Який характер і сенс праці притаманний українському культурному коду?

ПОЛІТИКА
23.04.2024, 07:09
Який характер і сенс праці притаманний українському культурному коду?
Фото: Facebook

Як говорив американський підприємець Генрі Форда, тільки 2 стимули примушують людей працювати. Це — бажання зарплати і страх її втратити.

У різних суспільствах, релігійних і філософських вченнях праці надається різне значення. Десь вона сприймається як щось примусове та зовнішнє, десь як форма вільного вираження творчого початку, десь як життєва потреба людини, десь як соціальна необхідність, а десь як моральний обов'язок.

Наприклад, християнство, сприймає імператив праці як покарання за гріхопадіння. Тобто праця сама по собі бачиться як щось негативне, але, з усім тим, що служить справі спасіння та спокутування гріхів.

Обов'язок кожного християнина — мужньо працювати та подужувати перешкоди, через те, що це входить в умови людського існування. Власне, у рамках християнської культури чесна праця є шляхом до спасіння.

У марксистській філософії природа праці осмислюється у дусі дарвінізму, — як наслідок боротьби за виживання давніми людьми. Разом із тим, трудова природа людини тут наділяється позитивним моральним початком: «Праця сам по собі є благо, а відчуження результатів праці — у формі привласнення додаткової вартості — є зло».

Так праця стає етичною та ціннісною категорією, яка зумовлює структуру всієї марксистської ідеології. Гедоністична теорія розглядає працю як чисто негативне явище, в якому виражається чисто зовнішня необхідність, яка обмежує людську свободу, а найвищою цінністю, навпаки, є відпочинок і вільний час.

Свобода, у такому випадку, — не свобода праці, але свобода від праці!

На зображенні може бути: 3 людини та листова капуста

Автор : Сергій Чаплигін
вибір редакції
Читайте також:
Політика
Можна вічно дивитися, як тече вода, горить вогонь і як люди, позбавлені совісті, прикидаються шлангами. Окреме вітання секті Зе!
26 березня, 21:41
Війна
Добровольчий рух — один із приголомшливих феноменів сучасного українського суспільства. 11 років тому перші загони з Майдану рушили на Схід.
14 березня, 07:10
Політика
Українців віками переконували, що ми повинні жити для когось. Для польської корони, Москви, бабці Австрії, совєцької родіни-уродіни.
11 березня, 06:08
Війна
Ми озираємося на складний шлях, який пройшли за цей час, і розуміємо, — нам є, чим пишатися. Нам є заради кого і заради чого боротися!
24 лютого, 12:36
Політика
Ключ до успіху — робота у команді та віра у власні сили. Тому-то яйценосні кіоскери з Офісу на Банковій вирішили обмежитися своїм каґалом.
05 січня, 12:54
Позиція
Коли моя держава стікає кров'ю, втрачає території і бореться за своє існування, — я проти встановлення Ханукії
02 січня, 15:01