 34 млн. І повірте, це лише початок. Третім досягненням я би назвав відкритість, ми намагаємося комунікувати з суспільством, з бізнесом, з стейкхолдерами у сфері екології. Інспекція стає публічною і прозорою, ми реагуємо на кожне звернення, кожну скаргу, проводимо внутрішні розслідування і приймаємо кадрові рішення.  

Коли вас призначили главою цієї структури, ви фактично не мали досвіду управління такою організацією. Чи вдалося вам освоїтися та збагнути суть справи? Чи цей процес все ще триває?

Вдалося і достатньо швидко. По-перше, я прийшов не один – разом зі мною прийшла ціла команда молодих і цілеспрямованих людей, налаштованих на результат. Тому заглибитися у робочий процес не потребувало багато зусиль. По-друге, увесь цей час я дійсно працював у експрес-режимі, проводив співбесіди із співробітниками, вивчав внутрішню документацію і виявляв найпроблемніші напрямки. Тому вже перед Новим роком у мене з'явилося відчуття, що працюю в Екоінспекції багато років. Наразі я чітко уявляю, що і як потрібно робити. Реформи йдуть і дають перші результати.

Як же вам вдалося за такий короткий термін вивчити екологічне законодавство? Адже це доволі великий обсяг інформації.

Ви маєте рацію, але річ у тім, що я вивчаю це законодавство не з листопада 2019 року. Питаннями охорони навколишнього  середовища я займаюся вже декілька років, екологія – одна із сфер, які цікавлять мене дуже давно, тому екологічне законодавство вивчене мною непогано. Раніше разом з однодумцями і екоактивістами я вже займався розробкою програми реформ екологічного законодавства. Цю програму я показав новій команді, коли в Україні змінилася влада. І саме завдяки тому, що у мене було розуміння проблем і бачення шляхів їх вирішення, мені й запропонували обійняти цю посаду. Відсутність досвіду, про що ви сказали, компенсувалося знанням ситуації і бажанням розв'язувати проблеми.

А хто конкретно вам запропонував цю посаду? Вас називають людиною близькою до екс-прем'єра Гончарука.

Після того, як ми підготували план реформ, я презентував його в Офісі Президента. Зібрали декількох кандидатів, і кожен мав можливість розповісти про своє бачення змін. Президент вислухав кожного, розпитував і ділився планами. На зустрічі були усі члени команди, зокрема, й Олексій Гончарук. З ним я зустрічався неодноразово, теж захищав своє бачення. Після всього цього, затвердили мою кандидатуру, і я почав працювати.

І все ж, вас регулярно критикують представники Слуги народу, наприклад, Дубинський називає вас «соросьонком» і представником БПП. Виходить, що вас не всі підтримують?

Я й сам був народним депутатом, і знаю, що жодна команда, якою б монолітною вона не здавалася, такою не є насправді. Є групи, є центри впливу, і між ними завжди точиться боротьба. Очевидно, що групу, яку представляє Дубинський, я не влаштовую. Вони системно поливають мене брудом, на щастя, роблять це настільки неоковирно, що швидше допомагають мені, ніж шкодять. Судіть самі, як можна називати БППшником людину, котру за особистим наказом Порошенка позбавили мандата? Ця історія мала розголос на всю країну і відома кожному, хто цікавиться політикою. Вже не кажу про те, що упродовж багатьох років я системно критикував минулу владу, і це легко перевірити, перечитавши мої публікації. Я вам навіть більше скажу, якщо ви згадаєте дебати на стадіоні, то напередодні була дискусія в студії, такий собі «розігрів». Від  Порошенка тоді прийшов Ар'єв і розповів про небачені успіхи їхньої команди. Знаєте, хто йому опонував? Можливо, хтось з нинішніх депутатів «Слуг народу»? Ні, навпроти Ар'єва сидів я і системно розповідав про кожен провал, про кожного корупціонера і пройдисвіта з команди Порошенка. Тому, користуючись нагодою, я хочу висловити подяку цим хейтерам за увагу до мене. Адекватні люди лише сміються з їхніх потуг.

Гаразд, щодо групи Дубинського з'ясували. Але без підтримки в Парламенті вам буде складно просувати реформу Екоінспекції. Депутати мають чимало можливостей ускладнити ваше життя.

Повірте, мене підтримує достатня кількість депутатів, з багатьма я знайомий за політичною діяльністю. І з багатьма познайомився вже під час роботи. Депутати бачать реальні зміни в роботі інспекції і розуміють, що реформа назріла. Недавно був зареєстрований законопроєкт 3091 «Про державний екологічний контроль», який був підтриманий екокомітетом і багатьма народними депутатами, зокрема, одним з перших лідерів адвокації цього проєкту був Олександр Мариковський. Було б невірно стверджувати, що наша діяльність не має підтримки в Парламенті, швидше навпаки, я відчуваю там плече підтримки. А крики окремих особистостей, це швидше виняток. Упевнений, підтримка екологічної реформи знайде відгук і в новому уряді, в усього складу Кабінету міністрів.

Повернемося до Держекоінспекції, чим наразі цей орган відрізняється від того, до якого ви прийшли п'ять місяців тому?

Екологічна інспекція вперше запрацювала. Тобто, ми запустили те, що раніше не працювало взагалі. Була просто організація, на утримання якої виділялися кошти з бюджету, але при цьому вона не виконувала своїх функцій. Більшість співробітників просто ходили підприємствами та збирали данину. Інколи для проформи виписувалися якісь копійчані штрафи на декілька тисяч гривень. І все. Тепер цей орган вперше працює так, як має працювати. Прем'єр-міністр поставив завдання перевірити сотні підприємств, і ми здійснюємо реальні перевірки, демонструємо реальні результати. Звичайно, в той же час там залишаються й порядні професіонали, котрих ми високо цінуємо і всіляко намагаємося розкрити їхній потенціал.

Можна більше конкретики? Якими цифрами можна підтвердити ці результати?

Найяскравіший приклад – це штраф на 10 млн грн, який ми виставили у минулому році і який вже заплатила компанія «Метінвест». Це безпрецедентна сума, раніше забруднювачі не виплачували компенсації в такому обсязі. Для порівняння, в 2018 році підприємства «Метінвеста» платили штрафи в розмірі 25 тисяч гривень. Тобто, екоінспекція просто імітувала роботу і виставляла порушникам якісь символічні суми для звітності. Ми працюємо прозоро, чесно і максимально відкрито. Саме тому ми маємо результати. Складно приходити в компанію після сильного керівника – треба працювати на його рівні і намагатися відповідати посаді. Але коли ти приходиш до компанії, яка фактично не працювала, і починаєш вперше за тривалий час щось робити – результат буде відразу помітний. Тому всього за декілька місяців ми маємо конкретні досягнення, хоч ми тільки розпочали, і попереду – величезний обсяг роботи.

Скажіть, штрафи, про які ви зараз сказали, можуть бути пов'язані з підпалом вашого автомобіля?

Ви знаєте, подібних штрафів і конфліктних ситуацій так багато, що підозрювати когось конкретного я не можу. Ми щодня нараховуємо багатомільйонні штрафи. Я дуже часто піднімаю проблеми «недопущення» інспекції до перевірок на публічний рівень. Все це може сприйматися як щось особисте, хоч ми просто виконуємо свою роботу. І від того, спалять мій автомобіль, чи спробують ще якось зашкодити, інспекція не припинить працювати. Це мають усі усвідомити. Мені все рівно, кому належить підприємство, олігарху, чиновнику, іноземцю чи бандиту з 90-х, ми будемо перевіряти усіх однаково. Посилання до всіх одне – не порушуйте законодавство, і ми не будемо нараховувати штрафи.

Тобто ніяких «висновків» після підпалу автівки ви не зробили?

Повторюю ще раз, ми продовжуємо працювати у звичному турборежимі. Пошуком злочинців займаються правоохоронці. Шукати самостійно, підозрювати, робити гучні заяви в пресі чи з'ясовувати, хто за цим стоїть, я не буду. Не бачу в цьому сенсу. А висновки нехай роблять ті, хто намагався таким же чином мене залякати – не вийшло, значить, не треба навіть намагатися. Я в житті долав більші труднощі, згадати хоч би 2014 рік, коли мій будинок обстрілювали з автоматів, протистояння з Януковичем і війну на Донбасі.

З приходом на посаду ви анонсували кадрові чистки. Наскільки успішно вони  просуваються? Чи ви вже відмовилися від цієї ідеї?

Не відмовилися, і набір нових кадрів триває прямо зараз. Безумовно, неможливо звільнити абсолютно усіх. Дехто з керівників поки що залишається. Адже хтось має працювати і сьогодні, ми не можемо чекати, доки відбудеться повне перезавантаження, на це може знадобитися рік-півтора. Але у більшості областей ми вже замінили керівників. Навіть поверховий аналіз показує, що більшість керівників на місцях, на жаль, були корумповані. Найяскравіший приклад, який я вже наводив, з керівником Дніпропетровської обласної організації. Там людину ловили на хабарі, виводили з кабінету в кайданках, а він все рівно затим повертався на роботу, і ніхто навіть не думав його звільняти упродовж 12 років. Подібних прикладів чимало. Зрозуміло, що такі кадри необхідно вичищати з інспекції раз і назавжди. Інша справа, що знайти нових керівників непросто. Інколи на це потрібен час. Гадаю, ви й самі знаєте, що в країні дефіцит гарних спеціалістів, тим більше – гарних керівників. З одного боку, маємо безробіття, з іншого – кадровий голод. Ось такий парадокс.

Тим не менше, значну частину свого часу я витрачаю на зустрічі і співбесіди, з тим, щоб у нас працювали кращі. Наприклад, Волинську інспекцію очолив колишній заступник командира роти батальйону «Айдар» Олександр Кралюк, котрий пройшов Дебальцеве. В Столичному окрузі почав працювати Сергій Волков, відомий експерт, автор законодавчих проєктів про відходи. Список можна продовжувати.

Якщо ти хочеш зробити інспекцію кращою, то й залучати до неї ти маєш кращих.

Нещодавно на всю країну звучали заяви, що в Україні перемогли корупцію на топ-рівні. Багато хто сприйняв ці слова скептично. Що ви думаєте з цього приводу? Можете підтвердити, що в екологічній інспекції корупції більше немає?

Я дійсно можу підтвердити, що її нема на топ-рівні. Ні мені, ні жодному з моїх замів зараз абсолютно неможливо дати хабаря. Ми не призначили на керівні посади жодну людину, пов'язаного чим-небудь з олігархами. Ми більше не ігноруємо проблеми брудних виробництв – вперше за багато років розпочаті реальні перевірки, а за порушення законодавства порушники отримують реальні рахунки на мільйони гривень, а не сміховинні штрафи на 5-10 тисяч. Це –  об'єктивна реальність. Раніше екоінспекція так не працювала. У той же час, корупція все ще залишається проблемою на низовому рівні. І перемогти її там швидко і легко не вийде. Сьогодні я вже маю інформацію про те, що в регіонах наші інспектори намагаються шантажувати підприємців і вимагати у них дрібні хабарі на декілька сотень чи тисяч доларів. Кожен такий сигнал ми ретельно розслідуємо. Переконливо прошу всіх, хто стикається з чимось подібним, відразу повідомляти мені про такі факти. Зрозуміло, ми будемо їх рішуче викорінювати, але хочу водночас відзначити, що лише репресіями та погрозами цю проблему ми не вирішимо. Справжня наша біда – це низькі зарплати наших співробітників. Рядовий інспектор отримує біля 8 тисяч гривень, а якщо людина приходить на держслужбу, то й ще менше. Начальник відділу – до 12 тис., що теж явно нижче ринку. Подібні спеціалісти на підприємствах отримують зарплату удвічі-утричі вищу. І доки зарплати будуть залишатися такими низькими, звісно, люди будуть брати хабарі. Це можна змінити лише одним шляхом – підвищити оклади інспекторів до прийнятного рівня. Вони мають бути вищими за середній розмір по країні. Відповідний законопроєкт 3091 ми вже ретельно відпрацювали разом з авторитетною екологічною організацією «Екологія. Право. Людина», цій організації нещодавно виповнилося 15 років, вони – одні з кращих експертів у країні, вони ж, до речі, є й основними авторами. Тому, ми сподіваємося, що законопроєкт буде розглянутий найближчим часом, не дивлячись на епідемію коронавірусу.

Та чи не здається вам, що після останніх скандалів з високими зарплатами високопосадовців, які отримували величезні оклади у сотні тисяч гривень, така ініціатива не знайде підтримки? Люди й так розлючені цими новинами. Куди ж іще підвищувати?

Зрозуміло, що такі заходи непопулярні. Але іншого виходу немає. Інакше ми ніколи не поборемо корупції. На свій захист можу сказати, що завдяки нашій роботі наразі значно зросли надходження до бюджету від нашої діяльності. Що таке штрафи? Це ж не просто якісь репресії заради репресій. Це – фактично податок, податок на брудні технології. Якщо підприємства будуть модернізуватися і знижувати викиди, цей податок сплачувати їм не доведеться. Якщо ж вони не хочуть модернізуватися – доведеться платити. Сьогодні ми збираємо цей податок. Отже, екоінспекція – це не просто якась група дармоїдів, яка бере кошти з бюджету. Ми також вносимо кошти до бюджету. Нещодавно ми проаналізували інформацію за три останні роки і з'ясували, що суб'єкти господарювання мають за нашими претензіями сплатити 6,3 млрд. грн. Повірте, це вельми суттєва сума для державного бюджету. Наше завдання – стягти її і за рахунок якісної роботи збільшити цей показник.

Не надто багато податків для нашого бізнесу? Він і так скаржиться, що доводиться надто багато платити.

Я не можу коментувати наше податкове законодавство, але я точно можу сказати, що за забруднення навколишнього середовища платити необхідно і це неминуче робити доведеться. Повірте, в Україні ще дуже лояльне законодавство щодо цього. В ЄС та США деякі наші підприємства взагалі були б позбавлені права працювати. Їх би просто зачинили. Так що у нас у цій сфері поки що роздолля. Але це не значить, що ситуацію не треба змінювати. У майбутньому наше екологічне законодавство буде обов'язково синхронізоване з європейським. Тому власникам великих брудних виробництв вже зараз слід подбати про модернізацію. Мета нашої діяльності полягає не в тому, щоб витрусити з когось кошти. Ми лише слідкуємо за тим, щоб виробники дотримувалися чистоти і стимулюємо їх до цього. Штрафи – інструмент, але не самоціль. Звісно.

Ми не нападаємо на бізнес, немає такого завдання. Бізнес теж повинен розуміти, що охорона навколишнього середовища – це не абстрактне поняття, це – не про майбутні покоління, хоча й про них теж, це, в першу чергу, про життя і здоров'я громадян сьогодні.

Які ваші найближчі плани? Які реформи ви плануєте впроваджувати у першу чергу?

Зараз важко говорити про плани, оскільки ми переживаємо епідемію і наразі головне завдання – зберегти людські життя і обмежити поширення COVID19. В цій складній ситуації в інспекції залишаються повноваження щодо позапланових перевірок, як би там не було, якщо люди потерпають від забруднення навколишнього середовища – ми маємо реагувати. Це наш обов'язок. Наразі розпочався період нересту і період тиші, тому наші зусилля спрямовані на контроль у сфері біорізноманітності і захисту навколишнього середовища. Крім того, ми намагаємося використовувати ті повноваження, які маємо, щоб допомогти подолати епідемію. Ми вже розпочали перевірку компаній, які займаються утилізацією медичних відходів. Зараз це для нас є пріоритетом, щоб інфіковані відходи були утилізовані, а не були скинуті на сміттєзвалище або до лісосмуги.   

А якщо говорити про майбутнє, то ми, звісно ж, чекаємо на прийняття закону «Про державний екологічний контроль», який докорінно змінить існуючу систему. Інспекція отримає додаткові повноваження і можливості для оперативної і ефективної роботи. Головне наше завдання – зробити навколишнє середовище чистішим, таким, щоб це помітила рядова людина. Побудувати такий орган, щоб інспектора поважали і довіряли йому, коли він приходить на перевірку. До цього ми й прагнемо

Автор : Вадим Демиденко
Читайте також:
Виміри
Натомість у Полтаві підлеглі інваліда 2-гої групи Володимира Салогуба продовжують безсоромно красти
16.09.2023, 08:26
Виміри
Як група «Ростдорстрой» із місцевими елітами монополізувала мільярдний ринок доріг Полтавщини.
15.09.2023, 14:40
Виміри
Полтавська влада не може забезпечити гідні умови проживання для тимчасово переміщених осіб
12.09.2023, 12:45
Виміри
Державний центр зайнятості працевлаштовує українських будівельників в Ізраїлі. А хто буде відбудовувати Україну ?
11.09.2023, 15:55
Виміри
Краще розмітку пофарбувати.
07.09.2023, 10:00
Виміри
Закони Зеленського є «авторськими творами» ?
01.09.2023, 15:35