Що таке демократія?

02.09.2020, 11:00

Що таке демократія? І чому про неї так багато говорять?

Буквально, слово «демократія», перекладається як «влада народу». Основою демократії є свобода і рівність усіх громадян. Передусім – це рівність перед законами. Важливою умовою також є рівні та вільні вибори.

Демократія – це організація та функціонування державної влади на засадах визнання народу джерелом державної влади. Це забезпечує право громадян на участь в управлінні державою.

Але як саме, народ керує державою? І які існують форми демократичного управління?

Зараз існує дві основні концепції народної влади: це безпосередня демократія та представницька.

Безпосередня демократія – це волевиявлення народу, що здійснюється шляхом виборів, референдумів, мітингів, обговорень, участі у виборах органів влади. Це безпосередня участь громадян у вирішенні державних справ.

Представницька демократія – це вираження волі громадян через обраних ними представників до органів державної влади. Управління державними справами через обраних депутатів.

Чи є Україна демократичною державою?

Старше покоління українців знайоме з життям в тоталітарній державі, де наша країна була колонією. Для держав з подібним як був в СРСР устроєм – можливість отримувати освіту і робити кар'єру незалежно від партійної приналежності, безперешкодно виїжджати за кордон, вільно висловлюватися про дії влади – це вже свобода.

Для покоління 1990-х демократія – це чесні вибори, можливість розв'язувати питання з чиновниками без обов’язку давати хабарі, виграти позов також не підкуповуючи суддів, не остерігатися свавілля з боку правоохоронних органів.

Для нас базою для порівняння, як правило, служать реалії тих часів, коли наші права зневажалися активніше і більш у відкритій формі, ніж зараз. Але для коректності оцінки нашого нинішнього положення необхідно звертати увагу хоча б на звіти міжнародних організацій, які порівнюють Україну не з тієї, якою вона була в минулому, а з тієї, якою могла б стати в майбутньому – однією з найуспішніших країн Європи.

Читайте також:
38 років тому американському легкоатлету повернули звання дворазового олімпійського чемпіона. Сам спортсмен до цього моменту не дожив.
24.09.2020, 18:05
Чи знаєте ви, що контролює вашу свідомість і керує вашою поведінкою кожного дня?
23.09.2020, 11:00
А чи знаєте ви історію винайдення Інтернету? І взагалі, навіщо спочатку його придумали?
29.08.2020, 17:15
Чи правильно порахували вік Києва? І скільки ж насправді років нашій столиці зараз?
28.08.2020, 10:10
Навіщо ми сплачуємо податки? Куди витрачаються ці гроші? Та чи не крадуть їх?
22.08.2020, 10:45
Чи знаєте ви, хто насправді винайшов акваланг?
20.08.2020, 10:10