Жителі Південної Кореї обурені планом Токіо щодо утилізації ядерних відходів
Сотні жителів Південної Кореї протестують проти плану Японії викидати ядерні стічні води в океан.
Цього місяця Токіо збирається випустити воду з постраждалої від цунамі АЕС Фукусіма. План схвалила ядерна служба ООН, а південнокорейська оцінка показала, що він відповідає міжнародним стандартам. Але протестувальники побоюються, що морське життя буде знищено, а морепродукти заражені. Маршируючи в центрі Сеула, вони тримали плакати з написами «Захистіть Тихий океан» і «Ядерна енергетика? Ні, дякую!».
Чой Кьонсук з групи активістів Korea Radiation Watch сказав, що радіоактивні речовини у воді «знищать морську екосистему». — «Море не лише для японського уряду, але й для всіх нас і для людства», — сказала вона.
Минулого місяця Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) опублікувало звіт, який схвалює план Японії. Кілька днів потому Південна Корея оприлюднила власну оцінку, згідно з якою скидання води «не повинно мати жодного суттєвого впливу на наші океанські райони», за словами урядового міністра Бан Мун Кю.
Однак Японія зіткнулася з критикою в країні та за кордоном. Групи рибальства та морепродуктів у Японії та регіоні загалом висловили занепокоєння щодо своїх засобів до існування, оскільки вони побоюються, що споживачі уникатимуть купувати морепродукти.
Кілька міжнародних експертів поділилися своєю стурбованістю щодо цих планів, у тому числі один із Китаю, який сказав, що звіт МАГАТЕ був «поспішним», повідомляє державна китайська газета Global Times.
Вважається, що більше мільйона тонн очищеної радіоактивної води зберігається на виведеному з ладу заводі на півночі Токіо. Воду використовували для охолодження реакторів, зруйнованих руйнівним землетрусом і цунамі в березні 2011 року.
Про план Японії щодо скидання води в океан було вперше оголошено в 2018 році, де було сказано, що процес буде ретельно керуватися, а вода буде додатково розбавлена морською водою перед тим, як її випустити.
Президент США Джо Байден наступного тижня має зустрітися зі своїм південнокорейським колегою Юн Сук Йолем і прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою для тристороннього саміту, де обговорюватиметься суперечливий план.
"Уряди Південної Кореї, США та Японії повинні розглядати це як екологічну катастрофу, а не політичну проблему, і погодитися заблокувати це для майбутніх поколінь", — сказала пані Чой.