Як математик-самоук з Індії передбачив прогрес науки

25 березня, 20:44
Як математик-самоук з Індії передбачив прогрес науки
Фото: Останній Бастіон

Дослідники з Університету Еморі в американському штаті Джорджія знайшли відповідь на загадкову головоломку, точніше – формулу.

Процес її розв'язання майже 100 років тому описав геніальний дослідник тамільського походження Срініваса Рамануджан Аєнґор (1887-1920), відомий своїм самородним талантом.

Вже перебуваючи на смертному ложі, Рамануджан у листі до друга і колеги – англійського математика Ґодфрі Гарді – виклав кілька небачених досі арифметичних формул і здогадку про те, як вони працюють.

«Через багато років потому вдалося довести правоту індійського математика», – заявив співробітник Університету Еморі пан Кен Оно під час пресконференції, присвяченої 125-річчю Рамануджана.

Причому сучасні дослідники дійшли висновку, що таємничі формули талановитого тамільського науковця-самоука можуть, окрім іншого, пояснити поведінку чорних дір (колапсарів), про існування яких на початку XX століття ще не було достеменно відомо.

Срініваса Рамануджан Аєнґор народився у глибоко релігійній, незаможній, але багатодітній сім'ї у селищі на Півдні Індії (тепер його рідна домівка перебуває у штаті Тамілнаду – прим. ред.).

Ще в дитинстві він виявляв неабиякі здібності до математики й за однією з місцевих легенд, у 16 років "маленькому браміну" вдалося самостійно вивести "формулу Ейлера про синус і косинус".

За своє коротке життя Рамануджан, який не мав спеціальної освіти (лише початкову шкільну – прим. ред.), відкрив безліч власних унікальних рівнянь, про значення яких в його час ніхто навіть не здогадувався; однак тільки тепер вони періодично "спливають" у найсучасніших розділах науки.

Видатний англійський математик Ґодфрі ГаролдГарді визнав геніальність хлопчика з Індії, що тоді була колонією Британської Корони, запросивши на навчання до Кембридзького Університету.

Вже перебуваючи на Туманному Альбіоні, молодий талант Рамануджан опублікував понад 30 наукових праць і став членом Королівського Товариства.

«На досить короткий термін, близько 5 років, він став "пломенем", що запалив світ математики на той час», – розповідає Кен Оно.

Але несприятливий клімат Британських островів підірвав здоров'я Срініваса Рамануджана, і, вже вмираючи, він вирушив на батьківщину, – до Індії.

Походження неймовірно складних математичних понять у голові тамільського генія залишається таємницею, але Рамануджан вважав, що ці математичні функції йому у сні підказує індійська богиня Намаґірі.

Срініваса Рамануджан помер перш ніж він зміг довести істинність написаних ним функцій; і ось, більш ніж через 90 років, Кен Оно та його команда з Атланти довели – вони дійсно наслідують модулярні форми, але не поділяють деяких властивостей, як от суперсиметрія.

Розширення уявних модулярних функцій, відомих теперішнім науковцям, дозволить фізикам в обчисленні та описі деяких екзотичних параметрів і явищ, таких, як, наприклад, ентропія, рівень хаосу, чорні діри.

А проте, розробка уявних модулярних функцій Рамануджана на десятиліття випередила свій час, адже тільки у 2002 році математикам вдалося визначити, до якого розділу науки відносяться рівняння Срініваси.

«Математична спадщина Рамануджана має дуже важливе значення. Значення, яке ми починаємо розуміти лише сьогодні», – пояснює Кен Оно.

Своєю чергою, як раніше повідомляв "Останній Бастіон", науковці зробили сенсаційне відкриття: людський мозок є домівкою для структур та форм, що мають до 11 вимірів.

Читайте також:
Світ
Є альтернативні способи опису Всесвіту, і цілком можливо, що наш вибір не ідеальний
28 травня, 14:33
Життя
Дивні сфери, знайдені у скелі віком 3 мільярди років
27 травня, 15:05
Життя
Завдяки новому відкриттю дивний світ квантової фізики став ще дивнішим.
20 травня, 12:21
Історія
Ачарья Кананда заснував філософську школу Вайшешика, де викладав свої ідеї про атом і природу Всесвіту
19 травня, 13:32
Світ
Найбільше густонаселене місто у США на березі Атлантичного океану занурюється у землю й воду під вагою сотень багатотонних хмарочосів.
18 травня, 21:52
Світ
Науковці з Університету Мічиґану провели експеримент по зниженню в їжі частки спеціальних амінокислот, штучно викликавши голод.
15 травня, 20:36