Який характер і сенс праці притаманний українському культурному коду?

ПОЛІТИКА
23 квітня, 07:09
Який характер і сенс праці притаманний українському культурному коду?
Фото: Facebook

Як говорив американський підприємець Генрі Форда, тільки 2 стимули примушують людей працювати. Це — бажання зарплати і страх її втратити.

У різних суспільствах, релігійних і філософських вченнях праці надається різне значення. Десь вона сприймається як щось примусове та зовнішнє, десь як форма вільного вираження творчого початку, десь як життєва потреба людини, десь як соціальна необхідність, а десь як моральний обов'язок.

Наприклад, християнство, сприймає імператив праці як покарання за гріхопадіння. Тобто праця сама по собі бачиться як щось негативне, але, з усім тим, що служить справі спасіння та спокутування гріхів.

Обов'язок кожного християнина — мужньо працювати та подужувати перешкоди, через те, що це входить в умови людського існування. Власне, у рамках християнської культури чесна праця є шляхом до спасіння.

У марксистській філософії природа праці осмислюється у дусі дарвінізму, — як наслідок боротьби за виживання давніми людьми. Разом із тим, трудова природа людини тут наділяється позитивним моральним початком: «Праця сам по собі є благо, а відчуження результатів праці — у формі привласнення додаткової вартості — є зло».

Так праця стає етичною та ціннісною категорією, яка зумовлює структуру всієї марксистської ідеології. Гедоністична теорія розглядає працю як чисто негативне явище, в якому виражається чисто зовнішня необхідність, яка обмежує людську свободу, а найвищою цінністю, навпаки, є відпочинок і вільний час.

Свобода, у такому випадку, — не свобода праці, але свобода від праці!

На зображенні може бути: 3 людини та листова капуста

Автор : Сергій Чаплигін
Читайте також:
Політика
Законопроєкт про угоду зі слідством у корупційних справах буде доопрацьовано.
15:00
Політика
Режим внутрішньої окупації заганяє Україну в бездонну боргову яму.
11:06
Політика
Нещадна боротьба з корупцією, розгорнута в Україні в 2015 році, за 9 років коштувала платникам податків, щонайменше, 20 млрд грн
10:37
Політика
Суддя Печерського суду Юшков скасував арешт рахунків російського Vbet.
10:05
Політика
Журналісти знайшли земельну ділянку, придбану фірмою сина Гладковського у поселенні La Zagaleta
09:35
Політика
Складність війни для нас полягає ще й тому, що крім фронту, Україна має вирішувати також і проблеми тилу. Нині тил гниє зсередини.
вчора, 20:34