У вільній і воюючій Україні переслідують критиків узурпатора Зеленського

ПОЛІТИКА
09 травня, 12:21
У вільній і воюючій Україні переслідують критиків узурпатора Зеленського
Фото: Politico

«Слугам неукраїнського народу» муляють борці проти корупції, націоналісти та добровольці. Тому їм усім оголошено вендету.

До такого висновку дійшов відомий оглядач видання Politico пан Джеймі Деттмер, заявивши, що українські журналісти-розслідувачі піддаються залякуванню. Влада хоче цензурувати свободу слова й утискати права.

«Я вів розслідування впродовж 15 років до війни, і це завжди було тяжко та ризиковано. Але думаю, що зараз журналістам ще гірше», — стверджує український журналіст Юрій Ніколов. Він є редактором і співзасновником антикорупційного проєкту «Наші гроші».

«Вони [тобто влада — прим. ред.] використовують різні тактики залякування, щоби стримати репортерів, а потім, звичайно, завжди можуть погрожувати відправити тебе на передову. Так це працює зараз», — додав з усмішкою пан Ніколов.

Для чоловіка, якому постійно погрожують смертю, український журналіст-розслідувач залишається напрочуд життєрадісним. Торік Юрій Ніколов опублікував кілька скандальних матеріалів на тему корупції у Збройних Силах України.

У центрі викриттів були оборонні закупівлі та сильно завищені ціни на продовольство та послуги харчування для бойових частин. Ніколов зі своєю командою виявив — постачальникам дозволялося брати за продукти втричі більше за середню роздрібну ціну.

Розслідування щодо тіньових контрактів на закупівлі викликало громадський резонанс і призвело до відставки заступника міністра оборони країни. Воно також сприяло відставці міністра оборони Олексія Резнікова наприкінці 2023 року.

Однак, за словами Ніколова, попри всі ці чистки, тиск на журналістів-розслідувачів в Україні тільки посилюється. А також наперекір січневій заяві президента Володимира Зеленського, що «будь-який тиск на журналістів неприйнятний».

І хоча рівень корупції в Україні, можливо, йде на спад (насправді ж продовжує свій поступ угору — прим. ред.), це ще не кінець. Від моменту оприлюднення матеріалів Ніколов став об'єктом переслідувань та засудження у соціальних мережах з боку анонімних прихильників Зе-влади, які сумніваються у його лояльності.

«У січні залякування посилилися, коли «двоє хлопців у камуфляжі прийшли та постукали у двері моєї квартири. Вони налякали мою хвору матір, яка на той момент була одна, і приліпили на двері записки, в яких звинувачували журналіста у зраді, провокації та ухилянні від призову», — прокоментував ситуацію український журналіст.

ЗМІ, як і раніше, зазнають обструкції та різних видів тиску. У проурядових Telegram-каналах незалежних (а отже й опозиційних — прим. ред.) репортерів швидко називають «російськими агентами», «ухилянтами» та «ворогами України».

«Ці канали дуже близькі до Офісу Президента на вулиці Банковій у Києві. Але на моє переконання, існують і серйозніші ризики», — стверджує Юрій Ніколов.

Він розповів, як один його знайомий журналіст зголосився добровольцем і влаштувався в інформаційний армійський підрозділ координатором роботи із пресою. Ця посада давала йому можливість публікувати матеріали у провідних українських виданнях.

«Проте одна зі статей не сподобалася людям у владі, і його перевели до бойової частини. Він опинився під загрозою відрядження до Авдіївки, де йому загрожувала смерть. Ми не стали зчиняти галас із цього приводу, бо якби ми це зробили, його б точно відправили туди», — додав Ніколов.

Розслідувач також стурбований тим, що деякі репортери та видання України піддають себе самоцензурі, вважаючи, що патріотизм перевищує журналістику. Він і сам міркував про це, перш ніж викласти свій перший матеріал про продовольчі контракти:

«Послухайте, ви можете бути патріотом. Ви можете хотіти, щоб Україна перемогла у цій війні, і при цьому залишатися журналістом... Я хочу, щоб у нас було більше протиповітряної оборони та більше зброї для наших військ — ось, на що треба витрачати гроші, а не на набивання кишень».

Корупція глибоко проникла в Україну, хабарництво руйнує і так слабку державу від тоді, як відновила суверенітет і незалежність у 1991 році. Вона досягла апогею під час президентства Віктора Януковича.

«Системні розкрадання, корупція у сфері державних закупівель та фальсифікація цін на енергоносії у промислових масштабах. Наразі масштаби корупції вже не такі. Але тактика залякування журналістів скидається на епоху Януковича. І це насторожує», — висновує Юрій Ніколов.

Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, як «Квартал 95» повернув українцям кріпацтво. Шкідники державного рівня без державницького мислення зсередини вбивають Україну.

вибір редакції
Читайте також:
Політика
Володимир Зеленський зі своєю командою «ефективних менеджерів» прирікають народ на зубожіння, а державу на руїну. Такий був план Кремля.
13:45
Політика
Бездіяльна послиця Ірина Венедіктова не має наміру захищати співгромадян. Очевидно, що на це вона отримала наказ згори — з Офісу пРезидента.
06:09
Політика
Сучасному вітчизняному Мойсею, що водить «слуг обраного народу» степами України, співають осанну на Заході. За гроші славлять Андрія Єрмака.
вчора, 19:24
Політика
ДОТ Жумаділова замість економії накупив для ЗСУ сухпайки дорожче на 25%, ніж та сама їжа в Нацгвардії та ГУР.
вчора, 17:25
Політика
Ізраїльські військові просунулися вглиб території Сирії, танки терористів ЦАХАЛу помічені за 25 кілометрів від Дамаска
вчора, 15:25