21 жовтня 1933 року Микола Лемик вбив сталінського консула у Львові

ІСТОРІЯ
21.10.2023, 16:32
Микола Лемик на судовому процесі
Микола Лемик на судовому процесі

Це була помста за вбивства радянською владою мільйонів українців.

21 жовтня 1933 року у Львові член ОУН Микола Лемик застрелив представника радянського консульства чекіста Олексія Майлова, щоб привернути увагу світу до Голодомору в підрадянській Україні.

Про цей акт говорили у всьому світі, про це писали газети в Галичині та за кордоном.

Молодий вродливий 18-річний юнак з гідністю тримався на процесі, розповідаючи, що його вчинок — це помста за мільйони смертей, які радянська влада спричинила в Україні, організувавши Голодомор і замовчуючи цю інформацію.

Польські прокурор і суддя намагалися зупиняти будь-які згадки про Голодомор, адже у 1932 році між Польщею та СРСР було підписано договір про ненапад і вони намагалися «не злити» радянську сторону, але цілком замовчати цю тему було неможливо.

Захищали Лемика відомі у Львові адвокати: дядько Романа Шухевича Степана Шухевич, Володимир Старосольський та Степан Біляк. Під час процесу біля будинку львівського суду відбулася демонстрація української молоді на знак солідарності з атентатом як виявом протесту проти більшовицького терору над українським народом.

Початково метою ОУН було вбивство радянського консула Голубєва, але в той день на його місці виявився керівник канцелярії, а насправді — професійний чекіст, спеціальний представник Сталіна, що контролював дипломатичні і консульські радянські представництва у Польщі Олексій Майлов.

«Ви вбили іншу людину — Майлова, сто разів гіршого, ніж Голубов. Ви зробили приємну несподіванку товаришеві Сталіну…» — встиг шепнути Лемику на суді Роман Шухевич.

Миколу Лемика засудили на довічне ув’язнення і відправили в політичну в’язницю «Святий Хрест» під Варшавою.

У 1939 році, коли нацисти напали на Польщу і «політичних» переганяли в інше місце, він примудрився зняти кайданки і втекти. Був поранений, лікувався в українській родині в одному із сіл Закерзоння, там же лишився вчителювати. Одружився з Любов’ю Возняк – рідною сестрою дружини Василя Бандери, брата провідника ОУН, який загинув у нацистському концтаборі Аушвіц.

Після проголошення у Львові 30 червня 1941 року Акту відновлення Української держави, ОУН прийняла рішення відправити на схід три похідні оунівські групи — Північну, Центральну (або ж Середню) і Південну, щоб поширювати ідеї незалежності по всій Україні. Середню очолив Микола Лемик.

Але до Харкова він так і не добрався — у жовтні 1941 року Миколу Лемика в Миргороді на Полтавщині заарештували гестапівці і там же й розстріляли.

вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Ввечері 23 лютого 1918 року у місті Пярну Комітет порятунку Естонії видав Декларацію незалежності. З попелу війни постала вільна республіка.
23 лютого, 20:23
Опінії
Проти ночі 3 лютого 1929 року на зібранні у Відні українські націоналісти ухвалили статут нової об'єднавчої організації. Так постала ОУН.
03 лютого, 10:25
Світ
30 січня 1703 року здійснено спланований напад на маєток лорда Кіри Йошінаку. Він був придворним чиновником у сьоґуна Токуґави Цунайоші.
30 січня, 19:19
Історія
Що означає ця дата у нашій історії та чому ми пам’ятаємо її? Відповідь очевидна: бо ми шануємо борців за волю України!
22 січня, 13:34
Історія
31 грудня 1994 року окупаційні війська РФ розпочали штурм столиці суверенної Чеченської Республіки Ічкерія.
31.12.2023, 20:46
Політика
Цього дня у 2016-му постало унікальне ветеранське видавництво, покликане змінити світогляд українства. Зробити мілітарним, націоналістичним.
26.12.2023, 21:45