Роковини фатального бою Головнокомандувача УПА Шухевича проти чекістів

ІСТОРІЯ
05.03.2023, 17:26
Роковини фатального бою Головнокомандувача УПА Шухевича проти чекістів
Фото: dyvys.info

Після закінчення Другої світової війни він ще 5 років стояв на вістрі боротьби українців за свою Незалежність... Слава нескореному!

5 березня 1950 році під час бою в селищі Білогорща біля Львова загинув Головнокомандувач УПА Роман Шухевич. Поліг смертю хоробрих, як воїн національно-визвольної революції зі зброєю в руках, прихопивши на той світ декількох ворогів.

І сьогодні ми хочемо привернути увагу до цієї непересічної особистості. Він перебував на вістрі кривавої та надзвичайно тяжкої боротьби українського народу за свою Волю і Самостійність...

Отже, згадаймо важливі віхи з революційної та військово-політичної діяльності Шухевича. Народився Роман 30 червня 1907 року у Львові, того ж року 26 липня він був охрещений в Успенській церкві. 

Родина Шухевичів належить до старих, заслужених галицьких священичих родів, що на переломі XVIII-го і протягом XIX століття відіграли важливу роль в українському відродженні на Галичині.

Передусім зазначимо, що авторитет в націоналістичному русі Шухевич здобув в часи польської окупації, під якою опинилися західні частини України. Так, вже у гімназійні роки він стає членом УВО.

А у 1926 році, коли йому було всього 19 літ, за наказом проводу виконує атентат на польського шкільного куратора Собінського. Робота була проведена настільки "чисто" й акуратно, що окупаційна влада так ніколи й не взнала дійсних виконавців замаху.

У 1930-му його призначено на пост Бойового референта КЕ ОУН. І майже відразу ж він підготовлює і здійснює в один день два успішні "екси" – напади на поштові "амбулянси" під Бірчою коло Перемишля і під Печеніжиним біля Коломиї.

Роковини фатального бою Головнокомандувача УПА Шухевича проти чекістів_1

Роман Шухевич на Волині, 1930 рік

Успішними були й екси в "Банку Людовому" в Бориславі й на пошті в Трускавці. А також, ліквідація 24 серпня Я. Букса – поліцейського агента в Трускавці.

29 серпня 1931 року за розробленим Шухевичем планом було знищено боївкарями Біласом і Данилишиним польського шовініста Тадеуша Голувка. У самий розпал польської "пацифікації" Галичини 22 березня 1932 року ОУН знову відповідає катам зухвалим атентатом на львівського комісара Чеховського.

І знову поліція не змогла вийти на слід виконавців. До слова, Чеховського як собаку пристрелив двадцятирічний бойовик ОУН Юрко Березинський (брат дружини Романа Шухевича).

"Екси" були проведені настільки "чисто" й акуратно, що окупаційна влада так ніколи й не взнала дійсних їх організаторів.

У цьому ж році через невдалу акцію в Городку Яґелонському польська поліція арештовує Біласа і Данилишина та превентивно затримує Шухевича, але за браком доказів відпускає його. Згодом, у 1933 році він розробляє план атентату на совєцького консула у Львові, який успішно виконує Микола Лемик.

Лемик помилково вбиває не консула, а високого сталінського урядовця Майлова, що спричиняє величезний міжнародний резонанс і дає ОУН можливість на суді привернути увагу світової громадськості до Голодомору на Східній Україні, який старанно приховували більшовики.

Остання участь Шухевича в бойових акціях ОУН у середині 1930-х років – це підготовка атентату на міністра внутрішніх справ Польщі. Так, ішлося про генерала Броніслава Пєрацького. 

Революційна, підпільна діяльність сповна розкрили такі риси його характеру як пильність, карність, холодний розрахунок, холоднокровність. А також якість, що характеризує одну з найважливіших форм моральної самосвідомості – високу ідейність. 

Всеж довелося Шухевичу побувати і в польському концтаборі Березі Картузькій, але пробув він там лише 2,5 роки. Це сталося через його вмілу поведінку на судовому процесі (він успішно заперечив участь у будь-яких бойових акціях ОУН) та фахові дії його адвоката (рідного дядька Степана Шухевича) дозволили "Дзвону" уникнути тяжкого покарання. 

Вердиктом присяжних він був звинувачений лише у приналежності до ОУН (що він визнав – прим. ред.) і з нього зняли обвинувачення у намовленні Миколи Лемика до вбивства секретаря генерального консульства СРСР у Львові Алєксєя Майлова. 

За вироком польського суду Романа Шухевича засудили на 4 роки ув'язнення, а вийшов він невдовзі за амністією.

Вже в 1938 році разом з Колодзінським, Косаком і Врецьоною Шухевич іде до Карпатської України допомагати сформувати збройні сили.

Прибувши в грудні 1938 року до Хусту, Роман Шухевич займає в штаті Карпатської Січі під прізвищем чотаря "Щуки" пост офіцера для особливих доручень.

Роковини фатального бою Головнокомандувача УПА Шухевича проти чекістів_3

Плакат М. Михалевича «У своїй хаті своя правда». 1939 р.

Він відбуває поїздки до Праги, Відня, Берліну, нелегальні переходи кордону до Львова,його метою було роздобути зброю для Карпатської Січі. У кінці грудня 1938 року він їде до Львова, щоб зацікавити ділові кола у справі озброєння.

І це йому вдається здійснити. Українські економічні установи Львова виявляють готовність дати кошти на озброєння 5-6 тисяч вояків і надати потрібні старшинські кадри, які будуть перекинені із західноукраїнських земель.

Але, попри героїчну боротьбу Карпатської України, Угорщина врешті окуповує її. Шухевич, тим часом, вислизає з рук мадярів і через Румунію добирається до Ґданська на пост зв'язкового ОУН, де його і застає початок другої світової війни.

З розвалом Польщі переїжджає до Кракова, де організовує низку військових курсів для майбутніх офіцерів. У 1939-1940 роках – референт зв'язку, а з весни 1941-го – Краєвий провідник західних окраїнних земель (Посяння, Лемківщина).

У цей же час провід ОУН за посередництвом Рикл Ярого домовляється з військовими колами Німеччини про створення двох куренів з українців, що приймають назву ДУН (дружина українських націоналістів). Командиром одного з цих куренів ("Нахтіґаль") стає Роман Шухевич.

Створенням цих куренів ОУН ставила перед собою декілька цілей: вишкіл військових кадрів, і збройна одиниця, яка забезпечить проголошення незалежності України. Перед німецьким командуванням ОУН ставила наступні вимоги: український відділ політично буде підпорядкований ОУН, не даватиме клятву ні фюреру, ні Німеччині, а основне його завдання – боротьба проти СССР і сприяння відновленню незалежності України.

Після початку війни з Радянським Союзом курінь "Нахтіґаль" одним із перших увійшов до Львова. Німець, очевидець тих подій, згадував: «Перед здобуттям Львова курінь відбув польову Службу Божу, після чого бійці куреня засукали рукава, взяли в зуби ножі і з завзяттям кинулися на здобуття міста»; через деякий час усі установи міста були вже ними зайняті.

А вже 30 червня 1941 року ОУН проголосила "Акт відновлення Української держави". Цей Акт суперечив волі і бажанням фюрера і змусив його відкрити свої карти та показати справжнє своє ставлення до ідеї відновлення української державності.

Акт суперечив волі і бажанням фюрера і змусив його "відкрити свої карти" та показати справжнє ставлення до ідеї відновлення української державності.

За наказом Гітлера керівництво ОУН було ув'язнено, а курені переформовані в допоміжні поліцейські батальйони. Шухевича було заарештовано, але по дорозі він втікає і переходить у підпілля.

Весною 1943 р. ІІІ Надзвичайний Великий Збір ОУН призначає Шухевича – "Тура" на пост Голови Бюро Проводу ОУН. Восени цього року він обіймає пост Головного Командира УПА і бере собі псевдо "Тарас Чупринка", а в липні 1944 року Перший Великий Збір УГВР обирає Шухевича – "Лозовського" Головою генерального секретаріату УГВР.

Важливо зауважити, коли Роман Шухевич зайняв пост Головного командира, боротьба УПА вже стала дійсно всенародною, бо в її лавах воювали українці з усієї України та з-поза її меж.

Найкращий німецький спеціаліст із протипартизанської війни генерал фон Дем Баха-Залевскі ледве ноги виніс із Волині.

І діяльність УПА настільки стала поперек горла німцям, що на боротьбу проти неї Рейх відправив найкращого спеціаліста із протипартизанської війни генерал фон Дем Баха-Залевскі. Але цей "спеціаліст" ледве ноги виніс із Волині.

Зокрема, у травні 1943 р. на шляху Ковель-Берестя Литовське, потрапивши в засідку, влаштовану УПА, гине группенфюрер і шеф СА Віктор Люце. У Західній Україні існували цілі райони, куди німці боялися навіть носа сунути.

Натомість роздутий більшовицькою пропагандою ледь не до сталінградських масштабів рейд Ковпака у Карпати в навесні 1943-го відбувся виключно з дозволу командування УПА-Північ і закінчився розгромом ковпаківців німцями. Вони мали інформацію про те, що на контрольовані ними території рухаються совєтські партизани. 

Вже в часи Шухевича як Головного командира 20 березня 1944 р. на трасі Ковель-Рівне відділ УПА атакував колону штабних більшовицьких машин. У результаті цього загинув командувач І Українського Фронту генерал Ніколай Ватутін.

Роковини фатального бою Головнокомандувача УПА Шухевича проти чекістів_5

Роман Шухевич

Після відступу німців на Захід на території до того великою мірою контрольовані УПА підходить більшовицький фронт. Вступати в бої з фронтовими частинами не входить у плани командування УПА, але їх треба перевести за лінію фронту без великих втрат.

Власне, УПА на чолі із генералом Чупринкою (тогочасне псевдо Романа Шухевича – прим. ред.) успішно виконує це завдання. Тоді ж настають нові умови боротьби, необхідно було перебудувати роботу, подрібнити великі військові відділи, що теж було успішно здійснено: знову підпілля завдає втрат новому-старому окупанту, знищуючи радянські установи, каральні органи тощо.

Роман Шухевич готував замах на Сталіна, але трагічна випадковість не дала можливості дівчині-боївкарю пристрелити ката на трибуні мавзолею

У цей же час 1946-47 рр. починаються пропагандивні рейди УПА в Білорусь, країни Балтії, Чехію, Румунію, Словаччину. А також рейди відділів УПА на Захід, щоби продемонструвати перед Заходом боротьбу України.

Деякі відділи УПА переходять у Хорватію і разом з "усташами" ведуть боротьбу проти режиму Іосіфа Броз Тіто. Діяла підпільна радіостанція, котра пропагує ідеї УПА і закликає народи СССР до повстання.

1946 року від рук підвідділу УПА "Месники" гине шеф МГБ генерал-полковник Москаленко разом із своїм штабом. А 28 березня 1947 р. у бою з відділом УПА командира "Хріна" гине заступник міністра оборони Польщі генерал Кароль Свєрчєвський-Вальтер, відповідальний за втілення в життя акції "Вісла".

Про це мало відомо, але слід зауважити, що Роман Шухевич готував замах і на Сталіна. Але трагічна випадковість не дала можливості дівчині-боївкарю пристрелити ката на трибуні мавзолею під час першотравневої демонстрації.

У ті часи (1945-50 роки) Шухевичу дуже знадобився його непересічний досвід підпільника і, відповідно, методи роботи в умовах окупації. 

Сьогодні тактика УПА викладається а Академії Генштабу США у Вест Пойнті.

До слова, з тих років у лексикон окупантів назавжди увійшли притаманно українські слова: боївка, схрон, атентат. Ці терміни й зараз ми можемо почути з вуст російських високопосадовців на доповідях про стан справ на Північному Кавказі.

Сьогодні тактика УПА викладається а Академії Генштабу США у Вест-Пойнті. Її широко застосовували Ернесто "Че" Ґевара, моджахеди в Афґаністані...

Ну, а деякі факти тієї боротьби викликають подив і захоплення до сьогодні. Це приклад зберігання архіву ОУН-УПА в бібліотеці у Ленінграді, або лікування Шухевича в Одесі, в санаторії МГБ, по підроблених документах, у той час, коли найкращі чекістські пси шукали його під кожним кущем у Галичині.

Автор : Останній Бастіон
Читайте також:
Полтава
Він одним із перших рушив на фронту, коли 24.II.2022 росіяни вдерлися в Україну. Свою смерть зустрів у бою за Куп'янськ торік весною.
13 листопада, 12:36
Полтава
28-річний мужній військовослужбовець Збройних Сил України поліг смертю хоробрих у бою торік у липні. Нині його Чин закарбували у граніті.
10 листопада, 15:12
Війна
Бойовий колектив 1-го Окремого штурмового батальйону ініціює вшанування із нагоди дня народження легенди українського добровольчого руху.
30 жовтня, 13:41
Полтава
8 жовтня 2022 року під час звільнення Харківщини уродженець Полтавщини старший лейтенант Олександр Єлісєєв отримав смертельне поранення.
25 жовтня, 12:34
Полтава
Випускників опорного освітнього закладу громади Ліцей №1 вшанували квітами, сльозами і хвилиною мовчання. Їхній Чин закарбовано у граніті.
26 вересня, 19:27
Некролог
Молоду націоналістку й учасницю бойових дій Наталя Кузнєцову-Панаско поховали в Олександрії. Це було рідне місто борчині за волю України.
30 серпня, 21:43