Трамп, 60 мільйонів росіян і українська історична шизофренія

Опінії
вчора, 20:36
Американець Вільям Робертсон і українець Олександр Сільвашко
Американець Вільям Робертсон і українець Олександр Сільвашко
Фото: Facebook

Як би це не звучало, але всі імперії (поки) завжди виграють в однієї людини чи навіть у бездержавної нації коштом ресурсів. У цьому сила.

Історик, викладач першого інноваційного Приватного Львівського Ліцею

Розповім вам сьогодні про 60 мільйонів росіян імені Дональда Трампа та українську історичну шизофренію. Тут не буде нічого із приводу (не)реальності цих цифр і про те, що у західному світі існує рівність між термінами совєцький (радянський) і російський, це інша тема.

Скажу свою непопулярну думку про от про що: багатьох збуджує історія, що український народ є народом-переможцем нацизму. Водночас цей народ-переможець був і кривавим окупантом.

Якось у нас виходить, що 1-й, 2-й і 3-й Українські фронти Україну від нацистів звільняли, але потім ці ж самі фронти з українських перетворюються на «совєцьких окупантів та ґвалтівників» десь у Чехії, Сілезії, Угорщині та Німеччині. Дивина, погодьтеся.

У нас совєцька влада окупант ще від 1919 року, а може й раніше, але Іван Кожедуб герой-ас і ніби наша людина. Та й капітуляцію Японії підписував Кузьма Дерев'янко, який, коли треба, перетворюється із «совєцького» на «українського» генерала, який поставив крапку у Другій світовій війні.

З одного боку «заміна одного окупанта на іншого», а як глянути далі — то в ¾ українців під час Другої світової війни предки були саме у лавах Червоної армії. Не всім пощастило мати діда-упівця чи дивізійника.

Спочатку ми називаємо СССР «росіянами», а потім якось згадуємо, що УРСР як би засновниця ООН і рахується окремою совєцькою державою-засновницею цієї міжнародної організації. Якось так виходить, що станом на сьогодні справжніми українцями, правильними, під час Другої світової війни у нас залишились тільки бійці УПА, але й відмовлятись від статуту народу-переможця нацизму теж не хочеться.

От і маємо, що наші предки у Червоній армії для внутрішнього споживача — окупанти, а для зовнішнього — наче й ні. З одного боку, ми всіляко заперечуємо будь-яку субёєктність УРСР та українців у СССР, говорячи про «совєцько-російських окупантів», з іншого ж — коли Трамп щось таке от ляпне, всіляко намагаємось довести, що УРСР у контексті Другої світової війни таки мала суб'єктність.

У світі існує консенсус: у Другій світовій війні СССР — то меньше зло. 

Ми можемо скільки завгодно говорити, що «ніякого звільнення не було, просто один окупант змінився іншим», але тоді будьте готові, СССР буде дорівнювати РФ. І тоді не треба постити ніяких алярмічних картинок із втратами совєцьких республік і волати, що світ не знає історії. 

Так, він її не знає, але й ми теж досі не придумали, як нам поєднати в собі ці непоєднувані для нас речі. Ми або маємо взяти на себе історичну відповідальність за УРСР і говорити про специфічну совєцьку квазі-державність як свою в тому числі, або тоді припини «примазуватись» до перемог СССР.

Адже дуже зручно виходить: з одного боку — комуністи завжди окупанти, а як треба Берлін брати — то «наші», і 8 травня десь у Парижі на урочистостях хочеться постояти як народ-переможець, а не як безсуб'єктна жертва двох окупацій. Біполярочка...

Тому треба або зняти хрестик, або все-таки вдягнути труси, бо оця історична шизофренія трохи бісить.

Відповідаючи наперед на всі коментарі й випади критиків: я — не прихильник СССР ні в якому вигляді, вважаю його жахливим утворенням і мене дуже дратує радянський період нашої історії. Ми втратили дуже багато, не втримавши соціал-демократичну державність УНР, і залишившись із совєцьким квазі-державним обрубком у вигляді УРСР.

Я ніяк не заперечую і не виправдовую всі злочини совєцького режиму, але, мені здається, буде по-дорослому говорити про те, що не варто вважати «нашим» тільки хороше і блискуче, це дитяча позиція. Багато гівна теж було, і це гівно теж наше.

Читайте також:
Полтава
На центральній площі міської громади відкрили Галерею Героїв. У перспективі планується створити меморіальний комплекс з мармуровими стелами.
вчора, 12:32
Мистецтво
23 січня 1921 року більшовики убили композитора Миколу Леонтовича
23 січня, 09:16
Історія
Унікальне поєднання часів і просторів: біля села Сичавка, на головному військовому кладовищі Південнівської громади.
20 січня, 09:23
Мистецтво
«Митці такого масштабу, як Китастий, приходять одиницями на століття».
17 січня, 09:41
Мистецтво
У Львові відбувся перший допрем’єрний показ фільму про легендарного оборонця зі Львівщини Тараса «Хаммера» Бобанича.
15 січня, 09:53
Історія
Як «діди-визволителі» воювали на Рівненщині... у 1946 році
10 січня, 09:35