У Раді хочуть розширити можливості для примусового психіатричного лікування осіб

01.06.2020, 11:11
У Раді хочуть розширити можливості для примусового психіатричного лікування осіб
Фото: Google

Проєкт має вдосконалити порядок розгляду заяв про надання особі примусової психіатричної допомоги.

На сайті Верховної Ради оприлюднили текст законопроєкту №3536 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку подання та розгляду заяв про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку». Автором є представник фракції «Слуга народу» Сергій Гривко.

Даний законопроєкт покликаний вдосконалити порядок подання та розгляду судами заяв про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку. Депутат сподівається, що його схвалення допоможе усунути окремі недоліки та зробити більш ефективним законодавство в частині надання додаткових можливостей суспільству для захисту від ризиків завдання шкоди особами з психічними розладами.

Що пропонує народний обранець

Депутат пропонує внести зміни до Цивільного кодексу. Відтак будуть такі норми:

1) Заяву до суду про проведення психіатричного огляду особи у примусовому порядку, про надання психіатричної допомоги або її продовження в примусовому порядку зможе подавати не тільки лікар-психіатр, а і наступні особи: член сім’ї, родич такої особи або інший громадянин України, нормальна життєдіяльність якого систематично порушується особою з ознаками психічного розладу. Це також зможе зробити поліціянт, якщо під час виконання службових обов’язків ним виявлено факти систематичного порушення особою з ознаками психічного розладу нормальної життєдіяльності інших осіб та/або громадського порядку.

2) Заяву до суду про госпіталізацію особи до закладу з надання психіатричної допомоги у примусовому порядку або про продовження такої госпіталізації матиме право подавати, крім лікаря-психіатра як зараз, також посадова особа територіального органу поліції (якщо особа з ознаками психічного розладу систематично створює небезпеку для самої себе чи навколишніх).

3) До заяви про проведення психіатричного огляду фізичної особи у примусовому порядку, про надання амбулаторної допомоги та її продовження замість «висновку лікаря-психіатра» додаватимуться: матеріали, надані лікарем-психіатром або лікарем, який має будь-яку медичну спеціальність, за результатами попереднього оцінювання психічного стану особи, а в окремих випадках, — також матеріали, які підтверджують факти порушення особою з ознаками психічного розладу нормальної життєдіяльності інших осіб та/або громадського порядку. Тобто потребу особи з ознаками психічного розладу в проведенні психіатричного огляду зможе визначати не тільки лікар-психіатр, а і лікар, який має будь-яку медичну спеціальність, за результатами попереднього оцінювання психічного стану особи.

4) До заяви про госпіталізацію особи до психлікарні у примусовому порядку або заяви про продовження такої госпіталізації додається висновок комісії лікарів-психіатрів, а в разі, якщо заява подається посадовою особою територіального органу поліції – додатково необхідно буде надати матеріали, які підтверджують факти систематичного створення особою з ознаками психічного розладу небезпеки для самої себе або для навколишніх.

5) Запроваджується норма, що в разі повторної неявки без поважних причин в судове засідання особи, стосовно якої вирішується питання про надання їй психіатричної допомоги у примусовому порядку (якщо така особа повідомлена про розгляд справи належним чином), розгляд справи проводиться за її відсутності.

Питання від експертів

Деяких фахівців непокоїть можливість зловживань. Це може стосуватися родичів, або опікунів, які захочуть упекти до психлікарні особу, аби заволодіти її майном.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Народні обранці Республіки Вірменія ухвалили законопроєкт, яким встановлено кримінальну відповідальність за публічну лайку.
31 липня, 18:56
Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду визнав незаконним указ Президента Володимира Зеленського від 27 березня 2021 року
14 липня, 18:15
Верховна Рада за ініціативою "гаранта" української Конституції ухвалила доволі неоднозначний закон про так звану "податкову амністію".
16 червня, 09:23
Рада відхилила законопроєкт про використання поліцейськими шокерів
29 квітня, 19:50
Почніть з аксіоми тримання під вартою
27 квітня, 12:15
Національна Асамблея Франції одноголосно ухвалила закон про заборону на секс із неповнолітніми особами.
16 квітня, 10:37