Що не так в Україні із верховенством права?
Україна посіла 89-те місце серед 142 країн у рейтингу верховенства права за 2023 рік, який складає Всесвітній проєкт правосуддя (WJP).
Це на 13 позицій нижче, ніж у попередньому році. Тоді експерти віддали Україні 76-е місце в рейтингу верховенства права.
За регіональними показниками, Україна займає 9-те місце з 15 країн Східної Європи та Центральної Азії.
Про це зазначає український юрист Михайло Рябець.
З таким самим показником, як і Україна, у списку ще 10 країн - Перу, В'єтнам, Домініканська Республіка, Гамбія, Беліз, Алжир, Бразилія, Індія, Таїланд та Суринам.
Сухі цифри і сумна інформація.
Разом з тим, окремі придворні провладні блогери із піною на губах переконують суспільство в тому, що в цих цифрах нічого поганого немає.
Мовляв, у цьому «коридорі» рейтингу Україна бовтається уже із 2016 року. Цим пропагандистам здається, що такими «аргументами» вони медом поливають голови українцям.
Не варто вступати в дискусію із цими «світочами» аналізу ситуації із верховенством права в Україні, але варто задати їм кілька простих і доступних запитань:
- За період їх 2016 року в Україні, за фінансового сприяння міжнародних партнерів, в кілька етапів проводилися «реформи» в судових органах, прокуратурі, СБУ, БЕБ та інших правоохоронних і контролюючих органах. Чи не так?
- За цей же час в Україні були створені нові «потужні» антикорупційні органи: НАБУ, САП, НАЗК, ВАКС. На їх утримання із коштів платників податків щороку виділяється мільярди гривень. Не помиляюся?
- Заробітна плата суддів усіх рівнів була збільшена у кілька разів і сьогодні її розмір перевищує оплату праці суддів у більшості європейських країн! І це у найбіднішій країні європи.
- На нових правових засадах нещодавно створені в Україні Вища рада правосуддя та Вища кваліфікаційна комісія суддів України із захмарними зарплатами їх членів.
- За останні роки суттєво зросла заробітна плата усіх працівників правоохоронних органів в Україні.
Реалізація тільки цих реформ та заходів повинні були покращити рейтинг України, щонайменше, на кілька десятків пунктів.
Отже, про яку результативність в роботі судових та правоохоронних органах по забезпеченню верховенства права в Україні можна говорити?!
Коли, нарешті, ми розпочнемо чесну і відверту розмову про ці проблеми в Україні?