Розкіш і контрабанда. Де лежать податки на війну
Як нелегальні iPhone заполонили Україну.
З різницею у кілька днів Голови двох ключових комітетів Парламенту - бюджетного та фінансового, окреслили одну з головних проблем економіки країни, та одразу знайшли її рішення.
Голова бюджетного комітету Роксолана Підласа:
Голова фінансового комітету Данило Гетманцев:
Все виявляється просто.
Питання додаткового фінансування мобілізації, забезпечення бійців зброєю та відповідними виплатами лежить не в посиленні фіскального тиску на тих, хто платить податки та працює «в білу», а в виведенні з тіні тих, хто їх не платить взагалі.
І масштаб проблеми вражає.
Віцепрем'єр Юлія Свириденко заявила, що тіньова економіка займає 40% економіки країни.
Логічним чином постає питання, а як в умовах воєнного стану, повної монополії держави на силу, право на будь-які рішення та радикальні дії, влада не може, чи не хоче, обернути тінь на світлу сторону.
Будемо відверті, що українцям тема тіньової економіки цікава лише в ті моменти, коли в новинах показують касира Волинської митниці, який везе в Київ 700 тисяч $ каси в Київ.
Або коли журналісти показують розкішне життя вже ексзаступника Генпрокурора Вербицького, який відповідав якраз за боротьбу з тією самою тіньовою економікою.
В такі моменти українці обурюються, та вимагають справедливого покарання фігурантам, але звʼязати ці епізоди, з купівлею ними, наприклад, мобільних телефонів без видачі чека, або дешевих сигарет вдається не кожному.
Але цей звʼязок прямий.
Для прикладу, я нещодавно розклав ринок Apple в Україні та зʼясував що 75% Айфонів ввозяться контрабандою, та продаються повз сплату податків.
При офіційному імпорті у 241 000 Айфонів, в мережі зареєстрували 950 000 нових пристроїв.
Звідки вони?
Очевидно що контрабанда.
Магазин Ябко прямо це підтвердив сказавши що вони везуть телефони повз митницю.
Все як в анекдоті:
«- Чим ти заробляєш?
⁃ Краду з бюджету.
⁃ А якщо хтось дізнається?
⁃ Ну ти дізнався, і що?»
І таких мереж, які працюють по одні моделі - десяток.
Але вони вже давно не в підвалах багатоповерхівок, а в ТОП місцях торгівельних центрів, на Майдані Незалежності, та навіть навпроти податкової.
Ніхто не ховається.
Збут нелегальної техніки став нормою та активно розвивається.
Наприклад, у мережі YABLUKA вже 96 магазинів по всій країні. І їх не помічає а ні податкова, а ні БЕБ, а між тим втрати бюджету від нелегального ринку Apple співмірні втратам нелегального ринку сигарет. 23-25 млрд. грн. на рік.
Так, влада та силовики імітують реакцію, приймають участь в круглих столах, та обіцяють подолати проблему, але реальних кроків поки не видно.Замість швидких дій, поки лише констатація проблеми, та натяки на підвищення податків для тих, хто їх платить.
Податкова та БЕБ, якщо ви самі не можете, може давайте разом проїдемося нелегальними магазинами Apple та я вам покажу де лежать податки на війну?
А це один з магазинів збуту контрабандного Apple мережі YABLUKA, на розі Шота Руставелі та Басейної.
Правда красиво та масштабно?
Уявляєте скільки на цих вулицях коштує комерційна оренда нерухомості?
І все це, без перебільшення, реально існує та розвивається на вкрадених у армії податках.