Різник сколотить капіталець і зразу починає скуповувати землю... в Опішні

ІСТОРІЯ
06 січня, 07:16
Різник сколотить капіталець і зразу починає скуповувати землю... в Опішні
Фото: Facebook

Селяни Полтавщини із грошима вкладалися у придбання дворів і крамниць у місцях проживання промислових трударів. Так примножувалися активи.

Автор опису містечка Опошне (нині Опішня — прим. ред.) 1889 року Віктор Василенко, пишучи про людей, які займалися торгівлею м'яса, відзначив наступне: «Лиш тільки різник сколотить капіталець, зразу він починає скуповувати землю». Це доволі показовий факт.

У свідомості українського селянина у домодерну добу і ще довго за інерцією найбільшою цінністю була земля. Житель Полтавщини чи Київщини XIX століття йшов на заробітки до великих міст Осередньої чи Південної України «не з кінцями», як у нас кажуть, а щоби заробити грошей і купити землі та тяглової худоби.

Читаючи земську статистику, впало в око: чим кращі родючі ґрунти, тим більше місцевий селянин хотів лишитися на землі. Міста із заводами, портами, фабриками й шахтами його цікавили як ресурс, де можна було заробити грошей на землю вдома.

Але, якщо така психологія була, наприклад, у селянина із Ніжинського повіту Чернігівської губернії, то селянин із Суржського повіту цієї ж губернії очевидно мав іншу логіку. Він жив посеред неродючих ґрунтів, заробляв різними промислами та ремеслами: що з того — 3 десятин у нього піску чи 10, коли легше все покинути й переселитися до міста, де є стабільний заробіток.

Поки не маємо відповіді, наскільки земля та її родючість впливали на географію трудових ресурсів під час промислового перевороту й урбанізацію, а також на творення місцевої буржуазії. Просто в око потрапляють факти й тенденції, що український селянин зароблені не на землі гроші все одно витрачав на купівлю землі, замість того, щоби вкладати у щось інше.

Чумак сколотив непоганий торговий капітал? – Купити землі. Торговець м'ясом заробив грошей? — Дві десятини сюди. Вернувся з шахти та має 200 карбованців... Чом же не прикупити поля, сусід якраз продає.

Звісно, так робили не всі, але враження, що більшість і значна.

Також знайдено кілька сторінок присвячено місцевим сливам. Віктор Василенко ніби писав уже своєрідну лебедину пісню про відомий бренд XVIII-ХІХ сторіч; на кінець ХІХ століття кількість сливових садів стала зменшуватися через різні причини.

Погана агротехніка, масове вимерзання дерев взимку, нашестя гусені тощо. Підозрюємо, що ще і зміну кон'юнктури та перетворення садків на городи й поля, бо садок родив через рік, а жито чи картопля — щороку.

Деревця, що лишалися, робили менші за розмірами плоди. Василенко із ностальгією згадує свідчення Миколи Арандаренка сорока роками раніше про опішнянський чорнослив і солені сливи; сам Арандаренко навіть написав у своїх «Записках про Полтавську губернію», що «найкращий чорнослив у Опішні в козака Колодки, а солені сливи — у козачки Марковської».

Про неофіційний бренд «опішнянських слив» відомо ще від XVIII століття, про них писав Опанас Шафонський. Зрештою, в «Енеїді» в описі подарунків на сватання не просто так згадано «корито опішнянських слив».

Наприкінці 1860-х річний прибуток опішнян від слив складав 15 000 карбованців. Основні імпортери — великі міста Російської імперії; певно найбільше — Харків.

Сливи солили та возили у бочках. Чорнослив робили у спеціальних сушарках, опис яких, до речі, зберігся і можна спробувати відновити технологію, але тут таки постає цікаве питання: ті ж самі сливи зараз ростуть в Опішні чи якісь уже інші?

Селянська родина під час жнив на Полтавщині (1913 рік)
Селянська родина під час жнив на Полтавщині (1913 рік)
Автор : Вадим Назаренко
Читайте також:
Історія
Недарма ж усі балки й водойми в обласному центрі мають козацькі назви. Це й Бабурка, Капустянка, Бандура, Мірошник, Домаха та Кінебаска.
03 січня, 08:25
Історія
Царат всіляко заважав розвитку і поширенню грамоти та науки рідною мовою українців. Але знайшлися ентузіасти, які кинули виклик режиму.
31.12.2024, 08:26
Опінії
Революція, громадянська війна, окупація негативно вплинули на розвиток одного із провідних вишів України. Це сталося понад 100 років тому.
22.12.2024, 10:34
Історія
Поки росіяни бомблять прифронтову область, українські історики їдуть вивчати власне минуле. Шведські колеги їм у цьому допомагають.
06.11.2024, 13:42
Історія
У 1300-х роках у межах Києво-Печерського монастиря поховали колишнього ченця, який прославився участю у боях. Йому було всього 40 років.
30.10.2024, 19:29
Опінії
Українізацію вишу започаткував Олекса Левитський. Складні виклики буремного часу не лякали ентузіастів-просвітників...
27.10.2024, 10:36