«Жіночі» вулиці Полтави
У Полтаві близько 700 вулиць та провулків, є проспекти, бульвари, площі…Однак і тут поки що відчувається певна гендерна нерівність. Адже лише десять вулиць і один провулок мають у нашому місті суто «жіночі» імена. Тобто названі на честь жінок.
Завдяки радянській владі найбільше поталанило революціонеркам, причому німецьким – Кларі Цеткін і Розі Люксембург. Причому цікаво, що в СРСР вони так «у парі» і йшли: якщо в якомусь місті з’являлася вулиця Рози Люксембург, то неодмінно мала бути й «сестра» – вулиця Клари Цеткін. Не стала винятком і Полтава. Ну, й, звичайно ж, є у нашому місті й вулиця Крупської – дружини Ульянова-Леніна.
До речі, й до революції вулиця Рози Люксембург теж мала «жіночу» назву – Катерининська (названа на честь цариці Катерини ІІ). Щоправда, кілька років тому частину цієї вулиці перейменували. Але знову ж таки свою «жіночість» вона не втратила, адже тепер це вулиця Раїси Кириченко – нашої знаменитої співачки. Цікаво, що є у Полтаві й вулиця Чураївни. Так називали й саму Раїсу Кириченко, хоч тут йдеться про Марусю Чурай.
Іменами героїнь-підпільниць названо вулиці Лялі Убийвовк і Лізи Чайкіної. Є провулок названий на честь знаменитої актриси Марії Заньковецької.
Зверніть увагу, що за винятком вулиці Крупської усі інші містять у назві й ім’я жінки: Клара, Роза, Раїса, Ляля, Ліза… Але є один виняток – вулиця Осипенко. На жаль, навіть не всі жителі цієї маленької вулички знають історію назви, а дехто називає її «вулицею Осипенка». Насправді ж вулиця названа на честь радянської льотчиці Поліни Осипенко, яка була однією з перших жінок, удостоєних звання Героя Радянського Союзу.
Зате вулицю Марка Вовчка – навпаки! – вважають «чоловічою». Хоча насправді йдеться про українську письменницю Марія Олександрівну Вілінську, яка знають за літературним псевдонімом Марко Вовчок.
На жаль, мало хто нині знає і про угорського письменника та громадського діяча Мате Залку, ім’ям якого теж названо вулицю в нашому місті, оскільки він тривалий час жив і працював на Полтавщині. Тому дехто з полтавців говорить «Мати Залки», так ніби вулиця названа на честь «якоїсь матері» невідомого «Залки».
Для багатьох загадкою є й вулиці Дніпрової Чайки. Насправді ж до орнітології жодного стосунку ця назва не має. «Дніпрова Чайка» --це знову ж таки літературний псевдонім української письменниці і поетеси Людмили Василевської-Березіної.