Великі будівничі фортифікаційних споруд

07.01.2022, 18:45
Великі будівничі фортифікаційних споруд

Операція евакуація

Ще лишається в пам'яті містян історія про “Шпротигейт” та гучне звільнення голови Полтавської ОДА Валерія Головка.

12 березня 2019 року Президент України Петро Порошенко ініціював звільнення Валерія Головка з посади голови Полтавської ОДА у зв’язку з підозрами щодо участі чиновника у корупційних схемах, які, ймовірно, завдали значних збитків Державному бюджету України.

Національне антикорупційне бюро відкрило низку кримінальних проваджень за підозрами у вчиненні особливо тяжких злочинів Валерієм Головком, його першим заступником, а також їхніми чиновними соратниками.

15 березня 2019 року п'ятий Президент України Петро Порошенко звільнив з посади тодішнього голову ОДА Валерія Головка.

З моменту звільнення Головка минуло майже три роки. Але результати його діяльності на посаді голови Полтавської ОДА продовжують виринати з глибин нещодавньої історії та дивувати непідготовлених до цього громадян.

Нещодавно було оприлюднено рішення Київського районного суду міст Полтави по справі № 552/3624/21. Із нього ми дізнаємося, що колишній завідувач господарством відділу фінансово - господарського забезпечення апарату Полтавської ОДА Віктор Борисович Рябота звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про встановлення факту залучення та безпосередньої участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції.

Великі будівничі фортифікаційних споруд_1

У позовній заяві Віктор Борисович зазначає, що у період часу з 24.07.2015 року по 01.08.2015 року (9 днів)  його, завідувача господарством відділу фінансово - господарського забезпечення апарату Полтавської облдержадміністрації, було направлено у відрядження до м. Артемівськ Донецької області для будівництва фортифікаційних споруд. Тому з метою в подальшому вирішення питання про отримання статусу учасника війни просив суд встановити факт його залучення та безпосередньої участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо у районах антитерористичної операції у період її проведення як працівник Полтавської обласної державної адміністрації в період з 24.07.2015 року по 01.08.2015 року.

Судом встановлено, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".

Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення" від 7 жовтня 2014 року № 33/6/а визначені такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення, зокрема, Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року.

Таким чином, з 07 квітня 2014 року територія Донецької та Луганської областей визнана районом проведення антитерористичної операції, на якій був запроваджений спеціальний правовий режим.

На виконання вимог даних нормативних актів винесено головою обласної державної адміністрації від 07.04.2015 року розпорядження "Про створення регіонального штабу з питань будівництва інженерних споруд". На підставі даного розпорядження Віктора Борисовича Ряботу як завідувача господарством відділу фінансово - господарського забезпечення апарату Полтавської облдержадміністрації у період з 24.07.2015 року по 01.08.2015 року на 9 діб було направлено у відрядження до м. Артемівськ Донецької області для будівництва фортифікаційних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави.

В судовому засіданні було допитано двох свідків, які підтвердили, що вони разом із Віктором Ряботою в період з 24.07.2015 року по 01.08.2015 року перебували в районах проведення антитерористичної операції поблизу м. Артемівська, Донецької області та залучались до будівництва фортифікаційних споруд.

З наказу керівника апарату обласної державної адміністрації від 23.07.2015 року "Про відрядження працівників апарату" вбачається, що Віктора Ряботу та двох свідків в даній справі було відряджено до м. Артемівськ Донецької області для участі у будівництві фортифікаційних споруд з 24.07.2015 року по 01.08.2015 року строком на 9 діб.

На підставі цього, Київський районний суд міста Полтави, своїм рішенням від 17.12.2021 року, встановив юридичний факт, а саме, що Віктор Борисович Рябота залучався та приймав безпосередню участь в забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебував в районах проведення антитерористичної операції у період її проведення як працівник Полтавської обласної державної адміністрації в період з 24.07.2015 року по 01.08.2015 року терміном на 9 діб.

Тепер, на підставі цього судового рішення, Віктор Рябота має право на отримання статусу учасника війни.

І це виглядає доволі несправедливо, адже Віктор Рябота тепер може отримати статус учасника війни, 9 днів будувавши якісь фортифікаційні споруди в місті Бахмут, а дехто з тих, хто зі зброєю в руках, 8 років воює з московитськими окупантами, такого статусу не має... та й не дуже прагнуть його отримати, для них це не головне.

Які фортифікаційні споруди вдалося збудувати відрядженим працівникам Полтавської ОДА — "військова таємниця". Прикметно, що тодішній голова Полтавської ОДА Валерій Головко щотижнево інспектував будівництво в Бахмуті (Артемівську), свого часу його навіть довелося звідти евакуювати через загрозу артобстрілу.

Але ми розкриємо для наших читачів таємниці будівництва фортифікаційних споруд імені Валерія Головка.

У 2015 році основні власники будівельної фірми «Полтаватрансбуд» Олексій Ландар і Валерій Маляренко отримали понад 30 млн грн на будівництво оборонної лінії на Донбасі, з яких відмили левову долю.

Ці фортифікації мали захищати українських військових і перешкоджати просуванню російських найманців у разі нападу.

Ключове слово – «мали».

Бо виконувати будівельні роботи «Полтаватрансбуд» найняв дешеву робочу силу – студентів, безхатьків, волоцюг etc. Жителі сіл і селищ поблизу Артемівська (Бахмута) розповіли журналістам про сусідство з «будівельниками», яких на місці розмістили в приміщеннях сільських пошт, шкіл, їдалень і будинків культури.

Власне, сусідство із «зодчими» впізнавалося за запахом, гучністю лайки та кількістю пляшок із-під алкоголю.

Замість красномовних описів зведеної «Полтаватрансбудом» оборонної лінії, просто викладемо тут ось це фото.

Великі будівничі фортифікаційних споруд_3

Ландар і Маляренко глибоко переконані, що такий півтораметровий завглибшки рівчачок, укріплений стовбурами дерев, зможе надійно захистити наших бійців у разі сутички. Хто має хоч найменше уявлення про війну та про артилерійські обстріли, зрозуміє всю ганебність, підлість і підступність забудовника.

Історія з будівництвом укріплень на Донбасі почалася ще в березні 2015 року. Уряд екс-прем’єра Арсенія Яценюка тоді виділив 850 млн грн з державного бюджету на будівництво оборонних споруд в Артемівському районі Донецької області.

Кошти були розподілені між 20-ма областями, що значно ускладнило контроль за грошима. За домовленістю, кожна область отримала ділянку вздовж лінії оборони, де зобов'язалася побудувати визначену кількість об'єктів оборони.

Інформація про розподіл коштів отримала гриф державної таємниці. Підрядників для проведення робіт області визначали самі.

Тодішній радник міністра оборони Ігор Мельник, який відповідав за розподіл коштів, відзвітував про майже 100-відсоткову готовність споруд.

"600 кілометрів фортифікаційних споруд на сході України були побудовані в найкоротші терміни. Жодна країна після Другої світової війни не зводила такі грандіозні оборонні об'єкти менш ніж за пів року. Все це – в умовах складної економічної ситуації та бойових дій", – сказав радник.

Та журналісти, що недавно були на Донбасі, зазначили, що ями з частоколом, вартістю майже 1 млрд грн, своє віджили.

Пройшов рік, і грандіозний проект посипався. В низці областей правоохоронні органи порушили кримінальні справи за розтрату бюджетних коштів, – прокоментувала Інна Попович для «Економічної правди».

Щоб зрозуміти, чому так сталося, треба взяти до уваги деталі.

Усі гроші на виконання участі Полтавської області у зведенні частини проекту фортифікаційної лінії отримав «Полтавтрансбуд». Компанія зобов'язалася побудувати дві лінії оборони завдовжки 30 км.

Полтавські ЗМІ наголошували, що голова Полтавської ОДА Валерій Головко особисто відповідає за спорудження в районі Артемівська фортифікаційних споруд, щоб відбити ймовірний напад сепаратистів.

Щоб «Полтаватрансбуд» не помилився, де копати, полтавські фахівці побували на Донеччині і «вбили колишки». Після цього Головко заявив, що попереду важка робота – збудувати.

Робота й справді була важкою, а оскільки за неї взялися фахівці Ландар і Маляренко, вона перетворилася в непідйомну.

Управління капітального будівництва Полтавської облдержадміністрації та товариство з додатковою відповідальністю «Полтавтрансбуд» погодили процедуру переговорної закупівлі. Сума замовлення, яку отримала фірма – 30,3 млн грн.

Власне, надане фото укріплень щонайкраще показує, куди, як і через що «Полтавтрансбуд» витратило державні кошти.

Як наслідок, Валерій Головко навіть встиг отримати статус Учасника бойових дій, що спровокувало дуже гучний скандал у 2017 році.

Як бачимо, Валерій Анатолійович став прикладом для інших співробітників ОДА. Такими темпами, скоро всі тодішні працівники ОДА стануть учасниками бойових дій...

Слід зауважити, що вищезгаданого Віктора Ряботу родинні зв'язки пов'язують з колишнім старшим слідчим в ОВС ГСУ Національної поліції України Антоном Анатолійовичем Портним.

Анатолій Портний до 2017 року працював старшим слідчим СУ ГУНП в Полтавській області. З 2017 року до 2019 року він обіймає посаду слідчого в ОВС ГСУ Національної поліції України. Після звільнення Портний займається адвокатською практикою.

Жодним нерухомим майном Антон Анатолійович не володіє, а от його дружина володіє спільним нерухомим майном (квартирою в с. Тахтаулове) з Віктором Ряботою. Схоже, що Юлія Вікторівна Рябота є дочкою Віктора Ряботи.

Крім цього, Юлія Вікторівна має майнові права на об'єкт незавершеного будівництва — квартиру в Києво-Святошинському районі Київської області. За даними сайтів нерухомості, квартири тут коштують близько 50 тис. доларів США, що явно не відповідає задекларованим доходам родини.

Великі будівничі фортифікаційних споруд_5
Великі будівничі фортифікаційних споруд_7
Великі будівничі фортифікаційних споруд_9
Великі будівничі фортифікаційних споруд_11

Але це вже справа антикорупційних органів, хоча надії на них мало... Згадаємо хоча б нашумілу справу Валерія Головка, котру так і не змогли довести до логічного завершення.

Детективи Національного антикорупційного бюро з'ясували, що керівники Полтавської облдержадміністрації вимагали від підприємців мільйонні “відкати” та хабарі у вигляді сотень тисяч доларів, елітних машин та коштовних гаджетів.

Про це йдеться в ухвалі Солом'янського райсуду Києва про надання НАБУ дозволу на проведення обшуків у топ-посадовців Полтавської ОДА.

Як зазначається в судовому рішенні, слідчі НАБУ встановили, що голова ОДА Валерій Головко, його перший заступник Андрій Пісоцький та директор департаменту будівництва і ЖКГ Полтавської ОДА Тимофій Голбан створили злочинну схему з вимагання хабарів від підприємців за забезпечення їхньої перемоги в державних закупівлях, які проводить обладміністрація.

За даними слідства, у серпні 2017 року представник консорціумів "АЛВІ РОД" та "Укрбуддор" на бізнес-форумі в Полтаві познайомився з Головком і Пісоцьким, після чого керівники ОДА взяли в підприємця 200 тисяч доларів хабаря за неперешкоджання веденню бізнесу на Полтавщині.

Окрім того, губернатор отримав у представника хабар у вигляді оплати відпочинку чиновників ОДА в Іспанії. У жовтні сам Головко, його заступник Пісоцький і директор департаменту ОДА Іщенко здійснили цю подорож, яка вартувала 70 тисяч євро.

Як з'ясували детективи, також на вимогу Головка були придбані 12 мобільних телефонів iPhone 10 та комп'ютер MacBook Pro. 6 телефонів забрав голова ОДА, 6 телефонів і ноутбук – Пісоцький.

За даними НАБУ, наприкінці 2017 року Головко отримав від представника компаній на день народження ще один хабар: автомобіль Mercedes G 63 AMG 2017 року випуску. Автівка із тюнінгом обійшлася підприємцям у 320 тисяч євро.

Пізніше голова ОДА повідомив представнику, що з 1 січня 2018 року компанії можуть приступати до ремонтних робіт, прибирання снігу тощо в Полтавській області, та пообіцяв допомогти виграти тендер на вказані роботи.

Згідно з даними слідства, 17 січня 2018 року Головко взяв у представника компаній в борг 100 тисяч доларів, але повернув лише частину цих коштів.

Як повідомили в НАБУ, в середині квітня 2018-го голова ОДА відмовився заплатити фірмі "Укрбуддор" за виконані нею роботи, натомість запропонувавши представнику компаній наступну схему з відкатом: консорціум "АЛВІ РОД" виставляє області рахунок на 80 мільйонів гривень, але отримує лише половину, решта йде до кишень Головка і його заступника Пісоцького. Реальна вартість робіт, зазначають в бюро, склала 38 мільйонів гривень.

За даними слідства, представник будівельників спочатку відмовився, оскільки вважав схему злочинною, але йому дали зрозуміти, що іншого варіанту отримати гроші немає.

Як бачимо, корупційні схеми обласної влади, які очолював Валерій Головко, мали системний характер. У своїй корупційній діяльності учасники схем використовували різні методи, не гребуючи відвертим вимаганням “подарунків” учасникам злочинного угрупування.

20 березня 2019 року ще один фігурант даної кримінальної справи Андрій Пісоцький складає із себе повноваження першого заступника голови ОДА. Пояснив свій вчинок тим, що не хоче спекуляцій навколо своєї посади, за яку не тримається.

Цинічний кримінал у діях полтавських очільників мав би стати показовою антикорупційною справою, яка могла б суттєво посприяти іміджеві антикорупційних органів та судової системи України, продемонструвати їхню реальну роботу. Проте, ситуація зі справою залишається й по сьогодні доволі неоднозначною: за майже чотири роки вона не зрушила з місця, фігурантам не було оголошено підозри, до суду справу не передано.

Корупційну справу розслідувало НАБУ, а розглядали її районні суди Києва та Вищий антикорупційний суд. ВАКС видав десять ухвал по справі. Але всі вони стосувалися деталей: продовження арешту чи повернення арештованого під час обшуків майна. Так, остання ухвала суду по справі датована 24 січня 2020 року.

Великі будівничі фортифікаційних споруд_13

21 травня 2021 року, ухвалою Октябрського районного суду міста Полтави було продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52018000000000499  від 25.05.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, на 6 місяців, тобто до 25.11.2021.

Великі будівничі фортифікаційних споруд_15

За три з половиною роки слідство не спромоглося довести справу про корупцію Головка, Голбана та Пісоцького до суду. Фігурантам кримінального провадження навіть не було оголошено підозри !

І от ми бачимо, як одна з найгучніших корупційних справ, про яку говорила вся країна, просто спускається на гальмах ! А її фігуранти ходять містом і сміються людям в обличчя.

Вони вже настільки знахабніли, що відкрито хизуються власним бізнесом розбудованим на вкрадені з бюджету кошти.

Проте, спільний бізнес Пісоцького-Головка чомусь не пішов. Нещодавно стало відомо про закриття культової харчевні для місцевих “иліт” - “Головка чорноморка”.

З чим це може бути пов'язано ? Ми можемо робити тільки припущення : можливо це результат безталанного керування Головка-Пісоцького; може власники нарешті дослухалися до численних скарг жителів прилеглих будинків; а може це якось пов'язано з тим, що слідчі так і не звернулися до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування в кримінальному провадженні № 52018000000000499, який скінчився 25 листопада 2021 року...

З впевненістю можна сказати одне : тепер на Головка, Пісоцького та Голбана очікують “Голодні ігри”.

Ми вже втомилися звертати увагу правоохоронних та антикорупційних органів на беззаконня, що діється в Полтаві, на фактичний злив справи про корупцію в місцевій облдержадміністрації. Є всі підстави для висновку – справа зливається за все ті ж корупційні гроші. На жаль, окрім журналістів, це питання більше нікого не цікавить. Поставлені на достатньо хлібні посади, оплачені нашими податками стражі лише байдуже спостерігають за люксовим життям колишніх чиновників, котрі збагатилися за рахунок розкрадання бюджету та отримання хабарів.

Але відповідальність за вчинені злочини неодмінно настане і причетних не врятують ні гроші, ні фейковий статус УБД.
 

Автор : Геннадій Сікалов
Читайте також:
Кримінал
У наступному засіданні 13 лютого суд буде вирішувати, чи зупиняти розгляд справи Костянтина Юсубова
вчора, 13:37
Кримінал
Його підозрюють у заволодінні коштами селищної громади на Львівщині.
вчора, 11:21
Кримінал
Мирослава Носу підозрюють у привласненні бюджетних коштів на суму понад 1,5 мільйона гривень
17 січня, 22:00
Кримінал
Підозрюваний та його спільник, підприємець, розробили схему, яка передбачала постачання продукції АТ «Укрзалізниця» за завищеними цінами.
17 січня, 15:53
Опінії
Запитання до Кривоноса: чому досі не розслідувана справа члена Наглядової ради «Укрзалізниці»?
17 січня, 10:27
Політика
Цемент від менеджерів Олексія Чернишова для Нафтогазу.
16 січня, 15:00