Святкове диво людству від Всесвіту

25.12.2023, 21:40
Святкове диво людству від Всесвіту

Телескоп «Джеймс Вебб» показав гравітаційну лінзу від галактичного скупчення. Воно знаходиться у далекому сузір'ї Волосся Вероніки.

Фахівці Європейського космічного агентства (ESA) оприлюднили нове зображення об'єднання галактик із кодовою назвою SDSS J1226+2152. Знімки зробила орбітальна обсерваторія «Джеймс Вебб», яка вже десятиліття мандрує Чумацьким шляхом.

Як зауважують астрономи, скупчення розташоване на відстані декількох мільярдів світлових років від Землі на краю сузір'я Волосся Вероніки (лат. Coma Berenices), що можна розгледіти у небі тільки з північної півкулі. Це — унікальний приклад гравітаційного лінзування.

«На фото зображено явище, яке виникає, коли масивний небесний об'єкт, наприклад скупчення галактик, деформує простір-час, спричиняючи відхилення шляху світла від більш віддалених галактик. Тобто майже так, ніби монументальна лінза перенаправляє його. На жаль, фото не показує окремих зірок, проте на ньому відображений справжній вир зі спіральних та еліптичних галактик різноманітних форм і розмірів», — додали дослідники далекого космосу.

Важливо зазначити, що SDSS J1226+2152 має настільки велику масу, що його гравітація викривляє і посилює світлові потоки від більш далеких фонових об'єктів, діючи як гігантська лінза. Це наочно демонструють розтягнуті та викривлені дуги, що потрапили на знімок, які насправді є спіральними галактиками.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що науковці з Університету Аризони досліджують потенціал фосфору для підтримки життя у Чумацькому Шляху. Виявлений хімічний елемент знаходиться у газовій хмарі WB89-621.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
Наявні сили гравітації вплинули на появу у більшості планет Сонячної системи природних супутників. Тільки Меркурій і Венера позбавлені їх.
04 жовтня, 06:07
Світ
Перші пілотовані польоти на Марс можуть відбутися вже через чотири роки
23 вересня, 16:09
Світ
Сьогоднішня реальність, де комерційні компанії активно освоюють космос, вимагає перегляду та адаптації законодавства.
13 вересня, 11:05
Життя
Ганімед — один із ґалілеєвих супутників Юпітера, навіть планета Меркурій менша. Стверджується, що під його поверхнею ховається океан.
05 вересня, 06:00
Світ
Запуск місії Polaris Dawn заплановано на 27 серпня о 10:38 за київським часом.
26 серпня, 16:36
Життя
Місія стане знаковим моментом у космічній історії
13 серпня, 11:45