Захід глибоко неправильно розуміє Росію, – Тимоті Снайдер

ПОЛІТИКА
30.07.2023, 18:35
Захід глибоко неправильно розуміє Росію, – Тимоті Снайдер
Фото: Le Monde

Професор Єльського університету закликав європейців і американців поглянути на минуле очима українців та перестати відбілювати росіян.

Свої думки відомий історик Тимоті Снайдер виклав в інтерв'ю впливовому міжнародному виданню "Financial Times", передає інформаційна агенція "Останній Бастіон".

У США науковця критикували за песимізм, хоча він – провідна фігура західної ліберальної інтелектуальної еліти, яка останніми роками була принижена через своє українолюбство.

«Коли ми починаємо обговорювати війну в Україні, виникає ідея, що, хоча це жахлива річ, вона [ця ідея, не війна – прим. ред.] також була правильною: лютий 2022 року став "дзеркалом 1938 року", пригадайте змову у Мюнхені. Тоді Велика Британія та Франція фатально поступилися погрозам Адольфа Гітлера щодо Чехо-Словаччини.

Особисто для мене посилання на 1938 рік насправді є дуже важливим, тому що це була жахлива помилка. Якби Британія та Франція стояли за Прагою, вони зробили б Другу світову війну неможливою – або принаймні не у тому вигляді, не в тому масштабі яких вона набула. Війна в Україні жахлива, але той факт, що Росію не вдалося заспокоїти, є ознакою того, що я хотів би думати, що ми чогось таки навчилися й перестали помилятися», – стверджує Тимоті Снайдер.

Авторитетний історик нарікає на те, що західні політики довго зосереджувалися виключно на Росії, дослідники ж вивчали й досі вивчають тільки Росію, ігноруючи її сусідів, чия минувшина не менш приваблива, а то й більше.

«Це проблема, яка переслідувала Барака Обаму та досі вражає владу Німеччину та Францію. Я маю на увазі наше глибоко неправильне розуміння Росії глибоке. Коли ви дізнаєтеся більше про держави Східної Європи – зокрема Польщу та Чехо-Словаччину, та їхні інтелектуальні традиції, особливо під комуністичним правлінням – вас потягне в інший від Росії напрям.

Якимось чином ці люди у Східній Європі говорили про все, крім влади, так? Бо не могли. Вони цікавилися і філософією, і літературою, і історією. Навіть люди із дипломом по фізиці були залучені у цей гуманістичний дискурс! Власне, за аналогією, про яку ми говоримо, Росія – це [нацистська – прим. ред.] Німеччина. І я думаю, що це загалом продуктивно як порівняння, але це також загалом [на Заході – прим. ред.] табу. І те, що це взагалі панівне табу, було та є однією із наших проблем від самого початку.

Люди дивно вагаються називати путінську Росію фашистською. Але аналогія [з нацистською Німеччиною – прим. ред.], на превеликий жаль, має місце на багатьох рівнях. До недавнього часу [західні – прим. ред.] політичні дискусії щодо Владіміра Путіна формувалися нашими власними уявленнями про технократію, прагматизм і стабільність – категорії, які, на мою думку, уже зносилися. Їх варто кардинально переглянути», – висновує пан Снайдер.

Насамкінець медіаагенція "Останній Бастіон" закликає читачів пам'ятати, що коли Україна переможе, станеться це виключно завдяки борні самих українців, які затято ігнорували думку Америки на шляху до своєї перемоги.

вибір редакції
Читайте також:
Економіка
Комуністичний Китай першим здійснив хід конем, не сподіваючись на милість США. Новому-старому господарю Білого дому доведеться відповідати.
06 грудня, 07:19
Економіка
Новий-старий президент США серйозно налаштований боротися із засиллям КНР у світі. Проте як досвідчений бізнесмен здатен вигідно домовитися.
21 листопада, 14:45
Політика
Найгіршою зрадою є заклик не західних партнерів, а самих українців до українців замирюватися з агресором. Але перемовин не буде, це ілюзія.
19 листопада, 19:22
Політика
На берегах Потомака от-от вирішиться подальша доля планети. Прикро, що президентські перегони у США настільки доклалися до агресії РФ.
04 листопада, 14:52
Опінії
Сеул продовжить надавати Києву гуманітарну й обмежену фінансову допомогу. Натомість військової техніки та снарядів поки чекати не варто.
01 листопада, 21:45
Світ
Спеціальні служби, армія і флот ресурсної федерації московії посилюють гібридні атаки на Північноатлантичний альянс. Ескалації не уникнути.
30 жовтня, 06:05