Святкове диво людству від Всесвіту

25.12.2023, 21:40
Святкове диво людству від Всесвіту

Телескоп «Джеймс Вебб» показав гравітаційну лінзу від галактичного скупчення. Воно знаходиться у далекому сузір'ї Волосся Вероніки.

Фахівці Європейського космічного агентства (ESA) оприлюднили нове зображення об'єднання галактик із кодовою назвою SDSS J1226+2152. Знімки зробила орбітальна обсерваторія «Джеймс Вебб», яка вже десятиліття мандрує Чумацьким шляхом.

Як зауважують астрономи, скупчення розташоване на відстані декількох мільярдів світлових років від Землі на краю сузір'я Волосся Вероніки (лат. Coma Berenices), що можна розгледіти у небі тільки з північної півкулі. Це — унікальний приклад гравітаційного лінзування.

«На фото зображено явище, яке виникає, коли масивний небесний об'єкт, наприклад скупчення галактик, деформує простір-час, спричиняючи відхилення шляху світла від більш віддалених галактик. Тобто майже так, ніби монументальна лінза перенаправляє його. На жаль, фото не показує окремих зірок, проте на ньому відображений справжній вир зі спіральних та еліптичних галактик різноманітних форм і розмірів», — додали дослідники далекого космосу.

Важливо зазначити, що SDSS J1226+2152 має настільки велику масу, що його гравітація викривляє і посилює світлові потоки від більш далеких фонових об'єктів, діючи як гігантська лінза. Це наочно демонструють розтягнуті та викривлені дуги, що потрапили на знімок, які насправді є спіральними галактиками.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що науковці з Університету Аризони досліджують потенціал фосфору для підтримки життя у Чумацькому Шляху. Виявлений хімічний елемент знаходиться у газовій хмарі WB89-621.

Читайте також:
Світ
Компанія Boeing готова відправити астронавтів на Міжнародну космічну станцію для NASA після років затримок і проблем.
вчора, 18:03
Світ
Туристичні польоти на орбіту триватимуть від трьох до шести днів, тоді як експедиція на МКС триватиме близько десяти днів.
02 травня, 11:51
Світ
Знахідкам дали ім'я на честь індуїстських божеств — «Шакті» та «Шива». Це висококонтрастні, надщільні та бідні на метал зоряні скупчення.
24 березня, 15:48
Світ
Це був перший запуск носія серії Чанчжен за довгий час. Останній невдалий старт відбувся у квітні 2020 року.
15 березня, 10:56
Життя
В атмосферу планети Європа щосекунди викидається до 12 кілограмів кисню. Цей показник нижче за попередні оцінки астрономів.
08 березня, 12:27
Світ
Ци викликало занепокоєння у кліматологів
05 березня, 16:25