Що таке демократія?
Що таке демократія? І чому про неї так багато говорять?
Буквально, слово «демократія», перекладається як «влада народу». Основою демократії є свобода і рівність усіх громадян. Передусім – це рівність перед законами. Важливою умовою також є рівні та вільні вибори.
Демократія – це організація та функціонування державної влади на засадах визнання народу джерелом державної влади. Це забезпечує право громадян на участь в управлінні державою.
Але як саме, народ керує державою? І які існують форми демократичного управління?
Зараз існує дві основні концепції народної влади: це безпосередня демократія та представницька.
Безпосередня демократія – це волевиявлення народу, що здійснюється шляхом виборів, референдумів, мітингів, обговорень, участі у виборах органів влади. Це безпосередня участь громадян у вирішенні державних справ.
Представницька демократія – це вираження волі громадян через обраних ними представників до органів державної влади. Управління державними справами через обраних депутатів.
Чи є Україна демократичною державою?
Старше покоління українців знайоме з життям в тоталітарній державі, де наша країна була колонією. Для держав з подібним як був в СРСР устроєм – можливість отримувати освіту і робити кар'єру незалежно від партійної приналежності, безперешкодно виїжджати за кордон, вільно висловлюватися про дії влади – це вже свобода.
Для покоління 1990-х демократія – це чесні вибори, можливість розв'язувати питання з чиновниками без обов’язку давати хабарі, виграти позов також не підкуповуючи суддів, не остерігатися свавілля з боку правоохоронних органів.
Для нас базою для порівняння, як правило, служать реалії тих часів, коли наші права зневажалися активніше і більш у відкритій формі, ніж зараз. Але для коректності оцінки нашого нинішнього положення необхідно звертати увагу хоча б на звіти міжнародних організацій, які порівнюють Україну не з тієї, якою вона була в минулому, а з тієї, якою могла б стати в майбутньому – однією з найуспішніших країн Європи.