Роковини аварії на Фукусімській АЕС

11 березня, 08:08
Роковини аварії на Фукусімській АЕС
Фото: BBC

У ніч проти 11 березня 2011 року японську префектуру Фукусіма спіткала найбільша у світі потрійна катастрофа.

Потужний 9-бальний землетрус у Тихому океані викликав руйнівне цунамі, що невдовзі спричинило аварію на місцевій атомній електростанції. В наслідок цього загинуло 18 тисяч людей, ще понад 150 тисяч лишилися даху над головою, тікаючи від радіації.

Згодом Організація об'єднаних націй прирівняє трагічну подію до катастрофи на Чорнобильській АЕС 1986 року. Тоді як японський уряд оцінить збитки, завдані нищівною руйнацією державі, на загальну суму майже 200 мільярдів доларів.

Наслідки землетрусу і цунамі у місті Окума, префектура Фукусіма
Наслідки землетрусу і цунамі у місті Окума, префектура Фукусіма

На сьогодні достеменно відомо, що система безпеки від природних катаклізмів Фукусімської АЕС у місті Окума вчасно зреагувала на землетрус, автоматично зупинивши роботу ядерних реакторів. Працівники станції натомість увімкнули резервні дизель-генератори, щоби забезпечувати безперервну роботу активної зони.

Але незабаром гігантська океанічна хвиля висотою понад 14 метрів накрила Фукусімську АЕС. Вода зруйнувала оборонну стіну, затопивши станцію та вибивши з ладу резервні генератори.

Повне знеструмлення станції й відмова системи аварійного охолодження викликало незворотну ланцюгову реакцію: розплавлення ядерного палива у реакторах енергоблоків №1-3 і накопичення водню спровокували вибухи гримучої суміші. Як наслідок у навколишнє середовище потрапили в основному летючі радіоактивні елементи — ізотопи йоду і цезію.

Цунамі на території Фукусімської АЕС
Цунамі на території Фукусімської АЕС

Місцева влада одразу вдалася до негайної евакуації населення й створення 20-кілометрової зони відчуження. Впродовж наступних днів прибулі на місце пожежні бригади Сил самооборони Японії здійснювали локалізацію і локалізацію займання на території Фукусімської АЕС, осушували приміщення з енергоблоками та генераторами, вимірювали рівень радіації.

Після землетрусу, цунамі, вибухів і обвалення конструкцій штатні системи охолодження ядерних реакторів станції стали непрацездатними; для кожного з енергоблоків довелося змонтувати додаткові контури охолоджувальної рідини. Оператор АЕС і компанія-власник "Tokyo Electric Power" (TEPCO) оголосила про виведення станції зі стану експлуатації та її подальше закриття.

16 грудня 2011 року стадія аварії була офіційно завершена. Зруйновані реактори були переведені в "еквівалентний холодний стан", за якого температура середовища всередині герметичних оболонок стабілізувалася нижче +100°С.

Вибух на першому енергоблоці Фукусімської АЕС
Вибух на першому енергоблоці Фукусімської АЕС

До сьогодні на території Фукусімської АЕС ще тривають роботи з ліквідації наслідків катастрофи. За оцінками японських інженерів-ядерників, приведення об'єкта до безпечного стану може затягнутися до 2051 року.

Незалежне розслідування, організоване парламентом Японії, дійшло висновку, що аварія на ядерній станції в місті Окума — "глибоко техногенна катастрофа з людським фактором", винним в якій є керівництво TEPCO. 17 березня 2018 року Окружний суд Токіо постановив, що японський уряд й оператор АЕС відповідальні за трагедію, зобов'язавши виплатити постраждалим і евакуйованим мешканцям префектури Фукусіма 59 мільйонів єн (майже 558 тисяч доларів).

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що людське втручання у природу і невідворотні кліматичні зміни негативно впливають на скорочення популяції пернатих на території Північної Європи.

Читайте також:
В цей день тодішній президент Петро Порошенко підписав указ про створення Бюро.
16 квітня, 16:00
Лемик вбив представника консульства СРСР в помсту за Голодомор, а загинув від рук гестапо на Полтавщині.
04 квітня, 18:26
"Україна для українців! Отже, вигонь звідусіль з України чужинців-гнобителів".
31 березня, 22:12
Попри залякування і репресії з боку Лукашенківського режиму громадяни Білорусі стихійно відзначають національне свято — День волі.
25 березня, 12:44
До уваги наших читачів фільми про заборону і легалізацію найбільшої переслідуваної Церкви XX століття.
08 березня, 19:45
23 лютого 1944 року сталінський режим вдався до чергового акту насилля, розпочавши примусове масштабне виселення чеченців з їх рідної землі.
23 лютого, 12:15