«Український агрорайх»: від сировинної до переробної галузі

«Український агрорайх»: від сировинної до переробної галузі

Фахівці давно дійшли висновку: без структурних і системних змін у сільському господарстві Україна приречена бути колонією. Як не РФ, то ЄС.

Перш за все слід збільшити частку переробної галузі, поступово відійшовши від сировинної, яка панує нині. На цьому наполягає віце-президент Національної академії аграрних наук України, досвідчений спеціаліст, академік Юрій Лупенко.

З його слів, станом на тепер частка нашої держави у світовому експорті соняшникової олії складає 40,3%, кукурудзи — 15%, ячменю —8,4%, пшениці — 7,9%, цукру — 1,1%. Прискорення подальшого розвитку перероблювання сільгосппродукції — одне із нагальних завдань у сфері розвитку агровиробництва, особливо на тлі війни.

«У глобальному вимірі воно зумовлене необхідністю забезпечення продовольством стрімко зростального населення нашої планети, чисельність якого нещодавно перевищила 8,2 мільярда осіб, а до середини 2080-х років, за оцінками ООН, досягне 10,3 мільярда. Водночас в умовах повномасштабного вторгнення РФ на територію України зростає потреба в усуненні наявних диспропорцій вітчизняного сільгоспвиробництва.

А ще ж маємо експорт, пов'язаний із домінуванням продукції рослинництва. Зокрема, у 2021 році частка рослинництва у структурі агровиробництві перевищила 80 %. Для експорту така структура є обтяжливою через значні обсяги транспортування продукції, в першу чергу зерна, а для внутрішнього ринку — внаслідок значної втрати робочих місць та доданої вартості», — наголосив Юрій Лупенко.

Розвиток переробної галузі — вагома можливість для нарощування присутності України на світовому продовольчому ринку. Перш за все, користуючись зі збільшення експорту продукції із високою доданою вартістю: глибокого перероблення, готових харчів та харчових компонентів.

«Це дозволить збільшити обсяги валютних надходжень до державного бюджету України, а також прибутки вітчизняних агротоваровиробників. На мій погляд, у рамках євроінтеграції України має відбуватися не лише гармонізація вітчизняного законодавства до норм ЄС, а й наближення до рівня економічного та соціального розвитку. Країнам ЄС характерне збалансоване співвідношення рослинництва (57%) і тваринництва (43%).

Як свідчить досвід минулих років, подальше нарощування експорту української сільгоспсировини не буде позитивно сприйматися європейськими фермерами. При цьому для готових продуктів харчування та переробки цілком можливі більш сприятливі сценарії. Я певен, що надзвичайно важливим стимулом розширення переробки агропродукції є необхідність якнайшвидшого подолання негативних наслідків повномасштабної агресії РФ», — додав Юрій Лупенко.

Доволі знаково, але раніше медіаагенція «Останній Бастіон» уже сповіщала читачів про те, що комуно-олігархічна система, яка склалася після 24.VIII.1991, нежиттєздатна й небезпечна. Нам варто від аграрної вертатися у промислову зону.

Читайте також:
Полтава
Метою проєкту — підвищення рівня адаптивності та доступності послуг постраждалому від війни населенню. Перш за все, учасників бойових дій.
13.10.2024, 17:30
Політика
Вітчизняні горе-активісти роблять усе, щоби занапастити молоде покоління. З українців воліють зробити безграмотну юрбу, якою легко керувати.
23.08.2024, 07:15
Полтава
Бути військовослужбовцем і студентом одночасно — складно, але можливо. Прикладом слугує досвід «чорного запорожця» Миколи Кушніра.
04.02.2024, 17:20
Полтава
Завдяки спільним зусиллям учнів й учителів Соколово-балківська школа — переможець в обласному конкурсі екологічних громадських ініціатив.
04.02.2024, 12:04
Світ
У кожного у цьому світі свої пріоритети. Комусь ближчі церковні догми, писані фанатиками, іншим навпаки важливі знання й уміння.
14.12.2023, 13:37
Життя
Україні є чого повчитися. Наші країни мають спільне історичне минуле, але у соціальних стандартах між нами прірва.
22.09.2023, 10:07