Російські протисупутникові випробування загострили проблему космічного сміття

СВІТ
03.12.2021, 13:46
Російські протисупутникові випробування загострили проблему космічного сміття
Фото: google

РФ провела ракетне випробування, знищивши один зі своїх супутників на навколоземній орбіті

Ця акція викликала міжнародне обурення, оскільки уламки можуть загрожувати Міжнародній космічній станції (МКС) та супутникам на низькій навколоземній орбіті. Російські випробування протисупутникової ракетної системи (A-Sat) – не перші у своєму роді.

Ще у 2007 році Китай випробував свою ракетну систему проти одного зі своїх метеорологічних супутників на орбіті. Внаслідок вибуху утворилося понад 3000 осколків розміром з м'яч для гольфу та понад 100000 осколків значно меншого розміру. З орбітальних фрагментів, які вважаються загрозою для МКС, близько третини – це китайські випробування.

А на таких швидкостях, з якими ці об'єкти рухаються орбітою, навіть маленькі частини можуть загрожувати космічному кораблю руйнуванням. Випробування A-Sat вписуються в ширшу проблему космічного сміття, яка посилюється нашою діяльністю в космосі.

За оцінками, на орбіті знаходиться близько 10 000 тонн обладнання — більша його частина все ще активна і корисна, але дуже велика її частина не функціонує і безцільна. Щоденно відстежується майже 30 000 уламків. Однак це просто великі, легко помітні предмети.

Все це рухається зі швидкістю кілька кілометрів на секунду — достатньою для того, щоб перетворитися на руйнівні снаряди, якщо вони вразять космічну місію.

Загроза була яскраво продемонстрована у 2009 році, коли активний супутник зв'язку американської компанії Iridium було знищено під час зіткнення з військовим супутником радянських часів.

Тепер розглянемо загрозу космічному апарату із людьми на борту. Росія провела випробування A-Sat з космодрому Плесецьк, приблизно за 800 км на північ від Москви. Ракета знищила старий радянський супутник-шпигун "Космос 1408", що колись був частиною російської програми спостереження радіосигналів "Цілина".

Представник Держдепартаменту США Нед Прайс сказав, що в результаті руйнування "Космос 1408" утворилося близько 1500 великих уламків, інформація про які доступна цивільним джерелам. Але він також спровокував появу сотень тисяч дрібніших фрагментів.

Поле уламків від випробування A-Sat виявлено на висоті від 440 до 520 км над Землею, що загрожує МКС, китайській космічній станції "Тяньгун" та іншим космічним кораблям. Коли МКС пройшла близько до хмари уламків, членам екіпажу було наказано сховатися в космічних кораблях «Союз» та «Crew Dragon», прикріплених до орбітальної станції, щоб повернутися на Землю у разі пошкодження космічної станції уламками супутника.

Цілком імовірно, що зіткнення з будь-якими великими об'єктами на орбітальних швидкостях буде катастрофічним для МКС.

Дії Росії засудили інші країни, зокрема США та Великобританія.

Читайте також:
Світ
Знахідкам дали ім'я на честь індуїстських божеств — «Шакті» та «Шива». Це висококонтрастні, надщільні та бідні на метал зоряні скупчення.
24 березня, 15:48
Світ
Це був перший запуск носія серії Чанчжен за довгий час. Останній невдалий старт відбувся у квітні 2020 року.
15 березня, 10:56
Життя
В атмосферу планети Європа щосекунди викидається до 12 кілограмів кисню. Цей показник нижче за попередні оцінки астрономів.
08 березня, 12:27
Світ
Ци викликало занепокоєння у кліматологів
05 березня, 16:25
Світ
Апарат Odysseus американської приватної компанії здійснив успішну посадку в районі південного полюса Місяця.
23 лютого, 11:40
Життя
Мета інноваційного проєкту — замінити метал, з якого виробляють космічні апарати, біорозкладними матеріалами. Розробка готова до запуску.
21 лютого, 12:35