росіяни відібрали щонайменше 25 тисяч осель в українців, що виїхали з окупації — Le Figaro

росія вже конфіскувала або невдовзі конфіскує щонайменше 25 000 об’єктів нерухомості на окупованих територіях.
Це завдяки документам, свідченням та відкритим джерелам зʼясувало видання Le Figaro.
Якщо в перші місяці окупації грабунки стосувалися переважно підприємств і державної власності, то зараз окупанти відбирають домівки українців. Так, протягом трьох із половиною років москва проводить системну кампанію конфіскації, спрямовану здебільшого на майно мільйонів українців, що тікали від бойових дій.
Як пояснює видання, будинки, що не фігурують у російських земельних реєстрах, визначають як «безхазяйне майно». Насправді це будинки, що належать українцям, які або вимушено виїхали, або загинули.
Щойно нерухомість вважається вільною, українці мають 30 днів, щоб особисто прийти до окупаційної «влади» з російським паспортом і запобігти конфіскації. Якщо ж власник нерухомості не з'являється протягом трьох місяців, конфіскацію оформлюють за рішенням «суду».
Аналізуючи документи, опубліковані окупаційними «адміністраціями», газета виявила майже 25 000 будинків, які росія вважає «безхазяйними» в Луганській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях, тож вони «підлягають конфіскації». Хоча таке число нижче за фактичну кількість. Лише в окупованому з 2014 року Криму ООН уже зафіксувала 5516 об’єктів нерухомості, конфіскованих протягом 10 років.
Загалом експерти говорять про захоплення десятків тисяч будинків та квартир в окупації.
«Це стосується не лише проукраїнських жителів. Усі є мішенню […] Під виглядом бюрократичної процедури “формалізації” здійснюється масштабна конфіскація. Це жорстокий, спланований та широко поширений процес», — заявила директорка «Східної правозахисної групи» Віра Ястребова, у квартиру якої в Дебальцевому заїхали російські солдати.
Вперше москва спробувала цю стратегію в Криму. З 2014 року вона видала низку указів про націоналізацію, експропріацію, конфіскацію. Аж до указу глави рф володимира путіна в березні 2020 року, який забороняв «іноземцям» володіти нерухомістю там. Так, кількість іноземних власників скоротилася до 5500 у січні 2024 року, порівнюючи з 13 859 чотирма роками раніше.
«Крим став полігоном. москва випробувала там свої інструменти, перш ніж застосовувати їх до щойно окупованих регіонів», — наголосив юрист Регіонального центру з прав людини Микита Петровець.
Як виявила Le Figaro, у Маріуполі є щонайменше 13 000 будинків, переважно квартир, конфіскованих росією. Видання наголошує: «Деякі населені пункти на окупованих територіях більш бажані, ніж інші».
Зокрема, йдеться про місто Енергодар, що неподалік Запорізької атомної електростанції, квартири у центрі Донецька, шахтарське містечко Брянка на Луганщині, яке стало логістичним центром російської армії поблизу лінії фронту, та курорт Кирилівка.
В українські оселі заселяються не лише агенти служб безпеки, військовослужбовці та окупаційні «чиновники», а й державні службовці з росії, яких приваблюють вищі зарплати.
Le Figaro вказує: що більше часу минає, то більше ця політика ускладнює перспективу майбутньої деокупації.
«Уявіть, якби це сталося: я приходжу додому, відчиняю двері й бачу росіян, які кажуть мені, що вони заплатили, що вони взяли кредит і що це тепер їхній будинок... Що тоді буде?» — запитує Ястребова.