Україна остаточно розірвала російську блокаду у Чорному морі — Financial Times

ЕКОНОМІКА
03 травня, 12:23
Україна остаточно розірвала російську блокаду у Чорному морі — Financial Times
Фото: Financial Times

Успіх України, в якої наявна слабка військова флотилія, на морі має стратегічне та економічне значення. І це боляче б'є по московії.

До такого висновку дійшли у редакції британського видання Financial Times після дворічних успіхів наших захисників в акваторії Чорного моря. Окупаційно-терористичний контингент РФ раз за разом зазнає поразок, але відігрується на полі бою — «м'ясними штурмами» на суходолі.

Приголомшливі військово-морські успіхи України дозволили збільшити обсяги морської торгівлі: протягом минулих 12 місяців Чорним морем пройшли десятки мільйонів тонн вантажів, оскільки експорт з Одеси та інших ключових портів повернувся до рівня до початку повномасштабного конфлікту. Протикорабельні ракети та атаки морських безпілотників мають величезний вплив на московську флотилію.

Їхня сукупна загроза змусила більшу частину російських надводних і підводних човнів переміститися у нещодавно укріплені порти Північного та Західного Кавказу, далеко від узбережжя України. Фактично, ослаблена Москва довела, що Київ все ще може діяти агресивно.

«Українці налякали росіян у Чорному морі... Це дуже підірвало здатність РФ планувати, координувати та контролювати транспортні маршрути у Чорному морі. Я думаю, це також одна з причин, через яку ви спостерігаєте зростання постачання зерна», — коментує ситуацію доцент Центру безпеки, дипломатії та стратегії Брюссельської школи управління пан Деніел Фіотт.

Занепокоєння за власні вантажні судна також могло стримати російські ракетні атаки на українські торгові судна. І Москва, і Київ зацікавлені, щоби регіон Чорного моря був безпечним для трейдерів, щоб вони могли перевозити партії (зерна — прим. ред.) туди й назад, пояснює виконавчий директор Міжнародної ради Арнó Петí:

«Українці також показали, що можуть завдати шкоди російському судноплавству за допомогою цих безпілотників на морі... Думаю, кожен із них зрозумів, що якщо виникнуть проблеми, то обидва постраждають».

Аналіз супутникових даних, здійснений журналістами видання Financial Times і компанією Black Sky, що спеціалізується на космічній розвідці, показує — станом на цю мить російська флотилія здебільшого діє з портів на сході Чорного та Азовського морів. Багато із них нещодавно були укріплені.

Вхід у Севастопольську бухту
Вхід у Севастопольську бухту
Україна остаточно розірвала російську блокаду у Чорному морі — Financial Times_3

Супутникові знімки порту Севастополя, зроблені на початку ворожого повномасштабного вторгнення, показують мінімальний захист головної військово-морської бази РФ в окупованому українському місті. На знімках, зроблених у квітні, видно шари мереж та плавучих бар'єрів; після 24.II.2022 Севастополь зазнав щонайменше дев'яти атак ракет і безпілотників.

Розташована трохи менше ніж за 150 кілометрів на схід від Севастополя, окупована Феодосія є ще однією важливою російською військово-морською базою. На супутникових знімках, зроблених у квітні поточного року видно, що військові кораблі РФ тепер також прикривають багатошаровий захист, що перекриваючи вхід до порту.

Далі на схід, у бік окупованої московитами Кубані, на суднобудівному заводі у районі Керченської протоки на супутникових знімках, зроблених торік у листопаді, видно значну присутність російських військово-морських човнів, а також мережі захисту. Незаконний МАФ ворога — Керченський міст — нині є другим після Кремля найзахищенішим об'єктом держави-агресора.

У Новоросійську, який стає все більш значущою військово-морською базою московії, на супутникових знімках, зроблених у квітні, видно велику кількість військових кораблів і оборонні споруди на вході до порту. Морські безпілотники, вперше запущені українськими захисниками позаторік у жовтні, коли два російські військові кораблі були підбиті у порту Севастополя, відіграли ключову роль у позбавленні Москви контролю над Чорним морем.

Порт Феодосії та Керченська протока
Порт Феодосії та Керченська протока
Україна остаточно розірвала російську блокаду у Чорному морі — Financial Times_7

За даними командування Військово-морських Сил України, із 80 військових кораблів, які РФ мала в акваторії до 24.II.2022, були пошкоджені або знищені 27, включаючи великі десантні кораблі, ракетні катери, підводний човен та патрульний корабель. Ще близько 15 кораблів перебувають на ремонті.

Всупереч своїй простоті, українські морські безпілотники розповідають історію, як інновації з'являються під час воєнних дій, вважає доцент Центру безпеки, дипломатії та стратегії Брюссельської школи управління Деніел Фіотт. Наші інженери утерли носа ворожим Кулібіним.

«Західна концепція, до якої ми звикли, полягає в тому, що інновації — це те, що відбувається в лабораторіях, а потім ви переносите їх у військовий вимір. А я думаю, що українці справді повернули нас до набагато традиційнішого розуміння того, що означають інновації», — вважає пан Фіотт.

Прикладом цього є дрон «Magura V5», розроблений фахівцями Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Названий на честь слов'янської богині війни безпілотник довжиною 5,5 метра і дальністю ходу 800 кілометрів випромінює мало тепла, що ускладнює його виявлення тепловізійними камерами.

Самокерований човен може нести 320 кілограмів вибухівки та пересувається зі швидкістю 80 кілометрів на годину. Україна також має на озброєні сучасний безпілотник «Sea Baby», розроблений внутрішньою розвідкою Служби безпеки; остання версія може використовуватися як дрон-камікадзе, здатного нести корисне навантаження вагою до 1 тонни на відстань до 1000 кілометрів.

Стримування росії у Чорному морі — лише одна із причин недавнього сплеску морської торгівлі, інша ж — новаторська угода зі страхування, яка надала нової впевненості судноплавному сектору. Підписана торік у листопаді угода передбачає, що світові страховики погодилися надати доступні гарантії безпеки суднам, які перевозять зерно та інші важливі продовольчі товари із чорноморських портів України.

У березні договір був оновлений і тепер поширюється на човни, котрі перевозять усі невоєнні вантажі, такі як залізо, сталь та контейнери із різним споживчим крамом. Керівник глобального відділу морських перевезень, вантажів та логістики компанії «Marsh McLennan» пан Маркус Бейкер висновує, що «угода принесла Україні «величезну користь, хоча завдала шкоди головним морським воротам — містові Одеса».

Насамкінець медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що українці збудували перший у світі безпілотний лінкор. Начинені вибухівкою та керовані через супутник невеликі українські катери — один з основних видів зброї на війні.

Україна остаточно розірвала російську блокаду у Чорному морі — Financial Times_9
Читайте також:
Війна
Ресурсна федерація московії не монолітна держава, а Колос на глиняних ногах. Тому вона має свої слабкості, котрі прагне сховати від світу.
28 жовтня, 19:27
Світ
Цьогорічний саміт БРІКС в окупованій Москвою столиці Татарстану довів байдужість половини світу до України. Їм ближчі дешеві ресурси із РФ.
24 жовтня, 13:48
Війна
На берегах річки Потомак свідомо вагаються і надалі допомагати Києву. Для Вашинґтона вигідно послаблювати, але не знищувати міць Москви.
23 жовтня, 13:49
Війна
Проблемою ЗСУ в лютому 2022 року був уряд, який вперто відмовлявся прийняти реальність, і тому «не вірив», що росіяни вторгнуться.
23 жовтня, 11:00
Війна
За кілька місяців відбудуться 3 роковини великого нападу РФ на України. У міру того, як війна затягується, частіше звучать заклики до миру.
21 жовтня, 19:23
Політика
Київ стикається із непевним майбутнім на тлі зменшення західної підтримки. Безпосередня загроза походить від президентських виборів у США.
17 жовтня, 20:33