Сессю Хаякава – «японський Чаплін»

16.08.2023, 19:17
Сессю Хаякава – «японський Чаплін»

Негативний стереотип щодо азійців у голлівудській кіноіндустрії сформувався до і під час Другої світової війни. Хоча попервах цього не було.

Яскравий приклад – Сессю Хаякава (1886-1973). Його поза очі прозвали "японський Чарлі Чапліном" і справжнім "секс-символом 1920-х років", передає медіаагенція "Останній Бастіон".

Він походив із родини самураїв провінції Чіба поблизу Токіо. Проте замість спадкової кар'єри військовика, замість служби імператору Сессю обрав шлях акторства.

Уродженець країни вихідного Сонця став однією з найперших зірок американських кінострічок так званої "німої ери" 1910-х років. Свою популярність пан Хаякава набув після головної ролі у фільмі "Шахрай" (1915), де він грає жорстокого лиходія.

Сессю Хаякава – «японський Чаплін»_1

Попри такий образ і амплуа негативного персонажа чоловіком почали цікавитися жінки США. Незаміжніх американок він привабив своєю "задумливою красою" та гарною, не типовою для Середнього Заходу зовнішністю.

В якийсь момент Сессю Хаякава став найбільш високооплачуваним актором у Голлівуді, заробляючи понад $3500 на тиждень. Відтак його слава була на одному рівні із Чарлі Чапліном.

Проте зі зростанням японського мілітаризму в Азійсько-Тихоокеанському регіоні нащадкові самураїв ставало все важче отримати навіть другорядні ролі. США в цілому та Голлівуд зокрема охопила японофобія.

У зв'язку з цим пан Хаякава вирішив заснувати власну продюсерську компанію, щоби боротися зі стереотипами, й у результаті створив 23 повнометражні звукові фільми за 3 роки. Однак йому довелося закрити свою компанію після суперечки з дистриб'ютором, який назвав Сессю "расово неповноцінною істотою".

Сессю Хаякава – «японський Чаплін»_3

До 1930-х років у Голлівуді встановили суворі моральні принципи під назвою "Кодекс Гейза", які забороняли зображувати на екрані будь-яке міжрасове кохання. Тому Хаякаві перепадали епізодичні ролі лиходіїв, яких убивав білий герой.

У 1937 році Сессю переїхав до Парижу, щоби зніматися у французькому кіно. Саме на берегах Сени він і зустрів вибух Другої світової війни; він продавав акварельні картини, аби звести кінці з кінцями, а згодом приєднався до французького опору.

Тільки наприкінці 1940-х нащадку самураїв вдалося повернутися на батьківщину. В одному з останніх інтерв'ю японській пресі, розмірковуючи про свою кар'єру, Сессю Хаякава сказав: «Моя єдина амбіція – зіграти доброго героя, але, на жаль, цього не сталося».

Своєю чергою, медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує читачам, що відомий кіноактор і лицар-бакалавр британської корони сер Крістофер Френк Карендіні Лі воював за самостійність Фінляндії. Це сталося у 1939-1940-му роках.

Читайте також:
Історія
Історик Тобі Лестер, вивчаючи записники Леонардо да Вінчі, знайшов сторінку, яка містить список справ
16 січня, 09:42
Історія
112 років тому народився останній головнокомандувач УПА
11 січня, 08:15
Історія
Славетний український художник, педагог і громадський діяча став жертвою сталінського терору. Загинув у жорнах совєцької репресивної машини.
09 січня, 20:33
Історія
Завдяки Симоненку та іншим “шістдесятникам” було відкрито місця таємних масових поховань у хащах Биківнянського лісу.
08 січня, 09:15
Історія
Багатодітний батько змалечку припав душею до рідної Вкраїни, яку оспівували його доньки й дружина у поезії. Сам же рішуче допомагав селянам.
08 січня, 06:09
Мистецтво
До 127 річчя від дня народження поета, письменника та перекладач Володимира Сосюри
06 січня, 09:25