Російський газ знову має лідерство в ЄС
Однією рукою європейські чиновники накладають на бізнес ворога санкції, іншою торгують із ним. То хто ж наживається на війні в Україні?
Відповідь дала редакція одного з провідних британських видань Financial Times. Цьогоріч у травні імпорт газу з ресурсної федерації московії до Європи вперше від 24.II.2022 перевищив постачання із США.
Попри те, що причиною такого розвороту стали разові фактори, йдеться про складнощі подальшого зниження залежності західних держав від російського газу. Адже деякі країни Європи (Угорщина, Словаччина, Австрія та Сербія — прим. ред.), як і раніше, залежать від Мокви.
«Навдивовижу бачити, як частка російського газу та [зрідженого природного газу — прим. ред.] на європейському ринку зростає після всього того, через що ми пройшли, і всіх зусиль, що здійснені для поділу та зниження ризиків постачання енергоносіїв. Це нечувано стосовно України», — заявив глава відділу газової аналітики консалтингової компанії ICIS пан Том Марцек Мансер.
У вересні 2022 року США обігнали РФ як основного постачальника газу до Європи, і з 2023 року на американців припадає близько п'ятої частини постачання до регіону. Проте минулого місяця рівень постачання російського трубопровідного газу і ЗПГ склав 15% від загального обсягу.
До тепер ЗПГ із США становив 14% від загального обсягу постачання у Старий світ, що є найнижчим показником із серпня 2022 року. Раптовий розворот стався на тлі загального зростання європейського імпорту російського ЗПГ, попри те, що кілька країн-учасниць ЄС (перш за все 3 балтійські республіки — прим. ред.) наполягають на запровадженні санкцій проти нього.
У травні на обсяги постачання вплинули разові фактори, у тому числі перебої у роботі великого американського підприємства з експорту ЗПГ. За словами пана Марцека-Мансера, «такий розворот навряд чи триватиме довго, оскільки влітку РФ спробує постачати свій ЗПГ до Азії Північним морським шляхом».
Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» додає, що половина «чорного золота», добутого на росії, транспортується «тіньовими» танкерами. Жодне з суден поки не опинилося у санкційному списку.